Kalėdų istorija: kaip atsirado kalėdinė eglutė ir dovanų tradicija?

Kalėdos. Šiais laikais jos mums geriausiai žinomos kaip šeimos šventė, kuri suartina, sušildo ir pradžiugina. Tačiau nuo pat pradžių, Kalėdos buvo švenčiamos tik viešose šventėse miestuose, miesteliuose ir kaimų bendruomenėse, o XIX a. viskas tapo kur kas asmeniškiau ir panašiau į šių dienų Kalėdas.

Kalėdinė eglutė ir dovanos

Kalėdinė eglutė ir dovanos po ja yra nuostabi tradicija, kuri taip pat susiformavo XIX a. Kalėdinės dovanos vaikams buvo įprasta, bet suaugusieji tokių dažniausiai negaudavo. Štai šios dvi tradicijos susiformavo dar Viktorijos karaliavimo laikais. Būtent 1848 m. „Illustrated London News“ paskelbė piešinį apie karališkąją šeimą, kurioje ji vaizduojama švenčianti šalia Kalėdų eglutės. Netrukus daugelyje Didžiosios Britanijos namų atsirado ši dekoracija papuošta žvakėmis, džiovintais vaisiais, atvirukais, saldainiais. Na, o po ja puikavosi vaikiškos, mažos dovanėlės.

Dar Viktorijos laikais vaikams buvo įprasta dovanoti cukrines lazdeles, cukrinius migdolus ar kitus saldumynus.

Dovanų fondas

Karaliaus Jurgio V dukra Marija sukūrė dovanų fondą, kur buvo tokių daiktų kaip šokoladas, tabakas ir kitų ne kiekvienam britui prieinamų produktų. Ji buvo skirta tiems, kurie tarnavo per 1914 m. Kalėdas, Pirmojo pasaulinio karo metu.

Tai pirmoji užuomazga į dabar jau gerai žinomus kalėdinius fondus, kurių taip pat yra keli tipai: pinigų aukojimas, daiktų aukojimas ir keitimasis dovanėlėmis tarp kolegų. Pastarasis taip pat gimė princesės Marijos dėka, mat kariai išsitraukę tam tikrą dovaną, kartais pageidaudavo ja apsikeisti su kolega. 

Komercinė šventė

Po Antrojo pasaulinio karo Kalėdos tapo labiau komercinė šventė, kurios metu mėginama parduoti kuo daugiau dekoracijų, dovanų, maisto ir t. t. Tuomet prasidėjo ir kalėdinė muzika grojanti tiek per radiją, tiek per televiziją. O vėliau, laikui bėgant prasidėjo ir kalėdinių filmų populiarėjimas.

Tačiau verta paminėti, kad dar XX a. buvo populiaru artimuosius su šventėmis sveikinti atviruko pagalba, todėl jų prekyba buvo išaugusi net kelis šimtus kartų. Šiomis dienomis retas, kuris naudojasi tokia paslauga, nes XXI a. įprasta sveikinti telefonu.

Kalėdinių dovanų istorija

Nors dabar rasti dovaną po Kalėdų eglute yra visiškai įprastas ir suprantamas reiškinys, kadaise jis buvo keista naujiena. Nors dovanų įteikimas atsirado dar tuomet kai Trys karaliai atvyko aplankyti ką tik gimusio Jėzaus Kristaus, vis dėlto tikrosios dovanos po eglute pradėtos dėlioti, kaip minėta, XIX a. Tačiau taip elgėsi tikrai ne kiekviena šeima, nes vis dar mieliau buvo priimamas dovanų įteikimas į rankas.

Kadangi tais laikais žmonės nebuvo turtingi, buvo natūralu dovanoti rankų darbo dovanas, tad kas ką mokėjo, tą ir dovanojo: mezginius, molinius ar metalo dirbinius, paveikslus ir t. t. Na, o vaikams – saldainius.

Dabar populiariausių dovanų vaikams sąrašuose puikuojasi įvairūs žaislai, o suaugusiesiems – dovanų čekiai, kosmetika, papuošalai. Tad laikai keitėsi ir simbolinės, šildančios dovanos tapo komercijos dalimi.

Vienas komentaras

  1. Liko tik reklama ir pasipinigavimas verslininkams ,o tikros šventes Kalėdų prarado vertę.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.