Išplatino atsiprašymo laišką

Šiandien viešųjų ryšių specialistė Rūta Vanagaitė prisipažino padariusi klaidą, išsakydama nuomonę apie partizanų vadą Adolfą Ramanauską – Vanagą. Savo atgailoje tyrinėtoja pasitelkė su Anykščiais susijusio Algirdo Juliaus Greimo, kurio keleri vaikystės metai prabėgo Svėdasų seniūnijoje, žodžius.

R. Vanagaitės tekstas:

Aš nenorėjau skandalo. Nenorėjau įskaudinti garsiojo partizanų vado dukros ir jos tėvo atminimo. Ji iškentėjo daugiau negu įmanoma įsivaizduoti. Nenorėjau netekti savo ir savo šeimos dvasios ramybės. Nenorėjau netekti visų savo knygų. Netekau.

Mano komentarai nuskambėjo pačiu netinkamiausiu laiku – linksmos autobiografinės knygos pristatymo dieną. Priešingai, nei skelbiama sąmokslo teorijose, tai buvo atsitiktinis sutapimas ir didelė mano klaida. Ji kainavo man labai brangiai. Klausimai, kuriuos neapdariai ir ne laiku iškėliau dėl partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago biografijos faktų nuskambėjo kaip kaltinimai Lietuvos didvyriui ir tai sukėlė didžiulį visuomenės pasipiktinimą. Mano žodžiai buvo priimti kaip priešiškų jėgų inicijuota ataka prieš Lietuvą. Tokios reakcijos jokiu būdu nesitikėjau ir esu jos sukrėsta.

Esu sukrėsta ir faktų, kuriuos šiandien iškėlė į viešumą detaliai dokumentus tyręs istorikas D. Juodis savo interviu. Tikrai jų nežinojau: nei apie partizanų vado santykius su KGB ir jo motyvus, nei apie siaubingus ir ilgus jo kankinimus. Šiandien aš atvirai pripažįstu, kad mano išsakyta nuomonė dėl to, kad Adolfas Ramanauskas-Vanagas nepatyrė kankinimų, o susižalojo pats, buvo visiškai klaidinga, paremta bylose užfiksuotu melu, stengiantis paslėpti kankinimų pėdsakus. Labai gailiuosi dėl savo skubotų ir arogantiškų komentarų viešumoje.

Tikiuosi, kad Lietuvos Ypatingajame archyve viešai peržiūrai kada nors bus atvertos visos: ir agentūrinės, ir kitos NKVD ir KGB bylos, su kuriomis susipažinti negalėjau, nes jos yra prieinamos tik profesionalams.

Ir vis dėlto šito skandalo akivaizdoje aš ir toliau tikiu, kad brandi atvira demokratinė visuomenė yra ta, kuri gali atverti visus savo istorijos puslapius jų necenzūruodama, netaikydama tiesai naudingumo kriterijaus. Tikiu, kad Lietuvoje atsiras istorikų, kurie atskleis Lietuvos visuomenei visą istorinę tiesą be baimės ir be savicenzūros. Tikiu, kad tiktai tiesą atvira visuomenė gali būti laisva ir atspari priešiškai propagandai.

Garsus semiotikas Algirdas Julius Greimas paklaustas, ko lietuvių tautai reikia išmokti, ko atsikratyti, atsakė: „Išmokti kritiškai į save pažvelgti ir, kas svarbiausia, tą savo paties kritišką žvilgsnį atlaikyti”.

Šiuo laišku aš asmeniškai darau būtent tokį veiksmą.

