Pulsas ir fizinis aktyvumas: į svarbiausius klausimus atsako gydytoja kardiologė

Pulsas ir fizinis aktyvumas – veiksniai, apie kuriuos privalome žinoti daug svarbių dalykų, kadangi abu jie yra susiję ne tik su mūsų sveikata, bet ir vienas su kitu. Ko gero, visi kuo puikiausiai žino, kad ramybės būsenoje pulsas yra mažesnis, o fizinio aktyvumo metu padidėja. Tačiau iš tiesų ši tema reikalauja platesnio aptarimo. Į svarbiausius klausimus apie pulsą bei fizinį aktyvumą atsako gydytoja kardiologė Audronė Grigalevičienė.

 Koks pulsas normalus?
Fizinės ir psichologinės ramybės būsenoje normalus (geras) pulsas siekia nuo 50 iki 70 kartų per
minutę.
• Koks pulsas normalus (geras) fizinio krūvio metu?
Pulso dažnis priklauso nuo fizinio parengimo, sveikatos būklės, esančių ligų ir kiekvienam žmogui turi būti nustatomas individualiai.
• Kodėl tai svarbu?
Reikia akcentuoti, kad mes visi esame apskaičiuoti tam tikram širdies susitraukimų kiekiui per visą savo gyvenimą. Būtent dėl šios priežasties per dažnas pulsas fizinės ir psichologinės ramybės būsenoje, t.y. daugiau kaip 70 kartų per minutę, kaip ir per aukštas arterinis kraujo spaudimas (virš 130/80 mmHg), yra vertinamas kaip širdies ligų rizikos faktorius.
• Ar širdies susitraukimų per minutę dažnį ir arterinį kraujo spaudimą galima sureguliuoti be medikamentų?
Taip, galima; pasitelkiant individualiai dozuotą fizinį krūvį.
• Kokia fizinio krūvio forma geriausia?
Tai – labai individualu. Svarbu, kad žmogus turėtų motyvacijos mankštintis ir tai daryti reguliariai. Taigi, būtina rinktis patinkančią veiklą, priešingu atveju – sunku tikėtis tęstinumo.
• Kokio intensyvumo fizinis krūvis yra naudingas?
Toks, kurio metu medžiagų apykaita organizme vyksta su deguonimi, t.y. aerobinėmis sąlygomis.
• Kiek laiko turi trukti viena treniruotė? Kiek kartų per savaitę reikia mankštintis? Kokį didžiausią pulsą galima pasiekti fizinio krūvio metu ir kiek laiko jis toks turi būti?
Tai – labai individualu, tad atsakymus į šiuos klausimus pateikti gali tik gydytojas, atlikęs fizinio krūvio testus ir įvertinęs esančias ligas.
• Kiek laiko reikia mankštintis, norint išlaikyti gerą fizinę formą?
Jei norite išlaikyti gerą fizinę formą; jaustis bei atrodyti puikiai, nepamirškite svarbiausio dalyko – mankštintis visą gyvenimą.

Apibendrinant galima daryti išvadą, kad pulsą sekti svarbu ne tik ramybės būsenoje, bet ir fizinio aktyvumo metu, kadangi normas viršijantys rodikliai yra vertinami, kaip širdies ligų rizikos faktoriai. Širdies susitraukimų per minutę dažnį ir arterinį kraujo spaudimą galima sureguliuoti be medikamentų, pasitelkiant individualiai dozuotą fizinį krūvį. Mankštintis būtina visą gyvenimą, o treniruočių trukmę bei dažnį turėtų nustatyti gydytojas, įvertinęs jūsų sveikatos būklę.

 

3 komentarai

  1. Super, trumpai ir aiskai. 🙂

  2. nesamone nk konkretaus matyt nk nenusimano

  3. Kad trumpai – taip, bet aiškumo jokio.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.