Kultūros piligrimus sukvietė Anykščiai

„Sveiki, kultūros piligrimai!”, – 12-ojo nacionalinio bardų festivalio „Purpurinis vakaras” gerbėjus, ketvirtadienio vakarą susirinkusius Anykščiuose, pasveikino vienas festivalio organizatorių, menotyrininkas Juozas Žitkauskas. Ir sulig tais žodžiais mieste ant Šventosios upės kranto prasidėjo tris dienas truksianti kultūros puota, neabejotinai sužavėsianti net išrankiausią gurmaną.

Pirmoji diena anykštėnus ir miesto svečius pakvietė į tris renginius: parodą, koncertą bei filmo peržiūrą. Parodos šiame festivalyje – jau ne naujiena, tačiau ketvirtadienį Anykščių kultūros centre atidarytos parodos eiline nepavadinsi. Kaip ir jos iniciatoriaus – medžio drožėjo ir kolekcininko Rimvydo Matijaškos, dar žinomo Seno Hipio slapyvardžiu, sutinkamo dažname dainuojamosios poezijos renginyje. Iš meilės muzikai gimė ir Rimvydo kolekcija – vyras jau 40 metų renka savo mėgiamos muzikos vinilines bei kompaktines plokšteles. Šiandien jo kolekcijoje – daugiau nei tūkstantis trofėjų, neretas jų papuoštas ir atlikėjo autografu. Parodai atrinkta per 100 eksponatų tiek iš R. Matijaškos, tiek iš VšĮ „Bardai LT” lobynų. Stenduose sudėtos vinilinės, kompaktinės, vaizdo plokštelės, netgi kasetės – tarsi gyva bardų muzikos Lietuvoje istorija. „Negaliu išskirti savo mėgiamiausios, neskaičiuoju ir kiek pinigų tai kolekcijai išleista – širdžiai brangi kiekviena plokštelė”, – apie kartais ir ypatingo sumanumo reikalavusias pastangas įsigyti vieną ar kitą eksponatą pasakojo Senas Hipis. Parodos lankytojai galėjo pakeliauti muzikine laiko mašina, stabtelėdami ir prie 1978 m. pasaulį išvydusios plokštelės „Vytautas Kernagis“, ir prie ką tik iš leidyklos atvežto „Baltų varnų” kompaktinio disko „Virsmas”.

Po parodos atidarymo festivalis persikėlė į Vyskupo skverą prie L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos. Koncertas „Dovana Anykščiams“ priviliojo nemenką būrį dainuojamosios poezijos mylėtojų. Eilėmis pagardintos muzikos dozę klausytojams dovanojo anykštėnų grupė „Vyriškas požiūris“, jausmingais fado muzikos ritmais svaigino svečiai iš Portugalijos Celia Leiria, Pedro Amendoeira ir Joao Filipe, vakarėjantį miestą gitaros ir smuiko akordų pripildė Vilija Radvilė ir Oksana Sadauskienė.

Nutilus muzikos garsams, įsižiebė kino ekranas, festivalio svečius pakvietęs net į du lietuvių režisierės Ramunės Rakauskaitės dokumentinių filmų seansus Anykščių kultūros centre. Istoriją apie okupuotą tėvynę aplankiusių Amerikos lietuvių patirtis papasakojo šiemet kino ekranus pasiekęs filmas „Kelionės namo“,  o 2017 m. pasirodęs filmas „Trys skrybėlės“ supažindino su trimis skrybėliuotais originaliais kūrėjais: aktoriumi Valentinu Masalskiu, dailininku Rimantu Olšausku bei filosofu Algiu Mickūnu.

Kūrybos mūzos festivalyje skrajos, vilios, kerės klausytojus ir penktadienį – foto parodoje, poezijos valandoje ir Didžiajame penktadienio koncerte.

Emilija Karoblytė

Foto: Greta Pikutienė, Gytis Kaminskas

Vienas komentaras

  1. Per šituos hipius uždarė dainuvos slėnį. Kodėl jie nesirenka Kavarske?

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.