Pamirštasis PVM peilis

Galima pasidžiaugti, kad diskusijose apie mokesčius politikai bent jau pripažįsta, kad dirbantis žmogus yra smarkiai apmokestinamas. Gerai, kad baigėsi vienu metu itin populiarus politikų kalbėjimas, kad mokesčiai Lietuvoje yra per maži. Priminsiu, kad šitas teiginys rėmėsi faktu, kad Lietuvoje gyventojų pajamų mokestis (GPM) yra tik 15 (dabar jau 20) procentų, pamirštant, kad GPM – tik vienas iš mokesčių.

Didėjant žmonių finansiniam išprusimui ir nuo 2019 įsigaliojus „Sodros“ įmokų sujungimui, pagaliau niekas nebegali sakyti, kad žmogus apmokestinamas tik 15 proc., ar, kad „Sodros“ įmokas moka ne darbuotojas, o darbdavys. Pagaliau darbo sutartis ir atlyginimo lapelis nebeslepia tikrosios mokesčių naštos.

Be GPM, „Sodros“ ir sveikatos draudimų įmokų egzistuoja ir pridėtinės vertės mokestis

Dar daugiau – jis yra didžiausias mokestis ta prasme, kad mokėdami PVM, mokesčių mokėtojai į biudžetą suneša daugiau nei mokėdami GPM ar „Sodros“ įmokas.

Nors pirkdami kasdienius pirkinius, PVM mes esame linkę ignoruoti, perkant brangesnius dalykus, kasos čekyje išspausdintas PVM sukelia įvairių minčių. Pirkau dviratį už maždaug 200 eurų, apie 35 eurus „nuėjo” vien PVM. Už perkant televizorių priskaičiuotą PVM išeitų dar ir dulkių siurblys. Kai imi paskolą automobiliui ir supranti, kad vien PVM sumokėsi apie 2000 eurų, ranka pati tiesiasi link telefono – tik pasiskųsti, gaila, nėra kam.

Aš jau net nekalbu apie atvejus, kuomet PVM yra apmokestinami… mokesčiai. Jei perkate benziną, benzino akcizas irgi yra apmokestintas PVM. Jei naudojate elektros energiją, PVM apmokestinamas ir elektros energijos akcizas, ir VIAP‘as. Valdžia padidina akcizą alui? Nuo padidinto akcizo skaičiuojasi ir papildomas PVM.

Jau vieną kartą apmokestinti pinigai yra apmokestinami dar kartą

Jei jūsų darbo sutartyje yra nurodyta, kad jūs uždirbate 1000 eurų, atskaičiavus apie 350 eurų už GPM, „Sodrą“, sveikatos draudimą ir t. t. jums „į rankas“ išmokama tik apie 650 eurų. Jei tuos 650 išleidžiate vartojimui, tai apie 110 nueina vien PVM. Reiškia, iš jūsų išleistų 650 eurų, prekių jūs nusipirkote tik už 540 eurų. Vadinasi, iš tikro jūsų atlyginimas buvo apmokestintas ne 35 proc., visais 46 proc. O jei dar pridėtume akcizines prekes, paaiškėtų kad iš jūsų uždirbto 1000 eurų, pusė šios sumos nuėjo mokesčiams, o kita pusė liko – jums. Ar net blogiau.

Dar daugiau, PVM yra klastingas. Biudžetas pelnosi iš kainų augimo. Jei prieš metus duona kainavo eurą, tai 17 centų kainos buvo PVM. Jei dabar duona kainuoja 1,20 euro, joje jau yra 21 centas PVM. Duona ta pati, PVM 4 centais daugiau. Kiekvieną dieną, su kiekvienu mokėjimo kasos pyptelėjimu.

