Kokia reali situacija?

Nykščiai.lt atliko anykštėnų apklausą dėl švietimo ministrės Jurgitos Petrauskienės iniciatyvos mokiniams panaikinti namų darbų ruošą. Apklausoje dalyvavo beveik pusę tūkstančio kraštiečių, o rezultatai verčia susimąstyti… Juolab, kad praėjusią savaitę per masines Lietuvos moksleivių iškylas šalia Anykščių rajono nuo kelio nuvažiavo net du autobusai su mokinukais. Be to, atliktas žurnalo „Reitingai“ tyrimas parodė, kad vaikai mokomi vis prasčiau ir prasčiau, o pačių besimokančių skaičius daugelyje savivaldybių, tuo pačių ir Anykščių, sumažėjo net kelis kartus. Telieka konstatuoti, jog bene mažiausius atlyginimus Lietuvoje gaunantys mokytojai nebedirba taip, kaip ankščiau, o mokinių ugdymas prie šachmatų lentų atsidūrė visiškoje aklavietėje.

Senesniais laikais, kai net komunistai rūpinosi mūsų švietimu, mokiniai į ekskursijas važiuodavo vos kartą per metus ir tai po šeštadienio pamokų. Viskas pakito – mokiniai skatinami saulutėmis ir šypsenėlėmis, vietoj dvejetukų bei „kuoliukų“, o ekskursijų ir poilsio dienų kasmet tik daugiau. Be to, mokytojai priversti pildyti „Tamo“ dienyną ir atsiskaitinėti prieš tėvus vietoj to, kad suraitytų riebų dvejetą… Tokia reali situacija.

Beveik pusė apklausos dalyvių (44%, 208 balsai) nurodė, jog pritaria ministrės nuomonei dėl namų darbų, nes vaikai ir taip labai daug mokosi. Ir perpus mažiau – nepritaria, nes mokiniai nebeturėtų iš viso ką veikti (23%, 111 balsai). Anykštėnai vaikai, pasirodo, besimokydami pervargsta.

Rezultatus, žinoma, galima vertinti įvairiai – tačiau tai, kas vyksta švietime, vienareikšmiškai – vaikai nebemokomi, o mokosi žaisti. Paskutinis unikalus sprendimas – matematikos mokysis prie šachmatų lentos. Gerai, kad ne su kortų kalade…

Anykščių pedagogų atlyginimai vieni iš mažiausių. Dar spalio viduryje Žana Loginova atkreipė į tai dėmesį.

“Jei mokytojas turi tik 11 pamokų per savaitę, tai jis tikrai negauna tų 400-tų eurų. Jei būtų priimtas sprendimas, kad klasės mažinamos, tai užtektų to krūvio visiems. Dabar po 28 – 30 mokinių klasėje ir dirbama net su keliomis spec. programomis. Jei jau lygiuojamės į išsivysčiusias šalis, tai kodėl niekas neatsižvelgia, jog ten mokytojas moko 15 – 20 mokinių ir turi 2 padėjėjus. Juk mokinių gabumai skirtingi. Švietime be galo daug spragų, tačiau mokytojo niekas negirdi. O mes girdime tik pažadus, kurių niekas nevykdo. Jei padidina atlyginimus, tai skaičiuoja tūkstančiais, o padalinus nieko neišeina – realiai 3 eurai”, – sakė Ž. Loginova.

Akivaizdu, jog profesionalų vyriausybė nusivyriausybino. Ir kada bus pasiektas dugnas švietime, kol kas neaišku. Gal tada, kai visi rašysime kaip Pitrėnienė ir Petrauskienė? Net ir pakėlus atlyginimą, kaip žada „profesionalė“ Jurgita, po kelerių metų iki 1000 Eur, niekas nepasikeis. Taip kaip niekas nepasikeitė ir uždarius areštines bei pakėlus algas policijos pareigūnams. Liko tušti pastatai ir ambicingi, nieko nesugebantys „profesionalai“. Anykštėnai žinių pasisemti kuo toliau, tuo dažniau vyks į užsienį. Reali situacija tik kaista…

8 Komentarai

  1. tai kad ne pagal protą renkami ministrai,o pagal giminystę…

  2. Viena iš švietimo bėdų yra ta, kad didžioji dalis lėšų skirtų edukacijai nueina pastatų išlaikymui – taip sakė švietimo ir mokslo ministrė laidoje “Teisė žinoti”. Dėl to truksta pinigų mokytojų atlyginimams. O, rajonų savivaldybių merai dirbtinai palaiko tokių mokyklų egzistavimą, norėdami turėti kuo daugiau palankių rinkėjų sekančiuose rinkimuose. Bet ugdymas tokiose mokyklose yra žemiau minimalaus lygio, kadangi mokiniams rašomi pagerinti pažymia, kad tėvai būtų patenkinti, kadangi yra sudvejintos klasės ir kadangi mokiniai neturi normalaus bendravimo su bendraamžiais, nes jų nėra . Tokiose mokyklose štampuojami analfabetai, kurie išėję į gyvenimą iš karto papuola į žemiausią socialinį sluoksnį. Anykščių rajone turime keletą tokių naikintinų mokslo įstaigų, kur vienam mokyklos darbuotojui tenka 1,5 mokinio. Ir vietoje to, kad jų trisdešimt-keturiasdešimt mokinių būtų pervesti į šalia esančias didesnes mokyklas ir netratinama dešimtys tūkstančių eurų statinių išlaikymui, šildymui, mokytojų ir personalo išlaikymui yra dirbtinai palaikomas jų kvėpavimas už lojalumą rajono valdžiai ir nusispjaut, kad mūsų vaikai bus nemokšos ir be socialinių įgūdžių. Tai, tokie , vat, dalykėliai.

  3. Na jeigu mokytoja turi 11 pamokų vadinasi dirba tik 2 dienas.Tai jei turėtų 22 būtų 800.Visai neblogai

  4. ir as noriu, dirbti 11 valandu per menesi ir gauti 400 evru, tai susirasciau 20 tokiu darbu .

  5. po tokiu reformu dideliais tempais daugeja zmoniou nemokanciu rasyti tai kur einam

  6. Na, kurie norės kažką pasiekti, vis tiek turės namie mokytis, o kam dzin, tai tie galės dar daugiau bimbinėti. Ir neverkime, kad iš mokyklų išeina beraščiai. Esant tokioms sąlygoms jų tik daugės.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.