Moters dienos eitynės šiemet – Kaune!

Kovo 8-ąją 14.00 prie Istorinės Lietuvos prezidentūros prasidės eisena, pasibaigsianti teatralizuota akcija prie Kauno Soboro. Akcijos dalyviai išmainę raudonas tulpes į tos pačios spalvos kepures ir švilpukus sieks atkreipti dėmesį į Lietuvą ir pasaulį krečiantį smurtą prieš moteris. Kol vieni policijos pareigūnai tradiciškai sveikina moteris vairuotojas, kiti žemina prievartos aukas, mokydami jas „mažiau lakt ir raitytis”, o teismai žagintojus paleidžia sugraudinti jų ašarų. Skirtingas smurto išraiškas, pasak akcijos organizatorių, sieja valstybinio aparato abejingumas, o iliustruoja statistika: 8 iš 10 artimoje aplinkoje užregistruotų nusikaltimų aukų – moterys.

Smurto prieš moteris ir femicido (moterų žudymo) problemą suaštrina ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio pareigūnų ir institucijų abejingumas. Dar neseniai Meksikoje dėl moterų žudymo kilusius protestus Meksikos prezidentas pavadino nereikalingu dėmesio nukreipimu nuo svarbesnių reikalų. Tiek požiūris į moterų padėtį, tiek įrankiai, pasitelkiami kovoti prieš smurtą ir išnaudojimą, yra labai riboti, o patiriamas smurtas – ne tik fizinis, bet socialinis, ekonominis, seksualinis ir politinis.

Todėl kovo 8 – ąją Lietuva jungiasi prie pasaulinės akcijos ir atliks teatralizuotą dainą, gimusią Čilėje  2019 metų rudenį. Daina „Prievartautojas (užpuolikas) tavo kelyje“ atsirado kaip atsakas į daugybės moterų patirtą seksualinį priekabiavimą, prievartą ir smurtą iš policininkų, masinių protestų prieš nelygybę Čilėje metu. Protesto daina žaibiškai paplito po visą pasaulį ir buvo atlikta daugiau nei 200 kartų, plačiai nuskambėjęs dainos atlikimo atvejis – prieš H. Weinstein, seksualiai priekabiavusio ir prievartavusio daugybę moterų, bylos nagrinėjimą teisme. Ši daina, tapusi pasipriešinimo smurtui prieš moteris simboliu, kvies Lietuvos moteris susiburti ir kartu pasakyti smurtui „ne“ bei pareikšti, kad tokia tvarka mūsų netenkina.

Tarptautinės moterų solidarumo dienos proga, susitikime prie istorinės prezidentūros ir pūsdamos raudoną švilpuką priminkime, kad mes turime galią keisti smurtą įgalinančią tvarką. Solidarumo su pasaulio moterimis vardan, kviečiame ryšėti raudona skarele ar dėvėti raudoną kepurę.

Ramunė Motiejūnaitė-Pekkinen

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.