Knyga, kurioje dažnas anykštėnas ras save

Spalio 21 d. mokytojas Gintaras Ražanskas, atskubėjęs į Viešojoje bibliotekoje vykstantį  kraštotyrininko Raimondo Guobio kūrybos vakarą, nustebino bibliotekininkes gražia dovana – nauja, jo paties sudaryta knyga „Anykščių Jono Biliūno gimnazija“ (2020 m), kuri išleista gimnazijos 100 metų jubiliejui.   

Pristatant knygą skaitytojams, sunku būtų ką bepridėti prie to teksto, kuris yra atspausdintas  ketvirtajame knygos viršelyje: „Tai  – unikali knyga. Vartai ją ir regi: čia – tarsi mokytojų kambaryje – susirenka, susitinka įvairių kartų mokytojai. Sąžiningi, išmintingi, orūs… Ir ima tekėti Laikas – per jų likimus, per pačių užrašytas savas mintis ar per buvusių mokinių prisiminimus. Atgyja Istorija. Visi tampame liudininkais to, kas prisimenama, kaip prisimenama… Laiko rėmai išnyksta, lieka tik Gyvenimas. Mokytojų, mokinių, mokyklos, gimnazijos. Mūsų visų…“.  Tai iš tikrųjų unikali ir labai vertinga Anykščių krašto istorijai ir šio krašto žmonėms knyga, už kurią reikia dėkoti jos rengėjui, sudarytojui G. Ražanskui ir jam talkinusiems redaktorei Rasai Bražėnaitei bei Tautvydui Kontrimavičiui, iš kurio redaguojamo Pasaulio anykštėnų bendrijos interneto puslapio į knygą perkeltos atsiminimų autorių biografijos. Leidinys gausiai iliustruotas Alfredo Motiejūno, T. Kontrimavičiaus, Tautvydo Juknevičiaus, Jono Junevičiaus nuotraukomis, o daugiausia jų yra paimta  iš Jono Biliūno gimnazijos istorijos muziejaus archyvo bei  A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus fondų. Taip pat knygą puošia buvusio gimnazijos direktoriaus šviesaus atminimo Vaclovo Bražėno ekslibriai ir karpiniai.

Įžanginiame straipsnyje „Gyvoji mokyklos istorija“  knygos sudarytojas rašo: „100 metų jubiliejų švenčianti Jono Biliūno gimnazija tūkstančiams anykštėnų buvo jų Alma Mater. Čia prasidėjo  jų kelias į mokyklą, vedęs į platesnį pažinimo kelią“.  Tikrai taip.  Tačiau reikia pastebėti, kad gimnazija įsimintina ne tik mokiniams ir mokytojams. Man neteko mokytis ar mokyti mokinių, bet šioje gimnazijoje nors ir trumpai, bet dirbo mano sūnus Deividas Berezauskas,  keturis dešimtmečius chemijos bei buities darbų mokė mokinius mano sesė Rene Pukenienė. Ir vargu, ar sutiksime Anykščių gatvėse žmogų, kuris nebūtų vienaip ar kitai susaistytas su šia mokymo įstaiga.  Todėl gimnazijos istorija yra svarbi kiekvienam Anykščių praeitį gerbiančiam ir mylinčiam žmogui.  

Dėkodami G. Ražanskui už dovaną, norime priminti skaitytojams, kad tai nėra jo pirmoji knyga. Istorijos mokytojas 1998 metais parengė ir išleido kraštotyros apžvalgą „Anykščių Jono Biliūno gimnazija“, 2003 metais – išleido kraštotyros leidinį „Mickūnai“, o  2014 metais kraštotyrininkas pradžiugino skaitytojus dar vienu kraštotyros leidiniu „Leliūnai“.  Nuo 2012 m. jis yra Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos valdybos narys. Už aktyvią kraštotyros veiklą 2014 m. jam įteikta Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos padėka. G. Ražanskas yra savo srities žinovas, atsidavęs kraštotyros veiklai, neskaičiuojantis praleistų valandų šalies archyvuose ar bendraujant su buvusiais gimnazijos mokytojais bei užrašinėjant jų prisiminimus. Todėl ir darbo rezultatas yra puikus. Graži, profesionaliai spaustuvėje UAB „Petro ofsetas“ 800 egzempliorių tiražu išleista knyga „Anykščių Jono Biliūno gimnazija “  100-ųjų jos gyvavimo metinių proga yra puiki dovana visiems anykštėnams.

Audronė BEREZAUSKIENĖ,  VB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus vedėja

4 komentarai

  1. Kur galima įsigyti ir kiek kainuoja?

  2. Ponas Gintaras nustebino kai tapo vagiančių bičių sąrašo nariu. Iš karto pagalvojau ir prisiminiau istorios pamokas apie skrebus, skundikus, koloborantus ir kultūrinę revoliuciją.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.