Naujasis Darbo kodeksas: nebus lengva piktnaudžiauti socialinėmis garantijomis

Vakar Seimas atmetė Prezidentės veto ir paliko galioti birželio mėnesį priimtą liberalųjį Darbo kodeksą. Naujasis dokumentas iš esmės keičia darbo santykius ir tarp  Anykščių krašto verslininkų bei darbininkų. Ko galime tikėtis iš naujos tvarkos, pakomentavo  žinomi darbdaviai – UAB „Þiburys“ vadovas Valdas Makauskas ir įmonės „Lonas“ įkūrėjas Kazimieras Jakutis.

Didžiausią naudą vietos verslininkai įžvelgia tame, kad naujasis kodeksas turėtų padėti lengviau atsirinkti dirbančiuosius. Nes kuo toliau, tuo dažniau buvo pastebima tendencija, jog pagal neterminuotas darbo sutartis įdarbinti žmonės pradėdavo piktnaudžiauti ir naudotis visomis įmanomomis socialinėmis garantijomis. Tuo tarpu tiems, kas jau suformavę kolektyvus, šis dokumentas praktiškai nereikalingas.

„Dar neįsigilinau. Man bet kokio reikės laikytis. Tačiau galiu pasakyti, kad gerų darbuotojų šiais laikais niekas neatleidžia, o saugo. Nes nebėra, kam dirbti. Naujasis Darbo kodeksas skaudžiausiai palies tinginius, bet jų ir negaila.  Dabar pats metas galvoti apie darbo santykių reglamentavimą su darbuotojais iš trečiųjų šalių. Atlyginimais vietinių nebesužavėsim", – teigė V. Makauskas.

„Liberalus požiūris darbo santykiuose yra sveikintinas dalykas. Iki šiol, kai verslininkai turėjo  spręsti socialines problemas, tai sunkiai suvokiama. Juk verslas gali ir nenusisekti ir dar daug priežasčių, kai verslininkas turi išsiskirti su darbuotoju. Bet kaip galima priimti tokius svarbius sprendimus „ant karštųjų“ ir prieš pat Seimo rinkimus“, – nuomone pasidalino K. Jakutis.

Kodekse numatytos  visiems galiojančios, daug  paprastesnės, atleidimo iš darbo sąlygos. Tereikės įspėti prieš dvi savaites ir išmokėti dviejų mėnesių išeitinę. Neišdirbus nė metų, tereikės vieno mėnesio išeitinės. Nenustatytos darbo apimties („nulinės“) darbo sutartys daugelį pavers dar labiau pažeidžiamais. Toks darbuotojas  iš viso nežinos nei kiek dirbs, nei kiek už tai gaus, o tuo pačiu negalės planuoti ir savo pajamų.

{mosloadposition trade}

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.