Nijolė Januškienė: „Jei tai būtų progresyvus metodas, „valstiečiai“ nebūtų atsitraukę“

Anykščių ligoninės Akušerijos – ginekologijos skyriaus vedėjos žiniomis, rajone mažiausiai 9-ios poros šiuo metu siekia medicininės pagalbos dėl to, jog negali susilaukti vaikų. Nuo sausio pirmosios įsigaliojo Pagalbinio apvaisinimo įstatymas, kuriame numatytas gydymo kompensavimas, tačiau dėl valdančiųjų intrigų jis kol kas neveikia.
Þaidimai dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo Seime nesibaigia. Vakar valdančioji dauguma dėl neaiškių priežasčių ir vėl iš darbotvarkės išbraukė pagalbos nevaisingoms poroms svarstymą.
Ypatingos skubos tvarka Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, vos paėmęs Seimo kontrolę, ėmėsi žygių pakeisti praėjusios kadencijos parlamentarų priimtą pažangų gydymą nevaisingoms poroms užtikrinantį įstatymą. „Valstiečiai“ problemų turinčioms šeimoms prieš jų valią kaip visuotinį ir nediskutuotiną nevaisingumo gydymo būdą pabandė įbrukti ne embrionų, bet kiaušialąsčių šaldymą.
„Ta valstiečių nuomonė – nepriimtina ir man. Þmonės neturi jokio supratimo apie nevaisingumo problemas ir neturėtų imtis jų spręsti. Lietuva žengia koja kojon su pasauliu ir pas mus turi būti taikomi patys pažangiausi gydymo metodai, o ne tokie, kurie dar tik laikomi eksperimentiniais arba visai neseniai buvo tokiais laikomi. Kiek porų Anykščių rajone susiduria su tuo, jog negali susilaukti vaikų, sunku pasakyti. Taip pat negalime pasakyti, kiek anykštėnų vaikų yra gimusių po tokių procedūrų. Po pagalbinio apvaisinimo moterys gimdo tik didmiesčiuose. Arčiausiai tai galėtų būti įvykę Panevėžyje. Buvo vienintelis atvejis prieš septynerius metus ir Anykščiuose. Tačiau tai sužinojome tik, kai sėkmingai pagimdžiusi rajone apsilankiusi moteris  buvo išrašyta iš ligoninės. Tokia informacija – konfidenciali ir net medikai ja nedisponuoja. Dabar Anykščiuose taip pat turime porų, kurios su tokiomis problemomis yra susidūrusios, tačiau tai tik pradinio lygio tyrimai. Anykštėnai dažnai gydosi Rygoje, nes mano, kad Lietuvoje mažesnė tikimybė pasiekti trokštamo rezultato“, – kalbėjo N. Januškienė.
Skaičiuojama, jog visoje Lietuvoje yra apie 50 000 tūkstančių nevaisingų porų. Daugeliu atveju palikuonių susilaukti nepavyksta dėl blogos partnerio spermos kokybės.
Daugiau kaip 500-tus specialistų vienijanti Lietuvos akušerių ginekologų draugija laikosi nuomonės, jog „valstiečiai“ tarnauja siauriems bažnyčios interesams, neigia mokslo pasiekimus, o visa tai turės neigiamų pasekmių ne tik nevaisingoms poroms, bet ir šaliai.
{mosloadposition trade}

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.