Jaunasis socialdemokratas – už kanapių legalizavimą

Gavome laišką, kuriame Tomas Urniežius, Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos narys, pateikia argumentus, kodėl reikėtų legalizuoti kanapes. Jo teigimu, Lietuvai pasukus kanapių legalizavimo keliu, nemenką dalį išlaidų teisėsaugai bei surinktų mokesčių būtų galima paversti biudžeto pajamomis.

 

Kanapių legalizavimas: kai pradėsim gyvent ne tik draudimais

 Pakalbėkime apie temą, nuo kurios nupurto mūsų valstybės tarnautojus, kuri tabu yra Seimo nariams ir kuri pastaruoju metu mirga su pasiūlymais, kaip tik dar daugiau uždrausti, greižtinti bausmes ir kovoti su jaunais banditais, kurie, pagal bausmių dydžius, yra labiau pavojingi aplinkiniams nei smarkiai smurtavęs ir merginą išprievartavęs žmogus. Taip, pakalbėkime apie kanapes ir jų legalizavimą.

Šiuo metu Lietuvoje jauniems žmonėms bausmės vien už kanapės turėjimą siekia iki dviejų metų kalėjimo, už pasidalinimą – iki 8 metų. Kai tuo tarpu, smurtavęs ir merginą išprievartavęs vaikinas gavo trijų metų kalėjimo bausmę, plius ją atidedant trims metams. Mes dar vis kalbame apie tokią sistemą, kai kitose valstybėse apskritai kanapės yra legalizuotos ir iš to visi piliečiai ir pati šalis gauna nemažai naudos.

Legalus verslas su geru kontrolės mechanizmu visada bus geriau nei draudimai. Nes draudimai stumia viską į šešėlį ir nepasitikėjimą valdžia bei jos sprendimais.

Tokia sistema tiesiog užprogramuoja i kalėjimus pasiųsti jaunus žmones už veiksmus, kurių daroma žala galima rimtai suabejoti. O remiantis kitų šalių patirtimi, kur kanapės buvo dekriminalizuotos, o kai kur ir legalizuotos, galima rimtai suabejoti ar iš didelių bausmių yra išvis kokia nors nauda. Tad pakalbėkime apie tai.

Alkoholis – 800 mirčių kasdien. Kanapės – nė vienos.

Visų pirma, pradėkime nuo to, kad kanapės sukelia mažesnę psichologinę ir fiziologinę priklausomybę nei alkoholis ir tabakas.

2019 liepos Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (EMCDDA) duomenimis, Europoje nėra užfiksuota nei viena mirtis tiesiogiai susijusi su kanapių vartojimu. Tuo tarpu, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis trečia didžiausia mirties priežastis yra alkoholio vartojimas, kuris siekia kasdien iki 800 mirčių visoje Europoje. Sunku paneigti, kad žmonės turėjo ir turės poreikį svaigintis, tad ar nebūtų protinga apsvarstyti apie legalų ir kontroliuojamą kanapių prieinamumą plačiajai visuomenei?

Sutaupytus pinigus būtų galima investuoti į svarbiasnes žmonėms sritis

Lietuvoje kasmet yra atverčiama apie 2000-2500 bylų teismuose, susijusių su kanapių vartojimu. Ne už dyką, aišku. Visa tai paimama iš mokesčių mokėtojų kišenės. Jau dabar teisininkai kalba apie tai, jog šis mažų vartotojų gaudymas, apsieina ne mažais teisminiais kaštais. Per metus baudžiamasis persekiojimas buvo pradėtas maždaug prieš 1 tūkst. nedidelį narkotikų kiekį turėjusių žmonių. Visus tuos pinigus būtų galima nukreipti į kitas žmonėms būtinas ir svarbias sritis, o ne bylinėtis su jaunuoliu, kuris pagautas su  0,118 g kanapių turinčių 0,006g veikliųjų medžiagų.

Šios biudžeto lėšos ir teismų laikas tikrai galėtų būti išnaudojami efektyviau. Be to, pakalbėkime dar apie tai, jog pastaraisiais metais Lietuva skyrė apie 10 mln. Eur. (0,2-0,3 proc. BVP) nelegalių narkotikų, tabako ir alkoholio gaminių prevencijos programoms.

Lietuvai pasukus kanapių legalizavimo keliu, nemenką dalį šių išlaidų bei surinktų mokesčių būtų galima paversti biudžeto pajamomis.

Darbo vietos ir didesnė konkurencija – mažiau sveikatos problemų

Pasaulyje atsiranda vis daugiau valstybių, kurios legalizuoja kanapes. Tose valstybėse automatiškai atsiranda nauja pramonės šaka, kuri suteikia naujas darbo vietas – ne tik tiesiogiai sektoriuje, bet ir susijusiose valstybinėse priežiūros ir kontrolės tarnybose.

