Medicininių grybų auginimas miške – alternatyvus būdas užsidirbti

Čaga, vadinamasis juodasis beržo grybas, mūsų miškuose auga nuo seniausių laikų, o jo gydomosios savybės liaudies medicinoje žinomos jau kelis šimtmečius. Baltijos šalių miškai, grynas oras ir švari gamta sudaro puikias sąlygas juodajam beržo grybui augti, todėl prieš metus Estijoje, pasekus Suomijos pavyzdžiu, buvo pradėtos kurti pirmosios čagos plantacijos, kurios kiekvienam miško savininkui suteikia galimybę uždirbti pajamų iš savo beržyno, jo neiškertant. Šiandien juodojo beržo grybas jau sodinamas ir Lietuvoje.

Idėja įkurti medicininių grybų plantaciją kilo iš praktinio poreikio. Estijoje gerai žinoma šeimos įmonė OÜ „Chaga“, gamina ir parduoda ekologiškus maisto papildus, kurių pagrindinė sudedamoji dalis ir yra būtent čaga, vadinamasis juodasis beržo grybas. Vis didėjantis susidomėjimas šiais maisto papildais tiek vidaus, tiek tarptautinėse rinkose estus paskatino užduoti sau klausimą, kaip įsitikinti, kad aukštos kokybės žaliavos – juodojo beržo grybo – užteks ir ateityje. Todėl buvo užmegztas bendradarbiavimas su Belgijoje įsikūrusia viena garsiausių grybų laboratorijų pasaulyje. Į šią laboratoriją buvo siunčiama Estijoje užauginta čaga, kuri Belgijoje buvo dauginama, pasinaudojant čagos grybiena apaugintais mediniais kaiščiais. Šiuo metu Estijoje juodąjį beržo grybą augina jau daugiau kaip 300 privačių miškų savininkų, įsodinę savo beržynuose daugiau nei 230 000 tokių medinių čaga kaiščių. Tuo tarpu Suomijoje, kur čaga auginama jau daugiau nei dešimtmetį, yra per 1500 augintojų.

Kodėl verta auginti čagą?

Svarbiausias raktinis žodis čia būtų „investicijų grąža“. Čagos grybiena apaugintų medinių kaiščių įsodinimas į medžius yra alternatyvus būdas užsidirbti iš turimo mažesnio derlingumo beržyno. Beržai, į kuriuos įsodinamas šis medicininis grybas duoda derlių tris kartus kas 5-7 metus, o pirmąjį derlių galima nuimti praėjus penkeriems metams po kaiščių įsodinimo. Miško savininkui nereikia sukti galvos, kur realizuoti gautą derlių, nes jau prieš sodinant grybą, įmonė, gaminanti maisto papildus, sutartimi įsipareigoja supirkti visą grybo derlių.

Taigi miško savininkui pradinė investicija nėra labai didelė, tačiau ji leidžia išmėginti naują būdą gauti pajamų iš turimo miško. Mažesnio derlingumo beržynuose galima užsitikrinti tvarias pajamas.

Kaip čaga auginama?

Kadangi čaga, vadinamasis juodasis beržo grybas, dažniausiai auga ant beržų, šio grybo plantacijai reikia 0,25–2 ha miško, kuriame augtų šie medžiai. Tinkamos ir drėgnos, pelkėtos vietos, nedideli beržynėliai augantys prie namų. Tam prireiks į bent 10 metų senumo ir ne mažesnio kaip 10 cm skersmens beržo kamieną įsodinti čagos grybiena apaugintus medinius kaiščius. Šie mediniai kaiščiai įkalami į išgręžtas 4 cm gylio skyles, o vienu metu į vieną medį galima sodinti nuo 4 iki 6 kaiščių. Skylės gręžiamos ir kaiščiai kalami iki 2 m aukščio. Vėliau patį medį galima realizuoti kaip medieną popieriui ar malkoms.

Ar tai pelninga investicija?

Siekdami paskatinti miškų savininkus dalyvauti šame projekte, įsipareigojome supirkti visą surinktą juodojo beržo grybo derlių. Suomių patirtis rodo, kad vieno hektaro beržyno pajamos gali siekti 900–1500 EUR per metus. Taigi per visą 20-ies metų laikotarpį vidutinio dydžio pajamos, gaunamos iš miško turėtų būti apie 25 000 EUR. Be to, projekte dalyvaujantiems miškų savininkams taip pat siūloma čagos kaiščių įsodinimo specialistų paslaugos ir suteikiama 100 % augimo garantija!

Atvykite į informacijos dieną ir sužinokite daugiau

Prieš metus estų įmonė OÜ „Chaga“ pradėjo organizuoti informacines dienas įvairiose Estijos vietose, kad visi miško savininkai, suinteresuoti įkurti medicininių grybų plantaciją, gautų praktinius mokymus apie tai, kaip iš tiesų atrodo medinių kaiščių įsodinimas.

Šiemet pirmoji tokia nemokama informacinė diena bus surengta ir Lietuvoje, Anykščių rajono savivaldybėje, Andrioniškio seniūnijoje, Sedeikių kaime. Informacinė diena vyks rugpjūčio 6 d. 10.00. Kviečiame visus privačių miškų savininkus atvykti ir gauti daugiau žinių apie čagos auginimą.

Daugiau informacijos ir registracija į renginį el. paštu justina.greblikaite@chagahealth.eu arba tel. 8 (626) 07319. www.chagahealth.eu/lt

Užsak. Nr. 2269

3 komentarai

  1. Liaudies medicina

    Labai sveika tą grybą užpakalin susikišti. Žudykit medžius. Negaila juk nė medžių, nė upių, nė gyvūnų.

  2. FAKTAS KAIP BLYNAS

    Geriausiai tai gydo musmirė: kartą pavartojai ir daugiau jau niekad niekuo nesirgsi !!! 🙂

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.