Kaip atrodėme KGB-istų akimis

Praėjusią savaitę Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras išviešino paskutinius sovietinio saugumo agentus, tačiau pataria gyventojams pateiktus duomenis vertinti labai kritiškai. O kaip vertinti Anykščių rajono struktūros viršininko Vasilijaus Čikiliovo prieš keturis dešimtmečius rusiškai rašytą ataskaitą? Tuomet dokumento autoriui buvo 51-eri.

Slaptas raštas pavadinimu „Agentūrinis – operatyvinis veiksmų planas“ sudarytas 1979-tiems metams. Jame apžvelgiama ir socialinė krašto situacija. O ši dokumento dalis – bene įdomiausia.

“Rajone gyvena 44 tūkst. gyventojų. Iš jų Anykščių mieste – 9600. Teritorijoje – 32 kolūkiai, 6 tarybiniai ūkiai, 9-ios vidurinės mokyklos, 11 aštuonmečių, 1-a spec., ir 1-a profesinė ugdymo įstaiga. Jose mokosi 7200 mokinių, dirba 540 mokytojų.

Anykščių mieste veikia maisto pramonės gamykla, vilnos vėlimo fabrikas, statybinės organizacijos ir kt. įmonės.

Anykščių ir Ukmergės rajonų sankirtoje yra spec. paskirties objektas – „Baikalas“.

Apie 950 rajono gyventojų susirašinėja laiškais su giminėmis užsienyje ir gauna iš jų siuntinių. Keliolika žmonių buvo išvykę pagal numatytą tvarką į užsienį pas savo artimuosius, o taip pat susitiko su užsienio turistais respublikoje ir už jos ribų. Du žmonės paimti mokymams pagal kontržvalgybinę operaciją  „Sistema“: Akopas ir Klikna.

Kai kurie rajono gyventojai turi minčių išvykti asmeniniais reikalais į kapitalistines šalis, pas savo giminaičius, kurie buvo susikompromitavę anksčiau prieš tarybų valdžią ir dėl to pabėgo į Vakarus: Čiukšienė, Baltrūnienė, Juodvalskienė“, – tai tik nedidelė dalis paviešinto dokumento, kuriame didelis dėmesys skiriamas ir krašto kunigams.

KGB-istus taip pat labai domino Skopų, Serbentų, Piterų, Ladygų, Žukauskų, Žalkauskų giminių kai kurie asmenys.

9 komentarai

 1. Kas važinėjom į užsienį turėjo būti susijęs su saugumo, kitaip nebūtų išvažiavęs

 2. paklauskit,gyvuir esanciu valdzioje ,kam jie dabar raso ataskaitas,tiesa dar ir islaptinti 75 metams ,stai kokia demokratija lietuvoj

 3. nors siokia tokia bet demokratija buvo dabar tik veniava liko sunauja ir runkeliai

 4. Turbūt kagebistas rašo straipsnį, nes nepasirašo

 5. Anykštėnė

  Kas turėjo užsienyje gimines, tai ir buvo sekami ir fiksuojami,kaip didžiausi nusikaltėliai.Kuo gi kaltas žmogus buvo,
  kad savieji išvyko į Ameriką? Tai ne, jeigu likai Lietuvoje ,nesugebėjai kartu išvykti,tai ir tapai priešu,kurio ir laiškai
  buvo tikrinami ir kiekvienas žodis gaudomas ,užverbuotuojų ausimis.Ir darbe ,ir namuose ir viešose vietose buvo
  sekamas……………

 6. seniau,raketine bazė-Domeikiu kaime.Teko su kareiviais futbolo žaisti paupy,toj aikstėj malunsparniai leisdavosi….

 7. dabar turbutprivalumas ,kad buvai pakalikas ,nes jie postuode valstybes ,uzslaptinti konservatoriu,bet kodel turbut toj partijoje ju dauguma ,todel ir skurstam ,nes jie naikina lietuva,ju toks tikslas

 8. papūskit į uodegą, šunauja

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.