Muziejininkai įsižiūrėjo į vieną istorinį Anykščių pastatą

Bene paskutinius mėnesius stovintis ir kapitalinės rekonstrukcijos laukiantis Karvelių šeimos namas ant Šventosios kranto Anykščiuose tapo anykštėnų muziejininkų tyrinėjimo ir atradimų objektu.

XX a. pirmosios pusės statinys prie tilto, pastaruoju metu pažymėtas atminimo lenta kaip verslininko Jono Karvelio ir jo žmonos operos solistės Onos Zabielaitės-Karvelienės namai, saugo ir dar vieną anykštėnams svarbų savo istorijos tarpsnį. Sovietmečiu, po nacionalizacijos, šiame pastate buvo įrengti ir du dešimtmečius, iki 1968 m., veikė Anykščių gimdymo namai.

Atverti šių namų duris ir į juos pažvelgti kaip į medicinos įstaigą A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus muziejininkams padėjo šešerius metus, 1962–1968 m., juose dirbusi akušerė Dalija Julija Karvelienė. Puikią atmintį prieš vaizdo kamerą demonstravusi anykštėnė parodė kiekvieną senųjų gimdymo namų kampelį, apibūdino visų pastato patalpų paskirtis, pasidalijo įdomiomis istorijomis, nutikusiomis po šiuo stogu daugiau kaip prieš 50 metų.

Tolesni šio pastato istorijos tyrimai tęsiami ir karantino laikotarpiu: muziejininkai tiria senuosius pastato planus, liudijančius vienu ar kitu laikotarpiu darytus pakeitimus, telefonu prakalbino kitas šiuose Anykščių gimdymo namuose dirbusias akušeres: Klaipėdoje gyvenančią Marytę Malelienę ir anykštėnę Niną Sačniovą.

Jau beveik aišku, kad nuotraukų, darytų Anykščių gimdymo namų patalpose, rasti nepavyks, nes visos darbuotojos vienu balsu liudijo, jog viduje niekas niekada nefotografuodavo. Tačiau gali būti, kad senuose anykštėnų albumuose išliko žavių akimirkų, užfiksuotų su naujagimiais prie gimdymo namų.

Jei išsaugojote tokių nuotraukų, kuriose būtų matomas šis senasis Anykščių gimdymo namų pastatas, jei turite įdomių prisiminimų apie šių namų veiklą, – Muziejus laukia žinios apie tai tel. 5 80 15 arba 8 612 81067.

Pasibaigus karantino laikotarpiui, Muziejus ketina pakviesti anykštėnus į akciją-parodą, skirtą atsisveikinti su senuoju Karvelių namų pastatu, kuriam ateityje bus lemta atgimti iš naujo.

A.Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus informacija

 

T. Kontrimavičiaus nuotraukos.

8 komentarai

 1. Kraštietė

  Šaunuoliai!

 2. ROJUKAS ex

  OT KAIP GIMDYČIAU !!! TAI GIMDYČIAU !!! ….kad tik sugebėti tiek prigimdyti kiek šiuose namuose gimta. P.s.: o ką gali žinot – gyvenime visko gi nutinka, ypač sparčiai išsivysčius naujausioms technologijoms….

 3. Puiki vieta senus sušutusius kailinius eksponuoti. Dar kojiniu, kaliosu ir apatiniu kelnaiciu kazkur tvarte buvo.

  • Bendravardė, ne bendramintė

   Ona, nebūk tokia apsileidusi. Kailinius, kojines koliošus, kelnaites su visu tvartu sudegink, o ne eksponuok. Neįdomios tavo pridergtos kelnaitės.

 4. Anykstene

  Saunu!!!

 5. Elze is Troskunu

  Sauni ideja. Uz tvarto yra lauko tualetas, eksponatu yra duobeje. Galetu būti muziejaus filialas, priimciau keleta darbuotoju.

 6. Ir aš čia gimiau:)…

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.