Puošniųjų bažnyčios durų nebegamins

Pasaulio anykštėnų bendrijos valdyba išplatino pareiškimą, kuriame išdėstomos priežastys, nulėmusios tokį sprendimą.
Dešimtmetį brandintos anykštėnų idėjos papuošti Anykščių bažnyčią nauju meno kūriniu – profesionalių menininkų sukurtomis fasadinėmis durimis – 2016-ųjų vasarą išaugo į konkretų sumanymą.
Pasaulio anykštėnų bendrija 8-ajame suvažiavime pradėjo akciją
„Profesionalaus meno kūriniai gimtinei“, kuria siekiamam suburti anykštėnų bendruomenę ilgalaikės išliekamosios svarbos kūrybinėms
Iniciatyvoms remti.
Pradėjus kaupti visuomeninės paramos lėšas šiai akcijai, kaip pirmasis jos tikslas buvo įvardintas siekis sukurti ir sumontuoti Anykščių Šv. Mato bažnyčios centrines fasadines duris kaip naują monumentaliojo meno kūrinį, praturtinantį sakralinio meno erdvę.
Anykštėnų idėją pakviesti įgyvendinti šio meninio projekto autoriai iš Anykščių kilęs skulptorius Romualdas Inčirauskas ir jo nuolatinis bendražygis architektas Algirdas Þebrauskas projekto idėją pristatė Anykščių visuomenei ir savivaldybei.
Prieš imantis kūrybinių darbų buvo diskutuota, kokia galėtų būti siužetinė kompozicija, kaip būtų
atspindėti esminiai Anykščių parapijos įvykiai. Pasaulio anykštėnų bendrijos akcija ir svarbiausias jos tikslas buvo pristatytas Panevėžio vyskupijos ordinarui, jam viešint Anykščiuose su oficialiu vizitu. Vyskupo pozicija dėl galimo bažnyčios centrinių durų pakeitimo monumentalaus meno kūriniu nebuvo priešiška, tik išreikštas pageidavimas pirmiausia atspindėti Biblijos siužetus, nepamirštant pastato paskirties ir misijos.
Dalyvauti Bendrijos akcijoje su savo finansiniu indėliu Panevėžio vyskupija nepažadėjo, nes
Ketina vykdyti kitus anksčiau suplanuotus darbus.
Akcijos turinį ne sykį pristatė ir visuomenę skatino diskutuoti Anykščių žiniasklaidos portalai.
Tiek publikacijos, tiek ir diskutuoti linkusios portalų publikos reakcija liudijo, kad naujų profesionaliojo meno kūrinių būtinybės Anykščių bažnyčios erdvėje šiuo metu nėra.
R. Inčirausko ir A. Þebrausko pasiūlytas projektas – daug meninių, intelektinių, konstrukcinių ir ypač finansinių resursų reikalaujantis monumentalus kūrinys. Norint, kad toks darbas būtų atliktas kokybiškai ir ilgus metus tarnautų, negalima, anot autorių, rinktis prastesnių medžiagų ar meistrų. Tai jų principinės nuostatos.
Sutartis su projekto autoriais liko nepasirašyta, nes buvo surinkta sumanymui pradėti nepakankama
pinigų suma. Visuomenės aktyvumo aukoti tokiam meno kūriniui nebuvo, potencialūs stambesni rėmėjai per pusmetį taip pat nesusidomėjo šiuo projektu.
Įvertindama akcijos „Profesionalaus meno kūriniai gimtinei“ eigą, Pasaulio anykštėnų bendrijos valdyba pripažįsta:
–        negalime reikalauti iš visuomenės to, kam ji nėra pribrendusi ir nusiteikusi realizuoti savo moraline pozicija ir finansiniu indėliu;
–        akcijos siekis praturtinti Anykščių bažnyčią reljefine skulptūrine metalo plastikos kompozicija centrinėse duryse šiuo metu negali būti įgyvendintas;
–        tęsiant akciją „Profesionalaus meno kūriniai gimtinei“, būtina sutelkti dėmesį ir paramos lėšas į mažesnius profesionaliojo meno objektus, kartu rengiantis monumentaliojo meno projektams ateityje.
Pasaulio anykštėnų bendrijos valdybos vardu – Bendrijos pirmininkas Tomas Ladiga
{mosloadposition trade}

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.