Tai atsispindi skaičiuose

Štai 2007 metais vidutinis gyventojas per mėnesį sumokėdavo apie 66 eurus PVM. 2018-ais – jau 118 eurų, t. y. dvigubai daugiau. 2007 iš PVM biudžetas surinkdavo apie 2 milijardus eurų, tai 2019 planuojama 3,8 mlrd., arba beveik dvigubai daugiau.

Net itin retos iniciatyvos mažinti PVM kyla ne iš rūpesčio mokesčių mokėtojais. Prisiminkite, kodėl kartas nuo karto pasiūloma mažinti PVM maistui? Nes žmonės važiuoja į Lenkiją, t. y. suprask, „biudžetas praranda pajamas“. Kodėl vis pasiūlomas lengvatinis PVM daržovėms? Nes reikia padėti vietiniams gamintojams, šiltnamiams pabrango dujos ir t. t. Tačiau dar neteko girdėti siūlymo, kad PVM reikia sumažinti vien dėl to, kad su visuotinai mažesniu PVM mokesčiu mokėtojai galėtų įsigyti daugiau prekių.

Politikai vengia diskutuoti dėl PVM

Net tie politikai, kurie iš rūpestingos veido išraiškos darosi karjerą Lietuvos ir Europinėse struktūrose vengia PVM klausimo. Geriausiu atveju pasiūlo vieną kitą PVM lengvatą. O būtent jų tariamo rūpesčio objektas – mažiausiai uždirbantieji – visą savo atlyginimą (o kartais ir daugiau) išleidžia prekėms, kurios apmokestintos PVM. Tokiu būdu esamą pajamų nelygybę aukštas PVM tik sustiprina. Todėl keista, kodėl etatiniai kovotojai su nelygybe nesiūlo mažinti PVM?

Dar daugiau, jei paimtume dviejų suaugusiųjų ir dviejų vaikų šeimą, jei abu suaugusieji uždirba 1000 eurų „ant popieriaus“, vien PVM jie sumoka dvigubai daugiau nei gauna „vaiko pinigų“ (o apskritai mokesčių – apie dešimt kartų daugiau).

Politikai mėgsta PVM

Kažką perkame kiekvieną dieną, dažniausiai smulkiomis sumomis, tad mažyčiai kasdieniai PVM lyg ir neskauda. Tačiau mėnesio gale nėra jokio skirtumo kaip nukraujuoja jūsų piniginė:  ar nuo atlyginimo iš karto nuskaičiuojant, GPM, „Sodrą“ ir sveikatos draudimą, ar po lašelį per kasdienius pirkinius. Primena senovės kinų posakį „Mirtis nuo tūkstančio įpjovimų“.

Valdžia jaučia, kad per PVM yra apmokestinamos „šešėlinės“ pajamos, vokeliai ir pan. Paprastai tariant, jei neįmanoma išgaudyti vokelių, tai manoma, kad bent dalis nesumokėtų mokesčių užgriebiama per PVM.

Suprantu, kad PVM niekas rytoj nepanaikins. Bet dabartinė valdžia, kaip ir prieš tai buvusi, giriasi tuo, kad „taiso buvusių vyriausybių klaidas“,  sugrąžina sumažintus atlyginimus ir panašiai. Tai gal jau laikas įvykdyti pažadą ir grąžinti prieškrizinį 18 proc. PVM?

Žilvinas Šilėnas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas

6 Komentarai

 1. Nuo paprasto dirbančio žmogelio nori paskutinį kailį nudirti,tuo tarpu ūkininkams juokingi mokesčiai ,gauna didžiulius pelnus,o patys niekuo neprisideda,ir didžiulė gvardija tinginių pašalpinių,kodėl jų nevaro dirbti,man protas neneša.Sako trūksta darbuotojų,tai darbinkit biržoje metų metais stovinčius veltėdžius,gyvenančius iš mokesčių mokėtojų.

  • ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
   Tavo ziniai visu pirma pasalpas atidirba ir minimaliu ikainiu uz valanda.
   Visu antra Lietuvoje niekas nedirba NET TU. Nors tau atrodo kad uzsiimi veikla reiskia dirbi.
   O kaip uzsiimi aisku is tavo komentaro.

