„Pečiaus diena“ Budrių bendruomenėje

Naujo formato renginys „Pečiaus diena“ pernai Budriuose buvo pirmasis ir sulaukė labai gerų atsiliepimų. Todėl šiemet jau prieš porą mėnesių bibliotekoje prasidėjo planavimas, kaip čia padarius, kad dar įdomiau būtų. Pirma kilusi puiki idėja – Stasės Rulevičienės paveikslų paroda „Mano gimtieji Budriai metų laikuose“. Biblioteką ir bendruomenės patalpas papuošė 11 autorės  darbų. Taip pat šiose patalpose įsikūrė medžio šaknų kompozicijos „Ką kalba medžių šaknys“, kurių autorius Vytautas Gudėnas.  „Patalpos papuoštos taip, kad taip dar nebuvo“ –  kalbėjo vyriausias bibliotekos skaitytojas Juozas.

Lapkričio 23 dienos ankstyvą rytą ne vienoje kaimo pirkioje jau kūrenosi „Pečiai“. Šovenių ir Budrių kaimuose jų dar išlikę 6. Kitos šeimininkės ir šeimininkai sukinėjosi prie orkaičių. „Šventės metu juk reikia kitus nustebinti ir prieš svečius gerai pasirodyti“ – kalbėjo geriausia kaimų gaspadine tituluojama Vilma Kernagienė.

Vakare prie bendruomenės namų suko ir suko automobiliai. Gaspadinės ir gaspadoriai nešė į salę kažką į rankšluosčius ar antklodes susukę. Atvykę svečiai iš Vašuokėnų net dviese nešė puošnų ir kvapnų pyragą. Svirniečiai sunkiai nešė dėžę, kurioje minėjo esant kelmą, o bendruomenės šeimininkai atsinešė didelį „špižinį“ puodą, „sagonu“ vadinamą. Jame keptos bulvės su lupenomis, pečiuje troškinta aviena, kiauliena ir elniena. Gaspadinė Vilma oriai ant padėklo įnešė farširuotą didelę lydeką, kuri kažkodėl buvo pavadinta „Juozo undinė“. Skaitydami turbūt susidarėte nuomonę, kad mes čia tik valgyti susirinkome, bet iš tikrųjų „Pečiaus dienos“ tikslas buvo daugiau sužinoti apie sveiką gyvenseną, kitų kraštų veiklą žemės ūkyje. Šventė prasidėjo eilėmis ir posakiais apie ugnį. Kiekvienas šventės dalyvis gavo po žvakelę, kurias uždegė vicemeras Dainius Žiogelis, Kavarsko seniūnė Šarūnė Kalibataitė ir seniūnaitis Raimondas Sunklodas. Visų buvo paprašyta užsimerkti ir sugalvoti norus, kurie, užpūtus žvakutę, tikrai per žiemą iki pavasario išsipildys. Eilėmis ir gražiais žodžiais buvo pagarbinta duona. Visi pasidalinome po duonos gabalėlį, kad žiema nesunki ir soti būtų. Vicemeras D. Žiogelis apdovanojo padėkomis ir dovanomis Stasę Rulevičienę už rankdarbių ir paveikslų parodų rengimą bendruomenėje ir rajono renginiuose. Kaune gyvenančius Nijolę ir Albertą Burneikus – už bendruomenės veiklos rėmimą. Robertą ir Gražiną Galinius – už aktyvią ir savanorišką pagalbą bendruomenės projektuose. Po apdovanojimų išsamų ir labai įdomų pranešimą apie avių auginimo tradicijas Lietuvoje ir Europoje pristatė Anykščių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Žilvinas Augustinavičius. Smagų ir įdomų pranešimą „Lietuvių mitybos įpročiai iki II pasaulinio karo“ parengė Dalius Dapkus. Vyko įvairios diskusijos, klausimų pranešėjai sulaukė ne po vieną. Džiugu,  kai bendruomenės salė pilnutėlė, kai susirikę dalyviai gerai nusiteikę ir daug kuo besidomintys.

Išklausę pranešimų, visi susirinko degustuoti „Pečiaus“ gėrybių. Pasidalinimas receptais, prisiminimai apie vaikystę kaime, smagios istorijos ir šauniosios bendruomenės muzikantės Stefos Kalibatienės akordeono melodijos bei dainos visus taip suvienijo, kad niekas ilgai dar nenorėjo eiti ar važiuoti į namus. Visada laukiamas bendruomenės svečias Albertas Burneika, išvažiuodamas iš šventės pabrėžė, kad tik bendruomenė yra kaimo atgimimo garantas.

Valentinas Gudėnas

 

Vienas komentaras

  1. Tokius renginius reiketu is anksto paskelbt ,mes is miesto susiorganizuotumem ir mielai sudalyvautumem ,paskanautumem patiekalu , o gal ir patartumem kaip skaniau paruost ir pateikt ant stalo , pas mus yra daug kurybingu moteru.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.