Nepilnamečių apklausos baudžiamosiose bylose – tik dalyvaujant psichologui

Šiandien jau 72 psichologai yra pasiruošę prireikus padėti apklausti nepilnametį baudžiamojoje byloje.  Planuojama, kad šis skaičius iki rudens padvigubės ir bus ne mažiau nei 140 patyrusių, įvadinius darbo su nepilnamečiais mokymus išklausiusių,  specialistų.

Anykštėnai gali kreiptis į šiuos psichologus: Karolina Puzinaitė  (karolina.puzinaite@gmail.com  Tel. 8  611 4022); Jurgita Kuzmickaitė Pedersen (kuzmickaitejurga@gmail.com  Tel. 8 624 38872); Simonas Audickas   (s.audickas@teipsiko.lt  Tel. 370 672 63371).
„Psichologai yra apmokyti, kaip užmegzti kontaktą su mažamečiu ar nepilnamečiu, kaip parengti jį apklausai, kokiu būdu formuluoti klausimus. Tai yra ypatingai svarbu, kai jauno amžiaus žmogus patenka į sudėtingas situacijas,“ – pabrėžia teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
Kaip psichologas įtraukiamas į ikiteisminio tyrimo procesą? Ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras ar teismas pasirenka psichologą iš sudaryto sąrašo ir susisiekia su juo nurodytais kontaktais. Psichologams už darbą moka ir patirtas išlaidas kompensuoja ikiteisminį tyrimą atliekanti ikiteisminio tyrimo įstaiga arba prokuratūra, teisminio nagrinėjimo metu – teismas. Atlyginimas yra mokamas už faktinį paslaugų teikimo laiką – pasiruošimą ir dalyvavimą apklausoje bei kelionę į apklausos vietą ir atgal.
Teisingumo ministro E. Jankevičiaus iniciatyva taip pat nuo liepos mėnesio įsteigti trys nuolatiniai  psichologų etatai. Jie bus apmokami iš ministerijos lėšų. Šie psichologai atvyktų į tas nepilnamečių apklausas, kai ikiteisminio tyrimo pareigūnams, prokurorams ar teismams dėl svarbių priežasčių nepavyktų pasikviesti psichologų iš specialaus sąrašo.
Minėtieji trys psichologų etatai yra įsteigti Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyboje. Policijos departamento vadovybė taip pat yra pažadėjusi, kad už šios institucijos lėšas būtų įsteigti papildomi – dar du – psichologų etatai.
Psichologų dalyvavimas mažamečių (iki 14 metų) nukentėjusiųjų ar liudytojų apklausose tapo būtinas nuo liepos 1 d. Taip pat psichologas privalės dalyvauti nepilnamečių (iki 18 metų) nukentėjusiųjų ir liudytojų apklausose dėl nusikaltimų žmogaus gyvybei, sveikatai, laisvei, seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, vaikui ir šeimai, dėl pelnymosi iš nepilnamečio prostitucijos ar nepilnamečio įtraukimo į prostituciją. Proceso dalyvių prašymu arba ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro ar ikiteisminio tyrimo teisėjo iniciatyva psichologai turės dalyvauti nepilnamečių nukentėjusiųjų ir liudytojų apklausose ir dėl kitų nusikaltimų, taip pat nepilnamečių įtariamųjų ir kaltinamųjų apklausose.
Galinčių dalyvauti apklausose psichologų sąrašą administruoja Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba.

Teisingumo ministerijos Visuomenės informavimo skyrius

 

 

 

4 Komentarai

  1. nereikia daryt nusikaltimu , nereiks ir psichologu , o tuos kurie nusikalsta reikia dusint neziurint nieko…

  2. Komentaras

    O kai daro nusikaltimą, psichologas neprivalo dalyvauti? Tada jau normalus būna, stiprus nepažeidžiamas, o kai atsakyti už savo veiksmus, tada matai jis jau silpnas.

  3. pritariu sitiems komentarams

  4. psichologo jiems reiktu nebent su dirzu ar basliu , kad kas kelias minutes israsytu vitaminu…

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.