Rajono avių augintojai uždegė solidarumo laužą

Lietuvos avių augintojų asociacija rugsėjo 17 dieną 19.30 valandą pakvietė šalies avių augintojus,  drauge su kolegomis visoje Europoje, prisijungti prie akcijos dėl savo gyvulių saugojimo nuo plėšikų vilkų. 

Akcijos organizatoriai siūlė  kieme ar ganyklose uždegti solidarumo laužą, norint atkreipti dėmesį į tai, kad vilkų elgesys pasikeitęs ir dėl to yra didelė problema avių augintojams tiek Lietuvoje, tiek Europoje.

Pagrindinė akcijos žinia yra ta, kad Lietuvos gyvulininkystė turi didelį potencialą, kad Lietuvai reikia vidaus maisto gamybos ir kad tiek jai, tiek biologinei įvairovei gresia pavojus, jei dėl plėšrūnų  nebus galima vystyti gyvulininkystės.

Anykščių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas, Lietuvos avių augintojų asociacijos narys Žilvinas Augustinavičius vėlų penktadienio vakarą sukvietė rajono avių augintojus prisijungti prie visoje Europoje vykstančios akcijos. Anykštėnai uždegė solidarumo laužą Vorutos kalno papėdėje. Akcijoje dalyvavo avių augintojai iš Anykščių, Debeikių, Skiemonių, Svėdasų seniūnijų. Kol degė laužas, ūkininkai kalbėjo apie jau keletą metų kamuojančias problemas, apie tai, kaip kuo geriau apsaugoti savo bandas nuo vilkų, nes bene kiekvienas iš jų yra nukentėjęs nuo miško plėšrūnų.  

NYKŠČIAI

Faktai

2021 m. rugpjūčio mėn. duomenimis, Lietuvoje 9 312 laikytojų laikė 156769 avis, iš jų – 61 783 ėriavedes. Daugiausia ūkių (9128) laiko iki 100 avių, 101 ir daugiau avių laikoma 184 ūkiuose.

Nuo metų pradžios Anykščių rajone fiksuoti 28 vilkų išpuoliai. Iš viso sudraskytos 62 avys, 3 telyčios ir 2 ožkos.

Mūsų šalyje vilkus medžioti galima nuo spalio 15 d. iki kovo 31 d., tačiau sumedžiojus jų tiek, kiek buvo patvirtinta, sezonas nutraukiamas anksčiau. Praėjusį medžioklės sezoną buvo leista sumedžioti 175 vilkus, o medžioklės sezonas baigėsi anksčiau.

Anksčiau Aplinkos ministerija pranešė, kad medžiojimo limitai nustatomi remiantis vilkų populiacijos būklės stebėsenos duomenimis, atsižvelgus į mokslininkų atliktų tyrimų rezultatus ir rekomendacijas, siekiant išlaikyti tinkamą šių svarbių miško ekosistemoms gyvūnų populiacijos lygį.

Tarp ūkininkų ir vilkus saugančiųjų sprendimų ir sutarimo kartu ieško Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijos. Abi pusės sutinka, kad išnaikinti plėšrūnus – ne išeitis, o ūkininkai, saugodami savo gyvulius, turi imtis maksimalių apsaugos priemonių. Patirtos žalos kompensavimas – dar viena galimybė ieškant kompromiso.

Vilkas yra saugoma rūšis ES ir daugelyje kitų valstybių. Pagal tarptautinius įsipareigojimus Lietuva privalo užtikrinti palankią šios rūšies apsaugos būklę, todėl vilkų medžioklė ribojama nustatant ne tik leistiną medžioklės terminą, bet ir sumedžiojimo limitą.

15 komentarų

  1. juokdariai jomajo. 😀

  2. tikri juokdarei , taigi apie ganyklas sukurkit lauzus ir apsaugosit avytes nuo vilku , seneu vesdavom gurban o dabar palieka lauke ir nori kad vilkai nepultu aveliu.

  3. tai jūs, avių augintojai, laužus deginkite prie savo bandos lauko ir taip apsaugosite augintines nuo miško plėšrūnų. Kam gaištate laiką politikuodami ir paliekate gyvuliukus be priežiūros?

  4. Avies balsas

    Būtina griežčiau reguliuoti vilkų populiaciją!

  5. reikia avis apipurkst atbaidanciais vilkus purskalais , juk yra visokiu ir nuo erkiu ir nuo uzkreciamu ligu.

  6. Jog kiškiai ir kiti gyviai, deja, dvesia nuo ūkininkų naudojamų chemikalų pasėliams. Bet dauguma kaltina medžiotojus, tipo jie viską iššaudė ir nebeliko maisto vilkams. Nieks apie tai net nekalba, bet rūpinamasi bet kokia kaina išsaugoti tik vilkus. Viskas dėl neišmanymo ir nežinojimo, net kvailumo. Liūdna, kur žmonija eina.

    • zuikieną ir stirnieną keičia aviena. Patys ūkininkai savo asociacijoje turi mokytis darnaus sugyvenimo su gamta ir natūralios ūkininkavimo veiklos, o ne trąšų ir chemijos magnatų verslo plėtros žemės ūkio veikloje.

    • Maisto vilkams netrūksta, bet jie gudrus ir vietoje to, kad patys pasigautų laukinį žvėrį, ėda naminius.
      Žmonijos kaltinti degradavimų nereikia. Dabar, kai žmonija nusprendė atlikti visų nušautų ar kritusių vilkų DNR analizę, tapo aišku, kad vilų Lietuvoje per daug. O rėksniai nebegali rėkauti, nes prieš faktą nieko nebepasakysi.

  7. Aš tai niekaip nerandu parduotuvėse avienos. Pirkčiau, bet jos paprasčiausiai nėra. Turbūt vilkai tikrai per daug išpjovė?

    • zootechnikė

      kiaulienos supirkėjai ir tiekėjai paprasčiausiai neįleidžia avienos gamintojų į didžiųjų prekybos tinklų parduotuves. Avieną galima įsigyti tik mažesnėse , specializuotose mėsos parduotuvėse arba turgaus mėsos prekybos paviljonuose.
      Nuo vilkų, kurie gyvena miškuose elgesio tai nepriklauso. Yra kiti “vilkai“ kurie ne tik mėsą ryja…bet ir šnapsą geria.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.