Padidėjo pavojus apsinuodyti smalkėmis

Šiais metais Anykščių rajone fiksuoti 5 tokie atvejai.
Sausio mėnesį dėl to nukentėjo 4 suaugusieji ir kūdikis. Smalkių gali atsirasti kai krosnyje dega malkos ir nėra geros ventiliacijos, nevalyti dūmtraukiai ar netvarkingos krosnys. Taip pat per anksti uždarant krosnies sklendę,  garaže, veikiant automobilio varikliui,  įvykus gaisrui.
Smalkės – labai pavojingos mirtinai nuodingos dujos. Jos neturi nei kvapo, nei spalvos. Patekusios į organizmą  smalkės prisijungia prie raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) ir neleidžia prie jų jungtis deguoniui. Taip į audinius kraujas nuneša ne deguonį, o smalkes. Labiausiai deguonies badui jautrios smegenys. Smalkių apsinuodijimui jautresni yra vaikai, nėščios moterys, senyvo amžiaus asmenys, sergantys širdies ir kvėpavimo sistemos ligomis.
Apsinuodijimo pasekmės priklauso nuo smalkių koncentracijos ir nuo laiko, kiek žmogus išbūna užterštoje aplinkoje. Apsinuodijimo smalkėmis atveju pradžioje atsiranda galvos skausmas, svaigimas, pykinimas, pulsavimas smilkiniuose. Vėliau apima mieguistumas, ima ūžti ausyse. Galiausiai sutrinka žmogaus judesiai, kūno oda tampa ryškiai raudonos spalvos. Þmogus alpsta, praranda sąmonę, nesuteikus pagalbos per kelias minutes  gali mirti. Jei žmogus blogai pasijunta ir įtaria, kad galėjo apsinuodyti smalkėmis, reikia kuo greičiau išeiti į gryną orą. Jei nukentėjusysis išeiti nebegali, kuo greičiau reikia išnešti jį į gryną orą, atsagstyti drabužius, kad būtų lengviau kvėpuoti. Jei  kvėpavimas sutrikęs arba nustoja  kvėpuoti – atlikti dirbtinį kvėpavimą ir  kuo skubiau kviesti  greitąją pagalbą arba patiems vežti į gydymo įstaigą. Šildymo sezono metu  būkime atidesni, kad išvengtume apsinuodijimų smalkėmis.
{mosloadposition trade}

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.