S. Filipavičius: „Yra menas ir yra sakralinis menas“

Troškūnų klebonas paklaustas, kaip vertina Pasaulio anykštėnų bendrijos sprendimą nutraukti šv. Mato bažnyčios „auksinių“ durų projektą, sakė, jog mūsų žmonės vis dar linkę imtis praktiškai visuomenei nepakeliamų užduočių.
Saulius Filipavičius prisiminė, jog kai sostinėje buvo pradėti statyti Valdovų rūmai, tada buvo prieš kelis šimtus milijonų kainavusias statybas. Tačiau šiandien klebonas džiaugiasi tuo, kas padaryta. Tuo tarpu Pasaulio anykštėnų bendrijos sumanymas iš pat pradžių jam pasirodęs kaip labai geras.
„Kai pirmą kartą išgirdau tą idėją dėl Anykščių bažnyčios durų sutvarkymo, tai – turiu prisipažinti – kad pažvelgiau su tam tikru baltu pavydu. Pagalvojau  – kažką žmonės sukurs ir tai bus tarsi kažkoks tęstinumas to, ką darė sakralinio meno puoselėtojas monsinjoras Albertas Talačka. Aišku, aš nežiūrėjau į visokias sąmatas, bet pati idėja buvo tikrai labai graži. Gal tiesiog su ja reikėjo nusileisti ant žemės, pakoreguoti kainą… Juk yra daug gabių, talentingų menininkų ir svarbiausia – praktikuojančių tikinčiųjų. Tik tokie kūrėjai gali įsijausti į savo idėją, tikėjimo idėją, kurią nori perteikti mene. Pas mus kartais išeina didelis nesusipratimas, sakyčiau, nesąmonė, kada netikintis architektas projektuoja bažnyčias, netikintis menininkas kuria bažnyčiai… Ir jie visiškai tenai neįsikomponuoja – nei į pačią sakralinę erdvę, nei į pačią tikėjimo idėją. Tada būna tik disonansas. Þmonės nepriima to, ką jiems bruka. O šiaip sumanymas man labai gražus. Pagalvoju, kaip būtų gerai, kad kada nors ir Troškūnų bažnyčios duryse atvaizduotume gražius meniškus religinius akcentus, susijusius su vietos istorija -tie patys bernardinai ir šv. Marijos stebuklingas paveikslas ir daugelis kitų religinių akcentų, kurie verti būtų tokio įamžinimo“, – sakė S. Filipavičius.
Klebonas pritarė Panevėžio vyskupo ordinaro Lino Vodopjanovo nuomonei, jog naujosios bažnyčios durys, jei jos būtų gaminamos, galėjo būti dekoruojamos tik į sakralinio meno rėmus įtelpančiais religiniais fragmentais. Be to, S. Filipavičius įsitikinęs, jog tik vietos parapijos klebonas su savo bendruomene privalo susidėlioti savo prioritetus.
{mosloadposition trade}

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.