Lietuvos valdžia – viena labiausiai piliečių gyvenimo būdą reguliuojančių

 

Tarptautiniame tyrime „Nanny State Index“, matuojančiame, kiek valdžia kontroliuoja žmonių gyvenimus gėrimų, maisto ir tabako vartojimo bei prekybos srityse, Lietuva – antra pagal kontrolės mastą Europos Sąjungoje. Briuselyje įsikūrusio Europos politikos informavimo centro (EPICENTER) duomenimis, pagal valdžios kontrolės ir reguliavimo smulkmeniškumą šiose srityse mus lenkia tik Suomija, daugiausia laisvės – Vokietijoje.

Ankstesniame, 2017 m. reitinge, lyginant su kitomis šalimis, Lietuvoje kontrolė buvo gerokai mažesnė – buvome aštuntoje vietoje.

„Tokie rezultatai liūdina, bet nestebina. Politikai vis labiau kišasi į individo erdvę – riboja ką, kur, kaip ir kada suaugę piliečiai gali vartoti ar pirkti. Draudimais nei sveikos gyvensenos nei atsakingo vartojimo kultūros nesukursi. Pasiekėme tokį absurdo lygį, kai plėšomi lapai iš žurnalo, ar negali kavinėje pradėto butelio vyno pasiimti namo“, – teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto analitikas Martynas Tininis.

Tarptautinių vertintojų duomenimis, labiausiai „užreguliuota“ Lietuvoje – alkoholinių gėrimų prekyba ir vartojimas. Tik Lietuvoje visiškai draudžiama reklama, leidžiama įsigyti ir vartoti alkoholį tik sulaukusiems 20 metų amžiaus. Nuo 2020 m. bus draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais paplūdimiuose, kai tokio reguliavimo jokioje kitoje šalyje nėra.

„Svarbu atkreipti dėmesį ir į kitą svarbų reguliavimo aspektą – akcizą. Jei vertiname, kiek už vidutinį atlyginimą gyventojas gali nusipirkti gėrimų, tai Lietuvoje įperkamumas gerokai mažesnis nei Vakarų Europoje. Akcizai brangina prekes ir skatina gyventojus trauktis į šešėlį, mažėja mažiausiai uždirbančiųjų perkamoji galia. Apskritai, svarbu suprasti, kad visi, tarptautinių ekspertų minimi reguliavimai turi neigiamų pasekmių. Brangsta prekės, didėja administracinė našta tiek verslui (ypač smulkiajam), tiek valdžiai. Dėl to įvesti juos reikėtų tik kraštutiniais atvejais”, – pastebi Lietuvos laisvosios rinkos instituto viceprezidentė Edita Maslauskaitė (nuotraukoje).

„Didelį atotrūkį tarp šalių, lyginant kiek valdžia kontroliuoja žmonių gyvenimo būdą, lemia tai, kad dalyje valstybių nacionalinė valdžia nusprendžia su savo šalies piliečiais elgtis kaip su vaikais. Svarbu pažymėti, kad mūsų analizė rodo, kad nėra ryšio tarp tokios auklėjamosios politikos ir žmonių sveikatos“, – pastebi indekso redaktorius, Londono Ekonomikos tyrimų instituto gyvenimo būdo ekonomikos ekspertas Christopher Snowdon.

„Nanny State Index” yra tarptautinis tyrimas, kuriame vertinamas vadinamosios paternalistinės politikos maisto, gėrimų, tabako vartojimo ir prekybos srityse mastas, tai yra, vertinama, kiek valdžia apriboja žmonių pasirinkimus šiose srityse.  „Nanny State Index” tyrimą anglų kalba skaityti galima: http://nannystateindex.org/

 

Asta Narmontė

3 komentarai

 1. Todėl daugelis smulkių įmonių pasidarė nelegalios arba emigravo į palankias sau šalis. Tuos politikierius reikia pakarti už vienos vietos, bjaurūs apsimetėliai didinantys emigraciją ir ruošiantys vietą islamistams.

 2. Straipsnio rasytoja

  yra latvė?

 3. ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
  Reikia sumastyti kazkoki termina vieninteliui visoje ES ekonominiam rodikliui. Tai yra kai Lietuviskas BVP lenkia pragyvenimo lygi 1.5 karto. LBVP ar kazkas tokio. Perejau visas ESvalstybes, jei pragyvenimo lygis zemas tai ir BVP zemas, jei vidutinis BVP ir pragyvenimo lygis vidutinis.

  O tai kokios pasekmes LBVP tarsi bedugne kuri tik pleciasi plus infliacijos deka, labai ir labai placios. Pradedant istatymine baze ir prie jos prisitaikiusios nesuprasi kokios lyties faunos, bes save matanciais kaip sugebanciais gyventi. Ir baigiant mokesciais.

  Kiekvienai seimo kadencijai reikia mastyti kaip padengti ir is kur LBVP duobe i biudzeta. Tai padengimas per lebavimo priemoniu apmokestinima ne pats blogiausias varijantas. Tiesiog hebryte reikia suprasti is kur tas LBVP atsirado, kodel. kai daugelis jusu gana sekmingai zindziate jo speneli rysiu pagalba, o po to kritikuojate. Nes situacija panasi, kai moterisko tipo vyrpalaikiai kurie geriausiai prie tokio spenelio prisitaike, patys musa, patys rekia.

  O finalas LBVP bus tragiskas. Kaip visad. Kai sventoje zemeje susikuria ne tik dabar, bet jau keli simtmeciai tradicija gyventi tik is dirbtino resurso eikvojimu ir tautos skurdinimo. Taip per keleta simtmeciu mazoje tarp milziniu valstybiu, susiformavo „erkes“ fenomenas. Kuri kaip tai nesistengtu neigti, jai patogiausia perversmu sindromai. Nors ir su nuolatinemis tragiskomis pasekmemis. Todel kad taip patogiausia rasti nauja „prisoske“.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.