Papolemizavo bažnyčios durų klausimu

Netikėtai vėl prisiminta Anykščių Šv. Mato bažnyčios durų istorija. Siekis, kad Anykščių bažnyčios durys būtų perdarytos, taptų panašios į Telšių katedros duris,  abi susidūrė su finansų trūkumu ir paveldosaugos reikalavimais.  

Telšių katedros durų reljefinė-skulptūrinė metalo kompozicija, skirta Žemaitijos krikšto 600 metų jubiliejui. Reljefinių durų kompoziciją sudaro 8 plokštumos, kurios chronologine tvarka aprėpia keturis svarbiausius krikščioniškosios Žemaitijos etapus. Bendras durų dydis 450 x 250 cm. Naudotos medžiagos: varis, bronza, auksavimas. Reljefai atlikti galvanostegijos technika.  Katedros reljefinių durų autoriai, profesoriai: dailininkas Romualdas Inčirauskas ir architektas Algirdas Žebrauskas. Taigi, norėta analogiškai papuošti ir Anykščių bažnyčios duris, kurias būtų sukūręs R. Inčirauskas.  Anykštėnas Juozas Ratautas teigė, kad nepavykusio įgyvendinti sumanymo  priežastis – ne tik  žmonių protestai, nepagrįsti kaltinimai… Apie tai jis parašė savo socialinio tinklo paskyroje. Profesorius R. Inčirauskas savo ruožtu atsakė į J. Ratauto išsakytas mintis dėl durų kainos.

Juozas Ratautas

Kad nebūtų bažnyčios durų istorija interpretuojama ir savaip vertinama, anykštėnai turi žinoti tikrąsias priežastis. Viena jų – profesorius „užsirovė“ su kaina. Pradinė jo pasiūlytoji suma buvo 200 tūkst. eurų, tačiau po derybų sumažėjo iki apie175 tūkst. Aišku, tokios sumos surinkti iš gyventojų, įmonių ar biudžeto nerealu, tad projektas nebuvo pradėtas. Suradau įmonę, turinčią patirtį gaminant bažnytinį inventorių (altorius, suolus, duris), kuri per pusmetį už 50 tūkstantį eurų pažadėjo pagaminti Šv. Mato bažnyčiai didžiules abiejų pusių, taipogi šonines duris iš ąžuolo. Tai būtų kone dvigubai daugiau medžio darbų, nei pirmajame projekte. Jei jas reiktų dar apkaustyti spalvoto metalo lakštais ir iškalti vaizdus iš Šventųjų gyvenimo, kainuotų kiek brangiau. Su kunigu Petru ir įmonės savininku nuvykome pas vyskupą Liną. Vyskupas projektui entuziastingai pritarė ir net pažadėjo paramą. Tačiau Savivaldybės paveldo tarnybai užkliuvo tai, jog esamos durys yra paveldo objektas ir jas galima tik remontuoti, taipogi bažnyčios laukė rimti neatidėliotini remonto darbai, kurie žadėjo nemažas išlaidas. Sumanymas sustojo ir lieka viltis, jog jis bus dar atgaivintas. Štai tokia liaudyje vadinama „auksinių durų“ istorija, neapaugusi legendomis, tikroji.

Romualdas Inčirauskas

Atsakymas gerb. Juozui Ratautui. Gerb. Juozai, jaučiu pareigą Jums paaiškinti dėl kūrinio „perdėtos“ vertės. Jūsų paskaičiavimu, medinė durų dalis kainuotų 50 000 eurų. Jeigu aš daryčiau, tai surasčiau meistrus, kurie medinę dalį padarytų dar pigiau. Didžioji kūrinio vertės dalis yra meninė, tai istorinis tyrimas, siužeto kūrimas, skulptūrinis reljefinis modeliavimas, technologinis išpildymas ir t.t.

Iš viso darbo trukmė būtų apie penkeri- šešeri metai. Telšių duris kūriau trejus metus, jos buvo tris kartus mažesnės. Palyginimui apie duris, renesanso meistras, Lorenzo Ghiberti duris, kurios panašaus dydžio kaip Anykščių bažnyčios,  kūrė 27 metus. Tų durų kainos nežinau, bet prieš keletą metų šiuolaikinėm technologijomis buvo padaryta jų tiksli kopija, kurį buvo įvertinta 5 milijonais dolerių. Aš, aišku, nesilyginu su didžiuoju Meistru, bet noriu ,kad turėtumėte supratimą apie tokios apimties darbus. Dabar turbūt jau gaĺite suprasti, kad mano siūlytas darbas nebuvo pervertintas (auksinis). Rašau todėl, kad nusibodo kaltinimai gobšumu ir tyčiojimasis. Atsiprašiau jeigu įžeidžiau.

NYKŠČIAI

26 komentarai

 1. net nėra ką ir pakomentuoti. Kiekvienas buvęs anksčiau įtakingas politikoje ir valdžioje vis dar bando save sureikšminti, kitus nuvertindamas.
  Taigi reikia pripažinti, kad menas ir jo autorystė turi savo kainą ir negali kažkoks politikuojantis visuomenininkas įkainuoti menininko- autoriaus kūrybos ir darbo vertės.
  Čia nėra tas pats kaip išbarškinti savivaldybės koridoriuje stiklinę sieną ir tuo įsiamžinti savo valdymo laikotarpį rajone.

  • Kodėl savivaldybė neprisideda iš biudžeto? Gal ideologiniai vadovų įsitikinimai neleidžia.

