Kiek Anykščiuose žydų turto?

Jungtinių Valstijų diplomatai vis dažniau kalba apie tai, jog lietuviai privalo grąžinti nekilnojamąją nuosavybę Holokaustą išgyvenusių asmenų palikuonims. Tokių kraštiečių išliko vos vienas kitas. Tuo tarpu tarpukaryje – tiek Anykščiuose, tiek kituose didesniuose rajono miesteliuose beveik viskas priklausė būtent jiems.

Anykščiuose iki tragedijos gyveno apie 2000 žydų. Jie buvo įsteigę net keturis kino teatrus, tris bibliotekas, turėjo kelias sinagogas ir vienerius maldos namus. Žydų gyvenamieji namai ir parduotuvės koncentravosi miesto centre. O šalia jų, senamiestyje, gyveno vos kelios lietuvių šeimos.

Anykščiuose dirbo keli žydai gydytojai, pas kuriuos lankydavosi visi. Tarp labiausiai pripažintų – buvo N. Ginsbursgas, L. Solominas, H. Šumacheris. Pastarasis taip pat turėjo savo vaistinę, dėl kurios įsivėlė į keletą konkurencinių kivirčų su taip pat šio verslo imtis norėjusiu rašytoju Antanu Vienuoliu – Žukausku.

Žydai buvo ir įvairių naujovių skleidėjai. Miestelėnas, pavarde Feldmanas, turėjo pirmą ir vienintelį tuo metu autobusą Anykščiuose, kitam – priklausė vienintelė benzino kolonėlė. Mieste veikė fotoateljė, kurioje dirbo I. Melnikas, Ch. Rebė, N. Kopfan.

Motkė Felčeris pirmasis atrado kvarcinio smėlio karjerus ir pradėjo juos eksploatuoti – medžiagą, naudojamą stiklo gamybai, vežė į Panevėžį.

Tuo laikotarpiu iš daugiau nei pusšimčio Anykščių krautuvių tik dvi priklausė lietuviams.

Lietuva jau yra įsipareigojusi iki 2023-iųjų metų išmokėti 37 mln. Eur kompensaciją už Lietuvos žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą.

O dėl kito turto grąžinimo tautiečiai turi labai neigiamą nuomonę. Tai nesunkiai galima pajusti, stebint viešoje erdvėje pasirodžiusius naujausius pranešimus. Vos 7 proc. LNK žinių žiūrovų pasisakė už tai, jog visas nusavintas nekilnojamasis  turtas būtų grąžintas jų savininkams – žydams.

Panašios pozicijos laikosi ir valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis. Jo teigimu, tokios iniciatyvos įgyvendinimas dar labiau supriešintų žmones.

Tuo tarpu Faina Kukliansky, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė, įsitikinusi, kad apie tai jau pats laikas pradėti kalbėti.

„Ką neteisėtai atėmė, privalo grąžinti. Nes ir 10 Dievo įsakymų kalba būtent apie tai.“, – žiniasklaidai sakė F. Kurliansky ir ragino procesą pradėti nuo Seimo narių švietimo, kurie greičiausiai nieko nežino apie žydų istoriją.

Iš to, kas jau pasakyta, nori nenori tenka užduoti ir pagrindinį kausimą – ko Amerikos pareigūnai pareikalaus, kai pasieks dabartinį, sau išsikeltą, tikslą. Juk iš Anykščių krašto žydų buvo atimtas ne tik nekilnojamasis turtas, bet viskas…

20 Komentarai

 1. Vienintelis klausimas

  Kas atėmė?

 2. o jankiai cia prie ko?! Lietuviu tauta zydams tikrai neskolingi,ju turtai uzdirbti nesaziningu darbu,uztat musu senoliai juos taip ir mylejo

 3. Apetitas didėja bevalgant.. Ar Lietuva sukėlė Antrą Pasaulinį, bolševizmą ir nacizmą? Deja, atvirkščiai: bolševikų vadų “žiedas “-Berija, Trockis, Leninas, kiti raudonieji turėjo žydišką kilmę. Nė viena buvusi TSRS šalis nemoka jokių kompensacijų žydų palikuonims išskyrus Lietuvą. Kodėl?
  Gerb. J.Laučiūtė teisingai rašo, kad vėl esam kalami prie antisemitizmo kryžiaus. “O jei kažkas nuoširdžiai nori visos istorinės tiesos, tai ji tokia: chronologiškai lietuvių žemaičių žudynės Rainiuose įvyko anksčiau, nei žydų žudynės Paneriuose. Bet iki šiol nė vienas Izraelio valdžios atstovas neatsiprašė taikios, draugiškos lietuvių tautos, kuri šimtmečiais dalijosi su žydais ta pačia žeme, tuo pačiu dangumi, tačiau jų skaudžiai išduotos, vos tik pasigirdo okupantų komanda griebti ir žudyti vakarykščius bendros duonos valgytojus! Ne tik neatsiprašė, bet ir slėpė, globojo žudiką/žudikus… O juk lietuviai atsiprašė, ir ne kartą, tiek valdžios atstovai, tiek eiliniai piliečiai, nors pirmąjį kraują praliejo ne lietuviai…’

 4. Nesuprantu, kodėl lietuviai turi grąžinti. Ne mes juk atėmėm jų turtus, ne mūsų karta tą darė. Vyko karas. Lietuviai irgi daug nukentėjo – tremtis lageriai, žudynės, sudeginti ištisi kaimai, sodybos. Kas mums visą tai grąžins? Labai daug kas negrįžo, kai kas nežino net kur kapus rasti. Va, tokia tai tikrovė. Nėra ko čia krauti viską lietuviams.
  Daug metų po nepriklausomybės praėjo, išliko sinagogos pastatas, kodėl žydai nenori jo renovuoti, sutvarkyti ir atvažiavę turėtų kur melstis. Ne mes juk jį sugriovėme. Šiandien stovi vaiduoklis kieme ir niekam galvos neskauda. Imkit ponai ir dirbkit, o tai paduok viską ant gatavo. Jei vienas kvailys pažadėjo viską grąžinti, tegu grąžina iš savo turto, kuri atsiėmė ir išsikilnojo po visą Lietuvą. Tokia realybė, o tai puola visi tuoj į kraštutinumus.

