Parvyko pasigražinti ir vėl išvažiuos

Anykščių krašto emigrantus kaip ir kasmet trumpam į gimtinę sugrąžino noras paatostogauti,  pašvęsti, pasigydyti ir pasilepinti. Nė vienas iš jų nesileidžia į kalbas apie darbą už lietuvišką atlyginimą ir šaiposi iš Vyriausybės vadovo Algirdo Butkevičiaus iniciatyvos, pamėginti susigrąžinti išvykusius.
Šie metai ir vėl rekordiniai. Nuo 2016-ųjų pradžios iš šalies išvažiavo 6,5 proc. daugiau žmonių nei per tą patį laikotarpį pernai. Tai reiškia, kad per 12 mėnesių Anykščių rajoną oficialiai gali palikti apie pustrečio šimto žmonių.
Išsigandęs Ministrų kabinetas priėmė priemonių planą. Jame socialdemokratiškai kalbama apie kokybišką darbą su emigrantais, socialines ir kitas garantijas, paslaugų prieinamumą ir kokybę, greitas ir sklandžias migracijos procedūras bei kompleksinę informaciją apie gyvenimo ir darbo Lietuvoje sąlygas.
Bėda ta, kad bent jau anykštėnams toks planas nekelia jokių kitų emocijų, kaip tik šypseną.
“Kartais man atrodo, jog Lietuvos valdžia galėtų mažiau visko “primįslyti”. Nes jiems nesiseka arba nėra tam laiko, kadangi reikia pasirūpinti savais. Norisi grįžti į Lietuvą, į Anykščius. Bet kaip pragyventi už minimalią algą? Anglijoje dirbdama keturias dienas per savaitę maitinimo srityje uždirbu eurais apie 1300. Dar apie 700 eurų išmokos už vaikus. Jei gaučiau Lietuvoje bent pusę to, ką gaunu ten, labai rimtai galvotumėme apie sugrįžimą.”, – “Nykščių“ radijui kalbėjo trumpam parvykusi, jau buvusi, anykštėnė, kurios teigimu, jos mėnesio pajamos tėvynėje būtų apie 400 Eur.
“Ką čia veikti grįžus? Verslo kurti eiliniam žmogui Anykščiuose – jokių galimybių. Iš karto užspaus mokesčiai, o jei, kaip mano atveju, įsivažiavimui reikia apie pusmečio – viskas. Amerikoje pradėjau dirbti vienas. Dabar jau įmonėje įdarbinti dar du darbuotojai. Vien bankų požiūris į žmogų ką reiškia. Ten per nekilnojamojo turto bumą brangiai prisipirkusiems namų ir nebeišgalintiems išsimokėti neleidžiama bankrutuoti. Kreditoriai taip pat prisiima atsakomybę už raginimą imti paskolas ir pirkti. Todėl dažniausiai nurašoma apie trečdalis skolų, o likusiai daliai taikomos nulinės palūkanos. Þodžiu, dalindamiesi atsakomybe visi uždirba. Lietuvoje to nebus, kol sąlygas diktuos milžiniškas biurokratų ir „Europos paramas skirstančiųjų luomas“ ir panašūs į juos, kol jų vaikams ir vaikaičiams bus sudaromos išskirtinės šiltnamio sąlygos, kol jie, pagal savo “poniatkes” skirstys ES paramą”, – teigė JAV pilietybę turintis, šalia Anykščių rajono gyvenančių savo artimųjų aplankyti parvykęs, tautietis. Anykščių miesto gimtadienyje apsilankiusio amerikiečio teigimu, jei į rajoną per metus grįžtų bent šimtas žmonių iš užsienio, sprogtų ir socialinė bomba, nes jie arba nerastų, ką čia veikti, arba atimtų duonos kąsnį iš vietinių alkstančiųjų.
Kad pradėti verslauti tokiame mieste kaip Anykščiai ypatingai sunku, jau spėjo įsitikinti ne vienas. O labiausiai šiais metais nudegė būtent iš emigracijos sugrįžę anykštėnai, kurie norėjo save išmėginti prekybos, maitinimo ir kituose sektoriuose.
{mosloadposition trade}

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.