   Aiskinu paraidziui. Lietuva praktiskai nieko nesukuria. Tas pajamu “bliudelis” visiskai vienodas nepriklausomai kiek dalyvauja prie jo srebtuves zmoniu. Tai va pasalpiniai maziausiai is visu is jo atsiriekia. AS AISKINAU TAI SKAICIAIS SIMTUS KARTU.

   O tai kad nors ka suprasti, reikia tureti su kuom. Valstybes problema net ne seimas ar vykdomoji valdzia. O TOKIE KAIP TU. Isivaizduojantis dirbantis ar sukuriantis kazkokia verte ar kazka islaikantis.
   Jiems isaiskinti bet ka skaiciu kalba nera prasmes. Bus Rokiskis Rokiskis kudkudaku kudkudaku .

   Va tie kudkudaku ir yra pagrindine problema kas moksliskai vadinama valstybes estrogenizacija ir prozaiskumas. ” Kudkudakine” atranka. Kuria suformavo naturalios konkurencijos nebuvimas ir virsu pradejo imti tokie kudkudakiniai ale darbuotojai kaip tamsta. Kurie pacius elementariausius skaicius socialine prasme, vercia i visiska infnfantylu regejima.

   Kodel pasalpiniai nedirba. Toki komentara gali parasyti tik visiskas ku ku.

 2. pvm biednu mokestis , nes isleidzia viska ka gauna, turtingi perka namus ispanijoje ir pvm Lietuvoje nemoka. Maironis-Lietuva brangi- todel, kad su pvm

 3. ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
  O apie mokesciu per didele nasta visada kalbedavo tie kurie opozicijoje. Ir tik tada kol opozicijoje.
  Pagrindine Lietuvos problema net ne mokesciai.

  O pragyvenimo lygis pusantro karto mazesnis nei BVP. Jau vienoje temoje veikejas uzdiagnozavo tai Aknysta ir Rokiskiu..

  Toliau tik pasekmes, tai suformavo dirbtine atranka kame bobiskiausi vyrai tapo versliausi, tai suformavo jau nekontroliuojama biurokratine sistema ne tik administraciniuose bet kaip matome ir jegos strukturose. Siai dienai vien todel atsirado valdzios daugumai susidoroti be jokiu tabu su bet kuo, ar isteisinti bet ka. Tai pagimde EkoFeminizma kame bobiskiausi vyrai versliausi o lyciu skirtumas mazeja ne dienomis o valandomis. Ir butent todel Lietuva ateiti neturi jokiu sansu atsilaikyti pries Azija kame vargu ar vakaru europa atsilaikys.

  Susikalbet tame su tokiais kudkudaku kudkudaku ko pasalpiniai hedirba. Eik ir paraugauk tos saldzios pasalpiniu duonos giedoreliai.

  Per tuos pacius pasalpinius perejo refomomis nuo ko jie iskeliavo kojomis i prieki.

  VIs tiek kudkudaku kudkudaku. NESUPRANTU ,.. nesuprantu…. O suprasti su kuom turite?

 4. Labai jau keistus palyginimus pateikia ekonomikos prezidentas. Ypac istrigo vaiko pinigu lyginimas su pvm dydziu. Koks tai is mokyklos ismestu penktoku lygis kurie uzaugo ir dabar aiskina apie ekonomika lyg ka nors suprastu. Matyt kazkokios grupuotes uzsakyma vykdo. Uz dyka juk neleistu sau taip nusikalbeti.

 5. Tapk ūkininku, nieko nemokėsi, pinigus riečkutėmis semsi, dirbti bereikės, važinėsi į kurortus, atostogos ištisus metus. Ir svarbiausia nereikės pavydėti ūkininkams, tau pavydės 🙂

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.