 5. Bravo “Nykščiai”. Rimtėjate ir solidėjate ne dienomis, o valandomis. Jūs drąsiai keliate klausimus, gvildenate temas, kurios šitiek metų nutylėtos ir nuslėptos laukė savo laiko. Ačiū!

 6. tuo laikotarpiu zydai buvo uzvalde beveik viska salyje. Ir matomai nesaziningu budu.

 7. grazindama turta Lietuva pripazins kad ji ateme ir naikino zydus otai jau visai kitokia istorija

 8. apsurdas

 9. Nera jokio reikalo svaistyti pinigus

 10. Aisku,tik,tai grazinti,bet vot iskils kita problema ,kas nupirks lietuviu seimoms bustus,bo praktiskai anyksciu miestelis kur medinukai tai zydu,tai vo tep raiks vyriausybei pasitempti,…..nes grazinti butina,arba namukus arba tolygia kompensacija pinigine,tai butu teisinga,ir zydu bendruomenes reikalavimai,teiseti vienareiksmiskai.

 11. naciu atimta turta reikia grazinti,bet tik Lietuvos Zydu bendruomenem,nes butent,jos siandien rupinasi tais kuriems ytin reikalinga pagalba

 12. Paskaitykime ir pamąstykime, kodėl su tautiečiais taip elgėsi – citata iš R.Vanago knygos “Nenusigręžk nuo savęs”:
  “…kartą pas mus pasirodė toks žydas vardu Motkė (matyt, Motelis), jaunas, gal 25–30 metų, aukštas, gražus, kalba lietuviškai. (…) Motkė pasakė: „Ui, Petrai, jei tavo smėlys bus geras, mes visi būsim bagoti!“
  Netrukus pasikvietė žmogų iš Aleksoto, ekspertą. Tasai nustatė: smėlio kokybė nė kiek ne prastesnė nei to, kuris ligi tol buvo gabenamas iš Vokietijos! Prasidėjo derybos. Buvo pasirašyta sutartis dvejiems su puse metų. Iš pradžių tėvas ir Motkė SUTARĖ, kad už vagoną kvarcinio smėlio mokės po ŠIMTĄ litų, tačiau netrukus kainą NULEIDO…”

 13. Kiek reikia tiek ir bus, ane?. Kapelius savo prižiūrėkit. Kai pušys aplink juos bus 30cm storio ir paminklus išvartys- vėl šauksit. Apsileidėliai ir savanaudžiai, bent jau Anykščiuose. Aš ne žydas prie vieno paminklo bent šiukšles aprenku, jūsų ten ne kvapo nebuvo, gal žvakutė kokia uždegėt.

 14. mažiau raudokit , o geriau eikit dirbti

 15. Kažkam (arba kai kam) labai knieti kiršinti žmones, drumsti vandenį. Visi šitie reikalavimai grąžint palikuonims senelių ar net prosenelių turtus – akivaizdžiausias visuomenės kiršinimas. Nei aš, kaip daugybė šalies gyventojų, nei mano tėvai, seneliai, nei mano vaikai ir anūkai neturėjo nieko bendro su tais turtais. Ir dėl to neprivalome kentėti. Sunku net klausyti ar skaityti visokių kukliansky išvedžiojimus. Kokiuose dar Dievo įsakymuose yra parašyta, kad grąžint turi nepaėmęs, muštas nemuštus nešioti ir pan.?

 16. Pirmiausia atiduokime žydų kapines, tegu patys tvarkosi.

 17. kai Vokietija ir Rusija atlygins Lietuvai padarytą žalą okupacijomis. Kai gausim išmokas iš Vokietijos ir Rusijos – grąžinsim natūra arba pinigais atlyginsim.

 18. turtas išlikęs tai kokia kalba,grąžinti , apmokėjus už už priežiūrą ir apmokestinti turto mokesčiu pagal dabartinę turto vertę.Jei neišlikęs,reiškias neprižiūrimas turtas supuvo,sugriuvo ir pavirto šiukslėmis kurias reikėjo sutvarkyti,vadinasi ,dar turės žydai primokėti už darbus.Sudarykit sąmatas ir pateikit sąskaitas žydams Amerikoje,tegu pirma apmoka ,o po to galės pasiimti ir išsivežti kas liko ar parduoti. Su žydais reikia dirbti jų metodais ir galima susitarti arba nesusitarti arba tartis ilgai ir nuobodžiai,bet nenusileisti.

 19. Kas atėmė, tegul tas ir atiduoda.. .Gėda, kad žydai nesirūpina žydų kapinėmis, matomai, jiems žydų dvasia, kultūra ir kt. nieko nereiškia, o materialiniai turtai, tai pigus jų triukas kaip šou… Kol žydai nesirūpina savo dvasine kultūra, tai lietuviams neverta kreipti dėmesio į jų kažkokius materialinius svaičiojimus …Tegul kreipiasi į tuos kas iš jų atėmė…

 20. Aisku,kad privalo atiduot!Tremtiniams juk atidave.Tai kodel zydams nepriklauso!?

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.