   • duoti Tubio telefoną? Prisiminkite, kad pasiūlymas buvo pateiktas Tubiui.

   • Jūs tikriausiai nežinote, kad Anykščių miesto katalikų parapija nėra savivaldybės pavaldume ir bažnyčios turtas nėra valstybės ar savivaldybės turtas. Todėl Jūsų komentaras su politikavimu labiau tiktų vienos politinės organizacijos lyderiui, kuris savo ideologijai yra įkūręs ir savo bažnyčią viename iš Lietuvos regionų.

 2. Akivaizdu, nors ir neįtikėtina.

  Vos tik Dievas pamatė, kad buvęs komunistas imasi diriguoti bažnyčios durų statymo darbams, tuoj pasiuntė į žemę angelus, kad šita šventvagystė būtų sustabdyta. O Dievo valia Romualdas Inčirauskas dar ilgai gyvens, turės jėgų ir sukurs ne vieną šedevrą.

  • Buvęs komunistas savivaldybėje

   • Kiek laiko galima loti dėl Tubio priklausimo Tarybų Sąjungos Komunistų partijai? Ar tik vienas K.Tubis buvo komunistas? Tremtinys? Po Stalino mirties tremtinius reabilitavo ir kodėl negalėjo tremtiniai tapti komunistais?

 3. Jei ne tos bažnyčios durys
  Ratauts kiškį būt nudūręs…

 4. Bendravardi, nepasisekė pasipuikuoti?

  • Šešėlinis ministras -agronomas kito agronomo neužmirš ir dar duos progą pasipuikuoti… Gal savivaldybės duris keičiant 🙂

 5. Pasvajoti galima, Anykščių bažnyčiai dar ilgam pakaks esamų durų. Iniciatyva gera, bet tam nepakanka visuomeninės iniciatyvos.

 6. Iš tikro, kiek pinigų skirta iš biudžeto?. Pinigai skiriami į dešinę ir į kairę, o durų projektui kiek duota?

 7. Tegul atiduoda meno inhibitoriui skiriamus pinigus bažnyčios durims. Kas čia laiko Ratautą kaltu, neaišku.

 8. Aritmetika paprasta juk duris medinės 50štukų nekainuotu.Jei susirastu meistrus ir susitartu dėl kainos.Žmonės padėtų,gal verslininkai,savivaldybė.Gal norima dar į savo kišenę šektiek kad i kristu.Juk apie tas bažnyčios duris kalbama jau ne vieni metai.

 9. Matom Ratauto entuziazmą, matom žemiečio profesoriaus norą sukurti duris, tai kodėl negirdim valdžios atstovo pasisakymo, kodėl savivaldybė atsisako padėti bažnyčiai, tikintiesiems ir visumoje kultūrai. Nykščiai tegul paima interviu iš kokio nors valdininko.

  • Mieloji, biudžeto pinigai skiriami paremti tik tikslines programas atitinkantiems projektams, kuriuos teikia parengę paraiškas projektų vykdytojai savivaldybės administracijos sudarytai komisijai dėl įvertinimo. Taigi nereikia tuščiai su užgaidomis tiesti rankos į biudžeto pinigus. Ponas Juozas R. su visomis iniciatyvomis nesugebėjo su viso pasaulio anykštėnais surinkti lėšų dėl kūrinio sąmatos išlaidų padengimo, tai nesitikėkite , kad savivaldybės biudžete galima semti pinigus….

  • Seniai viskas atsakyta

   Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis pareiškė, kad šiam sumanymui rajono biudžeto lėšos nebus naudojamos – durims pinigus turėtų aukoti parapijiečiai.
   Robertas ALEKSIEJŪNAS 2016-10-21

 10. Sumanymas geras, meistras, aukščiausios klasės, tereikia rasti finansavimo šaltinį. Iš savivaldybės gauti lėšas šansų maža, ten ne tuo kvėpuoja… Siūlau kitokį finansavimo šaltinį. Dar 4 metams pratęskim sutartį su Velnių festivalio organizatoriais, įpareigojant juos kasmet iš pelno skirti po 50 tūkstančių eurų bažnyčios durims. Velniai ir Bažnyčia nelabai dera, bet dėl gerų darbų ir su pačiu velniu galima susitarti… Tegul įsirengia ofisą bažnyčios rūsy, tegul panešioja Puntuką, tik tegul 4 metus moka – pakentėsim.

  • Pastebėjimas

   šis Jūsų sarkazmas nėra tinkamiausias būdas reikšti opozicinei nuomonei prieš valdančiuosius 🙂

   • Anykštėnų bendruomenėje terminas „opozicija“ nėra sutinkamas. Įtariu, jog Tamsta esate arba iš kosmoso, arba iš partijos.

 11. Užtenka rietis

  Vis pinigai pinigai .Patvarkykit senas duris ir gerai ,kiek ten bobeliu susirenka ,uzteks ,atlaikys ir senos , žmonių mažėja ir pinigų nėra .

 12. Ne naujas duris darykit bet esančias tvarkyt reikia ,ir aplamai ,senas koplyčias ir bažnytėles tvarkyt ,o ne naujas bažnyčias – sales statykit . Sv.Mato bažnyčia irgi nekaip žiūrisi be taip vadinamū grotelių . Nesuprast kas leidžia keist interjerą bažnyčioj ? Vysk upelis ?

 13. Krusau Ratauta per sikna

  Ratautas vis bando privert savo byb…i tarp tu duru, nesuprantu kokias pareigas atlieka sis Snarglys visame tame

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.