Prasidėjus šildymo sezonui išvenkime apsinuodijimų smalkėmis

Statistikos duomenimis per metus Lietuvoje registruojama apie 200 apsinuodijimų  anglies monoksidu (smalkėmis), ne išimtis ir Anykščių rajonas.  Smalkių gali atsirasti kai krosnyje dega malkos ir nėra geros ventiliacijos, nevalyti dūmtraukiai ar netvarkingos krosnys. Taip pat per anksti uždarant krosnies sklendę,  garaže, veikiant automobilio varikliui,  įvykus gaisrui. Smalkių atsiranda ir naujuose, renovuotuose namuose įrengiant dujinius vandens ir patalpų šildymo katilus, neužtikrinant geros ventiliacijos.

Kodėl apsinuodijimas smalkėmis pavojingas?

Smalkės – labai pavojingos mirtinai nuodingos dujos. Jos neturi nei kvapo, nei spalvos. Patekusios į organizmą smalkės prisijungia prie raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) ir neleidžia prie jų jungtis deguoniui. Taip į audinius kraujas nuneša ne deguonį, o smalkes. Labiausiai deguonies badui jautrios smegenys. Smalkių apsinuodijimui jautresni yra vaikai, nėščios moterys, senyvo amžiaus asmenys, sergantys širdies ir kvėpavimo sistemos ligomis.

Kokie apsinuodijimo smalkėmis požymiai ir pasekmės?

Apsinuodijimo pasekmės priklauso nuo smalkių koncentracijos ir nuo laiko, kiek žmogus išbūna užterštoje aplinkoje. Apsinuodijimo smalkėmis atveju pradžioje atsiranda galvos skausmas, svaigimas, pykinimas, pulsavimas smilkiniuose. Vėliau apima mieguistumas, ima ūžti ausyse. Galiausiai sutrinka žmogaus judesiai, kūno oda tampa ryškiai raudonos spalvos. Žmogus alpsta, praranda sąmonę, nesuteikus pagalbos per kelias minutes gali mirti.

Kur galima kreiptis ir kokią pirmąją pagalbą galima suteikti žmogui apsinuodijus?

Jei žmogus blogai pasijunta ir įtaria, kad galėjo apsinuodyti smalkėmis, reikia kuo greičiau išeiti į gryną orą. Jei nukentėjusysis išeiti nebegali, kuo greičiau reikia išnešti jį į gryną orą, atsagstyti drabužius, kad būtų lengviau kvėpuoti. Jei kvėpavimas sutrikęs arba nustoja  kvėpuoti – atlikti dirbtinį kvėpavimą ir  kuo skubiau kviesti  greitąją pagalbą arba patiems vežti į gydymo įstaigą.

Kaip išvengti apsinuodijimo smalkėmis?

Kad išvengtume apsinuodijimų smalkėmis rekomenduojama židinius bei krosnis bent kartą metuose tikrinti, valyti. Krosnies sklendę visiškai uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis baigė rusenti.  Nepalikti mažamečių vaikų be priežiūros, nerūkyti lovoje. Nepalikti įjungtų šildytuvų be priežiūros, juos statykite toliau nuo užuolaidų ir baldų, o išeinant iš namų būtinai išjunkite. Norint išvengti nelaimių, rekomenduojama įsigyti smalkių (anglies monoksido) detektorių. Vienintelis priešnuodis apsinuodijus – deguonis, todėl tinkamas patalpų vėdinimas padės išvengti apsinuodijimų smalkėmis.

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Utenos departamento Anykščių skyrius

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.