„Negyvoji“ jūra prie Anykščių – televizija nagrinės „Profkės“ balos bėdas (video)

 

Sekmadienį per TV3 Televiziją bus rodoma laida „Žalioji byla“, kurioje žurnalistai nagrinėja Anykščiuose esančio vandens telkinio būklės. Anonsuojamame reportaže teigiama, kad ežerėlis šalia Anykščių kartodromo, kurį vietiniai vadina „Profkės bala“, virto „Negyvąja“ jūra Anykščių rajono tarybos narys Mindaugas Sargūnas sako, kad šis vandens telkinys dabar baisus, pats matė, kad ten pagautos lydekos – žalios.

Žuvys išnyko, žmonės nebesimaudo

„Anykščių gyventojas Laurynas Rutavičius yra žvejas mėgėjas. Turėdamas laisvesnę minutę jis traukia prie vandens telkinių. Jų aplink Anykščius yra daugybė, ežerai, upės čia vienos švariausių ir skaidriausių. Toks dar visai neseniai buvo ir bevardis ežerėlis šalia Anykščių kartodromo, kurį vietiniai vadina Profkės bala arba Kvarco prūdu.

Šiandien jame niekas nebesimaudo. Nes ežeras labiau panašus į Negyvąją jūrą, tik vietoj druskos čia karaliauja dumbliai, aplink tvyro nemalonus puvėsių kvapas, o vietoj lydekų, Lauryno apmaudui, beliko nebent pavieniai karosai.

Vanduo – dumblėtas ir neskaidrus, nors anksčiau, anot Lauryno, nuplaukus į ežero vidurį, plika akimi buvo galima ešerio dryžius suskaičiuoti“, – rašoma laidos anonse.

Žurnalistai remiasi vietinių gyventojų nuomone, kad vandens telkinio būklė ėmė keistis tuomet, kai netoliese pradėjo savo veiklą A.Juškos šiltnamiai, nes į telkinį pro šį ūkį melioracijos grioviu teka vanduo.

„Jau 20 metų“ auginame tik skaniausius agurkus, pomidorus ir braškes“, interneto svetainėje skelbiasi Audriaus Juškos ūkis. Tai, ko gero, stambiausias darbdavys Anykščiuose: ūkyje dirba 180 darbuotojų. Audrius Juška yra gavęs Šimtmečio anykštėno, Metų ūkio ir Metų darbdavio titulus. Dešimtys tonų produkcijos kasdien iškeliauja į didžiuosius Lietuvos ir kitų Baltijos šalių prekybos tinklus.

Anykščių aplinkosaugininkams šis ūkis yra žinomas. Du kartus per vienerius metus tikrinę ūkio nuotekas aplinkosaugininkai nustatė azoto ir fosforo viršijimų. Tai medžiagos, kurios patekusios į vandens telkinį sukelia deguonies badą ir skatina dumblių suvešėjimą. Ūkis aplinkosaugininkų sprendimo neskundė. Surado atsakingą darbuotoją, kuriam ir buvo surašytas protokolas, skirta bauda – 90 eurų.

Kokias išvadas po vienos skirtos ir dar vienos gresiančios nuobaudos padarė stambiausi Anykščių daržovių augintojai? Ar susitvarkė savo nuotekų sistemą? Metų darbdavys ir Šimtmečio anykštėnas kategoriškai atsisako aprodyti už Europos sąjungos lėšas modernizuotą ūkį.

Ar Audriaus Juškos ūkyje nustatyti nuotekų tvarkymo pažeidmai susiję su Profkės bala? Pasirodo, aplinkosaugininkai tyrė tik griovio vandenį. Tuo metu, mėginiai iš dumblėta bala virstančio ežero imti iki šiol nebuvo“, – apie laidą rašoma anonse.

Asmeniškai užsakė tyrimus

Anykščių rajono tarybos narys Mindaugas Sargūnas „Nykščiams“ sakė, kad kad pats tikrino vandens telkinio vandens kokybę. „Kadangi esu žvejys, pažįstu nemažai kitų žvejų, sulaukiau nemažai skundų dėl šio tvenkinio, konsultavausi su savivaldybės specialistais“, – sakė M. Sargūnas.

„Kažkada buvęs švarus vandens telkinys, kuriame žmonės maudėsi, o žvejai džiaugėsi sugautais laimikiais. Man taip pat teko žūklauti ir maudytis ten, kai buvo švarus vanduo.

Šiai dienai ten yra baisi situacija. Vanduo labai žalias ir smirdi, visa augmenija ežere išnyko. Pačiam teko matyti ten sugautą lydeką, tai žuvis tiesiog žalia pasidariusi“,- rašė M.Sargūnas savo socialinio tinklo paskyroje.

Pasak jo, matydamas tokią padėtį M.Sargūnas ėmėsi konkrečių veiksmų. „Gamtos apsaugos specialistai apie šio vandens telkinio situaciją žino puikiai, mane apie tai patikino ir savivaldybės atsakingi specialistai. Jų teigimu vandens užterštumas yra normos ribose.