Kitas dalykas, kanapių legalizavimas suteiktų vyriausybei galimybę reguliuoti kanapių augimą bei produkto kokybę, kuri galiausiai pasiekia žmones. Tai leistų kovoti prieš organizuotą nusikalstamumą, nes pradėjus valstybei legaliai reguliuoti rinką, mažėtų kanapių paklausa juodojoje rinkoje.

Washington Post skelbia, kad kanapių legalizavimas rinkoje verčia rinkos dalyvius konkuruoti kokybe ir kaina. Vartotojams prieinama geresnės kokybės ir saugesnė produkcija, kurią valstybė turi galimybę kontroliuoti ir prižiūrėti, taip potencialiai sumažindama susijusių sveikatos problemų riziką. Galima pastebėti, kad Vašingtone kanapių kaina per trejus metus sumažėjo dviem trečdaliais ir galėjo lengviau konkuruoti su kitomis, nelegaliomis, daug didesnių socialinių ir sveikatos problemų keliančiomis medžiagomis.

Oficiali statistika: jau dabar Lietuvoje vaikšto kanapių už 34 mln. Eurų

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro duomenimis (EMCDDA) narkotines medžiagas, neskaitant alkoholio ir tabako, vartoja arba bent yra bandę apie 11.8% jaunuolių. Daugiau nei pusė įų, apie 40 tūkst. vartojo kanapes.

2017 metais Lietuvoje sulaikyta kiek daugiau nei 2,2 tonos kanapių kilmės narkotinių medžiagų. Jų vertė, priklausomai nuo kokybės, galėtų būti tarp 22 ir 34 mln. Eurų [2]. Belieka tik spėlioti kiek buvo nesulaikyta ir apie kokios apimties ir vertės vartojimą kalbama. Lietuvoje į narkotines medžiagas žiūrima kaip į kriminalinę, o ne sveikatos ar socialinę problemą. O žiūrėti į tai kaip į socialinę ar ekonominę galimybę išvis retai kas drįsta.

2020-tieji gali būti puikus metus priimti iš esmės kitokius, ne draudimais ir bausmėmis, grindžiamus sprendimus kurie ilgainiui gali duoti nemenką grąžą tiek ekonomine tiek socialine prasme.

galimybę kiekvieno užeinančio į kazino reikalauti užsiregistruoti. Taip pat suteikiame galimybę savo noru nebūti ten įleistam. Turime galimybes įpareigoti, kad kanapių distribucijos vietos neoperuotų grynaisiais pinigais, tik bankiniais pervedimais. Manau įmanoma sugalvoti eilę saugiklių, pasimokyti iš kitų šalių gerųjų ir blogųjų patirčių ir sukurti socialinę ir ekonominę naudą nešančia industriją.

Tomas Urniežius, Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos narys

20 Komentarai

 1. Ir tarp socialdemokratų pasitaiko idiotų.

 2. Pasirodo, pašėlę tie socialdemokratai, ateis, legalizuos, dainuosim smagiai

 3. sakau, kad i polityka reikia leisti bent jau nuo 45 metu, nes tas jaunimas viskai be smegenu.

 4. Klausimaitis Paluckui

  O tai LSDP (socdemų partiją) jau priima ir narkomanus?

 5. Tai kad pavadinime tai uzkoduotas-LSD-bene pirmas sintetinis narkotikas.

 6. Be abejo už!

 7. tomai surukyk bankrutke nustos drebeti rankos

 8. Jaunimelis ir taip nusinarkašinęs ,,nelagaliai gauna źoles.O jei bus legalizuota tai patys save sunaikinsim .Ar del tokio gyvenimo žuvo brolis ,tevas ,sesuo? Už toki gyvenima baltijos kely stovejom,kad išaugtu veikezū karta be pagarbos senukui ,tevui ,motinai ? Eikik šikt jūs su tokiais polititieriais ,Geda .

  • Gėda kada puse žmonių prasigėrusiu apmistais klynais, po miestą šlaistosi, yra geras pasakymas, kada tu girtas daužai savo bobą, aš ramiai čilindamas kasekiuka.

 9. Šytus jau gyvenimi

  Darba nedirbs

 10. Kur gi legalizuos valdžia , niekada . Kirtimų tabore apyvartos kris , iš otkatų ne vienas paskolas lizingus moka ir per tv ekranus ir spaudą paprastus žmones moko sąžiningo gyvenimo , krizė bus jų piniginėms

 11. Narkomanam gerai. O aš šiaip būčiau prieš nes jie ne veltui uždrausti jiek kenkia sveikatai ir sukelia didele priklausomybe

 12. Visai teisingai raso Urniezius uz.

 13. Jaunas ir be vertybių – šiukšlė!

 14. Urniežius su priklausomybe narkotikams ,žolei Ar dyleris ,perpardavinetojas ? Įtartinas noras legalizuot .,mmm Idomu .

 15. drasi ir priestaringa nuomone, kazin ar tinkamas kelias pradet karrierai dar neuzaugo ta karta, vis dar senuku daug, daugiau nei jaunimo, niekas ir negimdo dar 10-20m tuscios gatves visai bus jei situacija nesikeis

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.