Muziejaus kalnelyje žvangėjo Antaninių dalgiai

Birželio 13-ąją, trečiadienį,  Rašytojų kalnelyje prie Antano Baranausko klėtelės muziejininkai surengė tradicines Antanines – šienpjovių šventę. Vyrai pjovė šieną, moterys rišo žolynus, buvo pristatyta  Šv. Antano skulptūra, sveikinti varduvininkai ir daug bendrauta.

Nuo Antaninių senajame Lietuvos kaime prasidėdavo šienapjūtė ir guldavo  pirmieji pradalgiai.  Muziejininkai kasmet rengia Antaninių šventę, nes bent trys Antanai labai svarbūs muziejui – A. Baranauskas, A. Vienuolis ir muziejaus direktorius A. Verbickas. Šiemet ši šventė buvo kiek kitokia, įgavusi etnokultūrinį atspalvį.
Apie vasaros šventes ir Antaninių papročius anykštėnams pasakojo  etnologė Gražina Kadžytė, kuri sakė, kad „Aukštaitijoje Lietuvą kūrė Antanai“. Ji pasakojo apie tai, koks svarbus lietuvių sąmonėje šis šventasis ir kaip nuo žemaičių emigrantų JAV turėjo bėgti profesorius Jonas Šliūpas, neatsargiai pasijuokęs iš Šv. Antano.
Susirinkusius sveikino Anykščių rajono meras Kęstutis  Tubis, muziejininkams  padovanojęs medaus ir puodynę pienui.
Prie naujai išdrožtos Šv. Antano skulptūros sveikinti varduvininkai, kurių buvo keturi, vyriausias iš jų sakėsi esąs  „labai jaunas, dar tik 90 metų“ sulaukęs.
Po to G. Kadžytės paraginti,  vyrai palydėti pjauti šieną. Pirmąją pradalgę varė vicemeras Sigutis Obelevičius, pjovė ir meras K. Tubis. Bent dešimt vyrų parodė, kad  Anykščiuose dar yra mokančių valdyti dalgį.   Beje, vyrai buvo pakviesti ateiti į šventę su baltais marškiniais, o  moterys paragintos ateiti su žolynų ryšulėliais ir lauknešėliais bendram suneštinių vaišių stalui. Bet stalo dar reikėjo palaukti, nes  vyrai stojo į ratą  dainuoti šienpjovių dainų su Vyteniu Jankausku („Ugniavijas“), o moterys susibūrė rišti žolynų ir dainuoti su Laurita Peleniūte („Pramočių giesmės“).
Tiesa, su etnografine dalimi šiemet buvo kiek persistengta – ne visi norėjo valandą dainuoti senąsias dainas, be to, vyrų ir moterų atskyrimas irgi nebuvo geriausias sprendimas.
Antaninių šventimas baigėsi bendravimu prie stalo ir atsisveikinimu iki kitų Antaninių.

Linas BITVINSKAS

2 Komentarai

  1. A ko politikai neina upės šienauti? Ten mat kaip pjovė. Renginys gal nieko, tik nuobodokas buvo.

  2. Todėl kad valstiečių valdoma Aplinkos ministerija grasina baisiomis baudomis.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.