Rudens šventė Mykolinės – Traupyje

Paskutinįjį  rugsėjo sekmadienį Traupyje buvo švenčiama jau tradicija tapusi Mykolinių šventė. Po Šv. Mykolo atlaidų bažnyčioje visi sugužėjo į Traupio kultūros namus, kur laukė rudens puokščių ir kompozicijų paroda, derliaus gėrybių mugė ir linksmas „Jazmino“ spektaklis.

Nuo senovės iki Mykolinių buvo įprasta nukasti bulves, tad šventės akcentas buvo daržo karalienė bulvė. Ji puikavosi parodos  darbeliuose, apie bulvę buvo pasakojamos įdomybės, posakiai, menamos mįslės. Tik gaila, kad apsiniaukęs dangus grasino lietumi ir  atėmė planuotą pramogą: kūrenamą laužą ir jame kepamas bulves.

Mykolinės senovėje buvo vadinamos ir Vėjų diena. Kokias žinias skelbia archangelo Mykolo trimitas, pranešė šventės vedančiosios  „Bulvinukė“  ir „Šermukšniukė“:  „Jei šią dieną vėjas iš vakarų- žiema bus permaininga, su atlydžiais; jei iš pietų – švelni ir šilta; jei iš rytų – žiema žvarbi; jei iš šiaurės – šalta ir snieginga“. Kadangi šventės dieną vėjas buvo iš rytų – žiemą pasitiksime švelnią ir šiltą.

Įminę mįsles, pasiklausę pasakojimų ir pajuokavimų apie bulvę ir Vėjų dieną, pasveikinę vienintelį šventės varduvininką, mero Sigučio  Obelevičiaus anūką Mykolą, žiūrėjome Traupio mėgėjų teatro „Jazminas“ vaidinimą „Kai atsarga daro gėdą“. Smagiai pasijuokėme iš žmogaus ydų – gobšumo ir noro pasipelnyti.  Pamokančią istoriją, kuri verčia susimąstyti, ar visada perkame tai, ko tikrai labiausiai reikia, suvaidino  Rasa Gvozdienė, Stefa Krištaponienė, Elvyra Sakalauskienė, Inga Kielienė. Visi džiaugsmingai sutiko kurį laiką teatro vaidinimuose nedalyvavusį artistiškiausią teatro aktorių Algį Terminską, puikiai įkūnijusį žydelį krautuvininką. Spektaklį režisavo niekada idėjų naujiems teatro pasirodymams nepritrūkstanti meno vadovė Janina Savickienė.

Iš kūrybiškumu stebinusios rudeninių puokščių ir kompozicijų parodos rinkome pačią originaliausią. Ja tapo Miglės Mincytės sukurta pasipuošusių šluotų šeimynėlė, kuri skelbė: „Lekiam vasaros ieškoti…”

Seniūnija visus Mykolinių dalyvius vaišino karšta koše, kurią dalijo pati seniūnė Daiva Tolušytė,  o bendruomenė kvietė  žolelių arbatos ir gardaus pyrago paragauti. Mugėje nusipirkome ne tik įvairių rudens gėrybių, bet džiovintų baravykų ir riešutų.  Malonu buvo pasišnekučiuoti, aptarti šiųmetį derlių, pabendrauti su kraštiečiais ir  džiaugtis smagiai praleista Mykolinių popiete.

Ramunė Musteikienė

 

Vienas komentaras

  1. gera šventė, gražios puokštės, super spektaklis, ypač žemaitė tarnaitė

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.