Nepasitikėdamas gamtos apsaugos pareigūnais, matydamas problemą, gavus nemažai Anykštėnų skundų, atlikau vandens tyrimus pats. Privačiai laboratorijoje užsakiau juos, vandens mėginius vežiau pats, du kartus.

Pasitarę su laboratorijos specialistais atlikome šiuos tyrimus:cheminis deguonies sunaudojimas, biocheminis deguonies suvartojimas, permanganatinis indeksas, ištirpęs deguonis,

skendinčios medžiagos, mikrobiologinė tarša“, – kokių konkrečiai veiksmų ėmėsi pasakoja M.Sargūnas.

Tiesa, jis teigia, kad gauti atsakymai aiškumo neatnešė. „Vandens tyrimų rezultatai buvo geri, normos ribose. Galbūt parinkome blogus tyrimus“ ,- konstatavo M.Sargūnas.

Tiesa, kitaip nei televizijos laidoje, M.Sargūnas nesiima teigti, kad tai gali būti susiję su tik su A.Juškos šiltnamiais. „Aplink veikia trys įmonės, kas gali būti atsakingas, būtų galima pasakyti nustačius, kokių medžiagų rasta vandenyje. Kadangi nieko nenustatyta, todėl ir negalima teigti, kad atsakinga viena ar kita įmonė“, – sakė M. Sargūnas, pažadėjęs nenuleisti rankų ir ieškoti toliau.

„Žalioji byla“ bus rodoma sekmadienį spalio 18 dieną, 12.00 per TV3 televiziją.

Linas BITVINSKAS

33 komentarai

 1. Gal karosams gerai ten. Tegu dauginasi

 2. O dėl mėšlo??

 3. Mano nuomone ši akcija labiau politizuota ir pavadinkime kandidato į Semo rinkimus pavėluota reklama :). Juk nei gerbiamas Semo narys, profesionalus agronomas Antnas Baura, nei jo auklėtinis -valstietis Tomas Tomilinas problemų čia nematė ir neiškojo priežasčių kodėl žaliame vandenyje gyvena žalios varlės, o jas renka gndrai.
  Rajone ir apskrityje veikia aplinkos apsaugos atsakingų valdžios institucijų pareigūnai. Galimai jų veiksmus ir išvadas reikėtų tirti ir viešinti veikimo ar nevikimo rezultatus. Taip pat ir žiniasklaidos atstovams reikėtų patikslinti ir įvardinti šio tvenkinio paskirtį pagal savivaldybės duomenis. Gal tai nėra reakrecinės paskirties vandens telkinys, o paskirtis kita ir jo vandenų kokybei taikomi kiti normatyvai?

  • Jeigu būtų reklama į seimą, tai gal būtų prieš rinkimus skelbta. O žalieji dar klausimas ar žino kur iš viso randasi tvenkinys.

 4. vyt lauk tokius aplingosaugininkus ,kol nebuvo siltadarziu,to nebuvo

 5. Kaip greit visi pamirso, kad maudytis ten tevai vaikams neleisdavo jau pries 30 metu, nes tame prude plaudavo kartodromo kartus ir Dosafo mašinas. Yra paimti ir atlikti tyrymai tiek šiltnamiu nuoteku tiek pačio prudelio, Taršos nenustatyta. Jaunojo politiko savarankiškai atlikti tyrymai irgi nerodo taršos. Tai apie ka visas šis šou?

 6. koks sutapimas

  kol filmavo ir kol ropinejo tyrejai prie siltadarziu ,ravas nuo siltadarziu sausas buvo kelias dienas o isvykus tyrejams vel bega ,kaip is saltinio

 7. anikštėnas

  As jau pries du metus rasiau i Vilniaus gamtos apsaugos ministerija,po pusmecio vel rasiau ir nieko,viskas nupirkta,svarbu biznis klesti.Mes ir vandeny buvom istire laboratorijoje,bet jiem nusispjaut.

 8. Pagaliau apie šią problemą imta garsiai kalbėti, gal dabar kažkas bus. Pagarba Mindaugui už darbą . Keista tik, kodėl šia informacija nesidalinai prieš seimo rinkimus, būtų puiki reklama.

  • Brakonierius

   Mindaugas jaunosios kartos politikas, kuris daro, o ne rėkauja. Jei nebūtų TV3 reportažo, tai būtų niekam ir nesakęs.

  • Anykšių skyriaus liberalai nėra tokie turtingi kaip valstiečiai-žalieji, kurie galėjo ne tik partijos ir jos rėmėjų lėšomis bet ir Seimo nariui skiriamomis bendravimui su rinkėjais lėšomis naudotis ir daryti savo rinkiminę agitaciją. Šiltnamių ūkis ne iš agurkų lapų išaugo, o su politikų bei vldžios palaikymu. Tai jeigu pagl projektą patvirtinta, kad pramonines nuotekas išleidžia į paviršinių vandenų surinkimo kanalą tai viskas pagal agronomišką -valstietišką -žaliųjų valdžia yra gerai. Jeigu kam negerai, klauskite pas pona Antaną kuris atstovaują šitą partiją Anykščiuose su atvestu ponu Tomu.

