Nutukimas – viso pasaulio baubas

Nutukimas diagnozuojamas, kai kūno masės indeksas (KMI) perkopia per 30 (normalus KMI lygus 18,5–24,9), nustatytas 26,7 proc. moterų ir 23,7 proc. vyrų. Dar daugiau žmonių – senų tyrimų duomenimis, apie 50 proc. – turi antsvorio.

Pasak statistikos, lietuviai – labiausiai nutukę žmonės tarp 15 posovietinių šalių. Europos Sąjungoje užimame penktą vietą. 70 proc. lietuvių turi nutukimo geną. Dažniausiai dėl tautiečių nutukimo kaltinami lietuviški mitybos įpročiai –  gausiai vartojame bulvių ir miltinius patiekalus, taip pat turime polinkį valgyti sočiai ir riebiai.
2010 m. duomenimis, Lietuvoje antsvorį turėjo 62 proc. vyrų ir 44 proc. moterų, o nutukimas atitinkamai buvo paplitęs tarp 19 proc. vyrų ir 20 proc. moterų. Pagal šiuos rodiklius Lietuva Europos Sąjungoje  tuomet užėmė penktą vietą.  Į labiausiai pasaulyje nutukusių šalių dešimtuką Lietuva nepatenka. Pirmą dešimtuko poziciją užima Kuveitas, toliau seka Saudo Arabija, Belizas, Egiptas, Jordanija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Pietų Afrikos Respublika, Kataras,  Meksika ir Jungtinės Amerikos  Valstijos. Tad daugiau nei 700 mln. pasaulio žmonių yra nutukę. Pagal nutukimą reitinguojamame pasaulio šalių sąraše Lietuva užima 37 vietą.
Paauglių nutukimas ir antsvoris – viena iš didžiausių visuomenės sveikatos problemų XXI amžiuje. Tai ne tik Europos, bet ir pasaulio valstybių problema. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) antsvorį ir nutukimą įvardina kaip „epidemija“, nes tai yra viena iš pagrindinių visuomenės sveikatos problemų.
Pirmą katrą šių metų sausio mėnesį buvo paskelbti nacionaliniai Lietuvos mokinių sveikatos duomenys. 2016 metais Lietuvos ugdymo įstaigose mokėsi 286 864  septinių-septyniolikos  metų amžiaus vaikai, iš kurių 62 proc. buvo normalaus kūno svorio. 5 proc. likusių buvo nutukę, antsvorį turėjo 14 proc., per mažo svorio buvo 10 proc. vaikų bei 9 proc. vaikų KMI nebuvo nurodytas. Vertinant KMI rodiklius pagal lytį, iš turinčių per mažą svorį 54 proc. sudarė mergaitės, kitose KMI įvertinimo grupėse pirmavo berniukai.

 

NYKŠČIAI

Vienas komentaras

  1. ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
    Mano kazkur 30kg virs KMI… Dievuliau mana kaip rauda mano sirdis…. Koks baisus likimas manes laukia.
    Kaip gerai kad siame kraste yra tokiu sviesiu zmoniu kaip si merguzele su tokiomis ispuoseletomis fiziologijos ziniomis.
    Ai kaip gerai………… Nors apsviete tamsu Kvazomoda protu fiziologiju pagal KMI matuot, nors tiek zinosiu….

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.