6 komentarai

 1. kilke vatos galva, per ru tv savo paklidymus patransliuok, bet to juk nebus, tai ir isnyk is cia amziams

 2. Atleisk Viespatie, nes ji nesupranta ka daro.

 3. o kaimiecius kada atsiprasys

 4. Issigando Rutele, o gaila.

 5. „Žmogus, ciniškai paniekinęs raudonųjų budelių nukankinto partizanų vado atminimą, moraline prasme nėra geresnis už žydšaudžius. Šie bent jau neišniekino kankinių kapų, ko nepasakysi apie Rūtą Vanagaitę.“

  Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/news/ringas/lit/k-jovaisas-kapu-isniekintoja-ruta-vanagaite.d?id=76213659

 6. Kas liecia Istorija as paprasyciau daugumos jusu papasakoti net laikotarpi kuriu dauguma isgyveno. Pvz kaip isiro TSRS ir kaip susiformavo dabarbtine valstybe. DAUGUMA JUSU PASAKOS MULTIKUS MULTIKUS MULTIKUOSE. Bet jie jums bus labai realus.
  Tai kaip galima suformuoti is vis ivykius, kai didziuma tautos gyvena iliuziju pasauli…

  Jei trumpai TSRS isarde KGB. Tai ilga istorija kai ji nepasidalino finansavimu su komunistu partija, tapo priesai, po to Afganistanas kad gaut finansavima, narkotiku kelio kontrole, savos kriminalo pasaulio formavimas. Komunistu partijos kriminalo pasaulio autoritetu, vOR ZAKONE naikinimas, pucai ir t.t. Ja tais laikais esu minejs susiformavo dvi jegos desine ir kaire. Kaire komunistu partija ir jos herarchija, desine KGB ir jos strukturos. Tik jos veike tais metodais kaip ismokytos, ardyti, santazuoti is vidaus.

  Ir KGB strulkturos buvo viena, Komunistu partijos strukturos NKVD ir omonas kita.

  Tai butu grubi TSRS zlugtis, o ka seksa musu patriotai, KAIP JIE SU TSRS IMPERIJA KOVOJO…

  Tas pats partizaninis karas. Visu pirma reiktu issiaiskinti pacius principus, kas is tiesu dejosi valstybeje. O ji pradejo puti daug anksciau net iki TSRS priespaudos. Kai buvo didele praraja tarp ponu ir engiamuju. Tai atvere vartus TSRS invazijai….

  O toliau isivaizduokit dabartinius ANykscius. Privacias teritorijas. Vienur seimininkauja Petras, kitur Jonas. Ir cia staiga viskas atimina ir vietoj ju ju zemese seiminkauja bezemiai….. Tai labai daug partizanu sudare tiesiog mazazemiai valstieciai ukininkai. Kuriu zemes ateme
  bet jie nebuvo tokio lygio kad i Sibira istremti.. Ar reiktu i JAV begti. Tiesiog is ju ateme visa turta ka taip sunkiai sukaupe bezemiai stribai.

  Ir priedo tai finansavo ir skatino jau didzioji grietinele kuri spejo issigelbeti ir pabego i JAV,. dideliais pazadais ir viska greit uzmirso…

  BET LIETUVOS SKILIMA REIKIA ZIURETI DAR IKI TSRS LAIKU
  ______________________________
  O KA RASO SI PONIA TAI AISKU KAD PAISTALAI.

  Plius kai ji dergia dar savo gimines klana. Turiu galvoje ne ramanauska…
  VANAGU GARBINGAS GIMINES KLANAS. TURI SENAD PAGONISKAS SAKNIS.
  NELINDO I UZPAKALI JOKIEMS REZIMAMS.
  NE ISIMTIS IR SI DIENA.

  Kas sukasi sios ponios galvoje tai matyt reiktu is ties Anykstenu megiama istaiga pasitelkti…
  _________________________________________________________

  Kas liecia holakauska reiktu irodyti kuom Lietuvoje jis buvo ypatinegsnis nei kitose Fasistu okupuotose valstybese.
  Visa laika prie bet kokio rezimo okupacijos bus pakaliku.
  O ka dabar nera kurie kuo puikiausiai naudojqasi biurokratine pseudo teisine valstybe kad susidorot su neprieteliais?

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.