Policininkai primena, kaip elgtis su pirotechnika

Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato bendruomenės pareigūnai įspėja gyventojus, saugokite save ir kitus, atsakingai elkitės su civilinės pirotechnikos priemonėmis!

Artėja Šv. Kalėdų ir Naujųjų metų šventės, kurių metu žmonėms daug džiaugsmo suteikia pirotechnikos priemonių ugnies ir garso efektai. Tačiau retas kuris susimąsto, kiek žalos gali padaryti atsainus požiūris į pirotechniką. Kasmet daug kalbama apie pirotechnikos priemonių keliamus pavojus, tačiau skaudžių nelaimių išvengti nepavyksta. Sužalojimai, padaromi dėl neatsargaus pirotechnikos priemonių naudojimo, yra labai pavojingi ir sunkiai gydomi. Atminkite, kad mokyklos teritorijoje, mokykloje draudžiama naudoti pirotechnikos priemones. Atsižvelgiant į jų pavojingumo laipsnį, nustatytą įstatymuose, pirotechnikos priemones įsigyti draudžiama vaikams iki 14 metų, o kai kurias pirotechnikos priemones – nuo 16 ar 18 metų. Yra tokių pirotechnikos priemonių, kurias naudoti ir įsigyti gali tik profesionalūs pirotechnikai. Lietuvos Respublikos civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo (toliau – Įstatymas) 21 str. nustatyta, kad:

F1 kategorijos fejerverkus ( fejerverkai, keliantys labai mažą pavojų, labai mažai triukšmo ir skirti naudoti aptvertose teritorijose, taip pat naudoti gyvenamosiose patalpose) gali įsigyti ir juos naudoti ne jaunesni kaip 14 metų asmenys.

F2 kategorijos fejerverkus (fejerverkai, keliantys mažą pavojų, mažai triukšmo ir skirti naudoti aptvertose teritorijose, esančiose lauke) gali įsigyti ir juos naudoti ne jaunesni kaip 16 metų asmenys.       Kaip atpažinti fejerverkus? Įstatyme numatyta, kad: kiekviena Lietuvos Respublikoje pagaminta ar platinama civilinė pirotechnikos priemonė, išskyrus transporto priemonių pirotechnikos priemones, turi būti paženklinta etikete, kurioje lietuvių kalba matomai, aiškiai ir nenutrinamai įrašytas gamintojo pavadinimas ir adresas, kuriuo galima susisiekti su gamintoju (…) registruotas prekės pavadinimas (ženklas), tipas, jos registracijos numeris, civilinės pirotechnikos priemonės, partijos ar serijos numeris, kategorija, pirotechninio mišinio bendra masė, amžius, nuo kurio galima įsigyti atitinkamą pirotechnikos priemonę, gaminio naudojimo instrukcija, mažiausias saugus atstumas iki pirotechnikos priemonės ją naudojant (jeigu priemonė skirta naudoti tik lauke ar gaminio konstrukciniai ypatumai nustato tokią būtinybę), pagaminimo metai. Papildomai civilinių pirotechnikos priemonių naudojimas (jeigu reikia) gali būti pavaizduotas grafiškai. Ant kiekvieno tiekiamo rinkai fejerverko, jei jis skirtas naudoti tik lauke ar skirtas pirotechnikams, nurodoma: „Naudoti tik lauke“ ar „Naudoti tik pirotechnikams“.* platinti civilines pirotechnikos priemones (išskyrus F1 kategorijos fejerverkus) arčiau kaip 30 metrų nuo mokyklų.* jeigu tai trikdo viešąją rimtį, naudoti civilines pirotechnikos priemones nuo 22.00 val. iki 8.00 val. (išskyrus švenčių dienas, taip pat per masinius renginius, kuriuos rengti savivaldybės vykdomoji institucija yra išdavusi leidimą), kitu teisės aktuose nustatytu ar savivaldybės tarybos nustatytu laiku.

Atsakomybė už nusižengimus, susijusius su civilinės pirotechnikos priemonėmis, nustatyta Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse (toliau – ANR):

* naudoti civilines pirotechnikos priemones (išskyrus F1 kategorijos fejerverkus) arčiau kaip 30 metrų nuo mokyklų, gydymo ir reabilitacijos įstaigų, kulto, šarvojimo patalpų, jeigu tai nesuderinta su pastatų (statinių) ar patalpų valdytojais, taip pat kitose savivaldybės tarybos nustatytose vietose.

Pirotechnikos priemones naudoti draudžiama :

F3 kategorijos fejerverkus (fejerverkai, keliantys vidutinį pavojų ir skirti naudoti didelėse atvirose teritorijos), T1 (priemonės, skirto naudoti scenoje ir keliančios mažą pavojų) ir P1 (priemonės, išskyrus fejerverkus ir teatrines pirotechnikos priemones, keliančios mažą pavojų) kategorijų civilines pirotechnikos priemones gali įsigyti ir jas naudoti ne jaunesni kaip 18 metų asmenys.

Už Civilinių pirotechnikos priemonių įsigijimo, naudojimo tvarkos pažeidimą atsakomybė numatyta ANR 483 str. Už šį pažeidimą gresia bauda nuo 14 iki 60 eurų.

Naudojant nenustatytu laiku ar pernelyg triukšmingus fejerverkus, kyla atsakomybė, numatyta ANR 488 str. (Viešosios rimties trikdymas), šis pažeidimas užtraukia baudą nuo 20 iki 80 eurų, pakartotinai nusižengus – baudą nuo 80 iki 300 eurų.

Nesilaikant saugaus elgesio su fejerverkais taisykliu, dėl kurių gali kilti gaisras ar sprogimas, kyla atsakomybė, numatyta ANR 525 str. (Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo ir kitų civilinę saugą reglamentuojančių teisės aktų nevykdymas ar pažeidimas, šis pažeidimas užtraukią baudą nuo 20 iki 70 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 580 eurų.

Svarbu paminėti, kad už administracinius nusižengimus asmenys atsako nuo 16 m., tačiau atsakomybė už vaikų iki 16 m. padarytus administracinius nusižengimus gali kilti ir tėvams – tai nustatyta ANR 73 str. (Tėvų valdžios nepanaudojimas arba panaudojimas priešingai vaiko interesams), už šį pažeidimą gresia bauda nuo 10 iki 100 eurų.

Nepaisant aktyvių prevencinių priemonių, kasmet dėl nesaugaus pirotechnikos priemonių naudojimo nukenčia žmonės. 2018 metais naudojant pirotechnikos priemones buvo sužaloti 66 asmenys, iš jų 17 nepilnamečių. Svarbu atkreipti dėmesį, kad nors susižaloja sąlyginai nedaug žmonių, sužalojimai dėl nesaugaus pirotechnikos priemonių naudojimo būna itin skaudūs – nutraukiamos galūnės, susižalojamos akys, veidas, kitos kūno vietos.

Svarbu nepamiršti, kad dėl nesaugaus pirotechnikos priemonių naudojimo gali kilti taip pat ir gaisras – priešgaisrinės apsaugos departamento duomenimis, kasmet dėl nesaugaus pirotechnikos priemonių naudojimo kyla vidutiniškai 9 gaisrai.     Mokyklos administracijai svarbu užtikrinti, kad ne tik mokyklos teritorijoje ar mokykloje nebūtų naudojamos pirotechnikos priemonės, bet ypač svarbu šių priemonių nenaudoti ir mokykloje vykstančių šventinių renginių metu. Net ir nekaltai atrodanti šaltoji ugnelė gali sukelti skaudžias pasekmes.

Linkime saugių švenčių!

Utenos apskrities VPK informacija

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.