   • Kad teisybe ir nebus isaiskinta, maciau eserioku ten su trimis akimis, radioaktyvus vanduo ten, o toks saunus prudas buvo

 9. O niekam i galva neateina kiek lietaus vandens ir kondensato surenka 10 hektaru plotas? O prudelio vandeni gali tirtis laboratorijoje ne tik gamtosaugininkai bet ir bet kuris pilietis. Niekas nedraudzia, tik reikia pagal taisykles paimti megini i svaru stiklini inda ir nuvezti i laboratorija, kuri yra akredituota atlikti tokius tyrimus. Rezultatus patikrinti galima pagal galiojancius reglamentus. Viskas labai paprasta.

 10. Visi žinome ,kad teka ,visi tylim,nes gi nieko neirodis,Varnas varnui akies nelesa,darykit tyrimus nieko nebus pinigai valdo😭

 11. tiek vandens prude ,toks lygis budavo tik pabvasari o dabar per sausra ir kodel is ten vanduo upeliu bega pastoviai ,tiesa iki tyrimo ,o ar nebus ir su zmonemis kurie valgo ju produkcija ,kaip tvenkinio zuvims,bet visiems dzin ,turbut pinigas tyli pinigas daro ka nori,kam mums tokie pareigunai reikalingi ,jai ne mato kad vandens telkinys tersiamas ir uzterstas,apie tai zmones jau kelerius metus sako ,raso ,bet pareigunai ,kazka nubaude 90 euru

  • miestelėnas

   egi pareigūnai vykdo pareigas. Pareigas diktuoja valstybiniai politikai, kuriuos žmonės išrenka. Nu tai ko dabar ieškoma užpakalį dantų, kai patys dauguma išrinkom žalią valdžią. Čia tik prudelis pažaliavo, o kažkokius tyrimus daro- keistuoliai :). Nu šitas prūdas ir yra pramoninio vandens nusodinimo telkinys. Taigi kai mašinas plaunat tai taip pat visas brudas ir chemija subėga …

 12. 90 euru nubaudė tiesiog juokinga . Jai butu koks žmogelis paprastas tai padaręs tai butu priskaičiuota už gamtai padaryta žalą ir dar visokiausiu baudų .

 13. Tai cia tas Juska ,kur tipo augino ispaniskus pomidorus kazkuriais metais?

 14. Kam išlaidet undeni

  svolačiai?

 15. baisi bala ,apaugusi krūmais,(tiesiog pelkė) yra prie policijos komisariato. Kai kas žvejodavo,o daugiau mašinas plaudavo. Pasidarys baisi smarvė.

  • baikit,- čia natūrali gamta, žali Anykščiai, žalias vanduo, žali atrakcionai su mero ir vicemero nusileidimu ant užpakalio Kalitos nuokalnėn, lėto miesto strategų lėti sprendimai ką nors keisti dėl progreso. Čia visi savi gauna savo dalį ir čia gera…! O politiko “laboratorinai tyrimai“ tai tas pats kaip rasa ant katino ūsų.

 16. Turiu įrodimu nufotkines kaip atrodo pagauta lydeka .Visa žalia netgi kepenis žali .Tai buvo prieš metus .

 17. o šiltnamiu dorektorius pasakė

  „Mes nekalti kad teršiame – čia pas mus tokia sistema įdiegta…, visur tokią pačią sistemą Europoje naudoja…“ 🙂
  Va jums ir LR „Gamtos apsauga“ – sako viskas čia normalu, bėda išspręsta – skyrėm baudą 90 €. 🙂

 18. pamatem kaip dirba

  ANYKSCIU aplingosauga ,per tris metus net netyre uztersto vandens telkinio ,kam mus tokie reikalingi,

  • Tu paklausk p. Antano ir jo mokinio Tomo. Jųjų partijos vyriausybės atstovų vadovaujama ministerija ir jos padalinai taip dirbo.

 19. Kad tik suzinoje kad bus filmuojama,ukininkas isvale milziniska siuksliu kruva,trasu maisu ir kazkokios supuvusios vatos,kuri buvo ismest prie to upelio keleta metu.

 20. Visi juk senai zino,kad anyksciu aplinkosauga lengvai moka patyleti uz pinigus ir pomidoru deze.

  • Grynai cekava

   darytina išvada,-gal ir savivaldybės specialistai taip pat gali pasipildyti atsargomis ? :). Ar aš klystu, nes savivaldybės administracijos specialistai dirba skaidriai, stebimi mūsų išrinktųjų atstovų į rajono valdžios Tarybą ir atsiskaito Tarybos nariams pagal veiklos sritis nuveiktus darbus (nustatytas galimas grėsmes ir pritaikytus poveikius pažeidimų prevencijai rajone išsaugant tiek pramonės, tiek pramoninio žemės ūkio veiklą, tiek gamtos išteklius bei neužteršiamą aplinką gamybinėje ir žemės ūkio pramoninėje veikloje nautojamomis medžiagomis ir priemonėmis – pesticidais, herbicidais, trąšomis ir kt.)

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.