Antradienis, 2017 10 24 
08:55:07
Naujienos
Kriminalai
Sportas
Renginiai
Skelbimai
Fotoreidas
Pranešk naujieną
Kontaktai

Ar eilinės krizės krečiami liberalai dar pajėgs atsitiesti?
 


Įprasti šiukšlių konteineriai kurorto gyventojams - jau senai pamiršta atgyvena
2016 11 17
Image

Lygiai prieš dešimtmetį Druskininkai ryžosi dar mažai išbandytoms naujovėms ir tapo pirmuoju miestu Lietuvoje, kuriame visi įprasti antžeminiai atliekų surinkimo konteineriai, dar vadinami „spuogais“, buvo pakeisti pusiau požeminiais. Kaip po dešimties metų naudojimo dabar atrodo šie Suomijoje pagaminti konteineriai, kaip juos vertina patys druskininkiečiai ir kurorto svečiai?

„Tiesą pasakius, aš net neįsivaizduoju, kad galėtų būti kitaip. Prieš šešerius metus iš Kauno persikėlę gyventi į Druskininkus, jau radome tokią tvarką ir taip apsipratome su visa kurorto estetika, jog bet kokie kiti sprendimai tikrai atrodytų keistai“, - sako dviejų vaikų mama Milda.

„Kol jūs nepaklausėte, net neatkreipiau dėmesio, kur čia iš viso pradingsta šiukšlės. Atrodo, kad jų čia tiesiog nėra - skirtingai nei pas mus, Peterburge. Štai jums ir tikri Vakarai - tokius konteinerius esu mačiusi tik Skandinavijoje“, - šypsosi iš Rusijos į Druskininkus su vyru pailsėti atvykusi Svetlana.

Image

Įprastų pastatomų konteinerių aplink Druskininkus beveik neliko - tik soduose, ar tose vietose, kur negali privažiuoti atliekas surenkantis sunkvežimis ir konteinerius reikia išstumti. Visur kitur - mieste ir seniūnijose - tik pusiau požeminiai.

Šiuo metu Druskininkų savivaldybėje iš viso yra įrengtos 78 pusiau požeminių konteinerių aikštelės, kuriose yra 348 tokio tipo konteineriai, skirti surinkti komunalines ir pakuočių atliekas (popieriaus, plastiko, stiklo). Savivaldybėje prie daugiabučių gyvenamųjų namų iš viso yra įrengtos 65 pusiau požeminių konteinerių aikštelės. Druskininkų mieste  54, Leipalingio miestelyje  7, Viečiūnų seniūnijoje  4.

„Pusiau požeminių „Molok“ konteinerių, kuriuos įsigijome iš konkursą laimėjusios „VSA Vilnius“, pirmasis eksploatavimo dešimtmetis parodė, kad jie stebėtinai patvarūs, puikiai dera prie ekologiškos kurorto aplinkos, gerai izoliuoja kvapus ir padeda išvengti paukščių bei kitokių „sanitarų“, norinčių kapstytis atliekose“, - sako Vilma Jurgelevičienė, Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė.

Image
Taip, kaip prieš dešimtmetį Druskininkuose, daugelyje šalies miestų iki šiol atrodo atliekų surinkimo vietos prie daugiabučių.


Pašnekovės teigimu, per naudojimo laikotarpį pasitaikė pora incidentų, kai chuliganai padegė konteinerius – išdegė viduje esantys šiukšlių surinkimo maišai iš polipropileno, tačiau pačios plastikinės kapsulės praktiškai  nenukentėjo. Greičiausiai nusidėvėjo tik ant konteinerių esantis ženklinimas; šį dalyką, anot administracijos direktorės, dar būtų galima tobulinti. Pats konteineris ir jo korpusas yra pagaminti iš atsparaus tvirto plastiko, daugkartinis maišas - iš tvirto polipropileno audinio.

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas patvirtino, jog investicijos į pusiau požeminius konteinerius pasiteisino su kaupu, ir jie yra labai patenkinti jų eksploatacinėmis savybėmis. „Vienintelis palinkėjimas gamintojams - pačių dangčių konstrukcija galėtų būti patikimesnė - kartais jie ima strigti, todėl nelabai patogu pakelti“, - pageidavimą į Suomiją, kur gaminami šie konteineriai, netiesiogiai perduoda kurorto meras.

Prieš įrengiant konteinerius buvo nuspręsta pasirinkti modelius ne su metaline, bet plastikine kapsule. Šis sprendimas pasitvirtino: plastikinė kapsulė pasirodė turinti daugiau pranašumų. Ji - lengvesnė, visiškai nerūdija, yra ilgaamžė, gerokai atsparesnė įvairiems įlenkimams, įbrėžimams, neišvengiamai atsirandantiems eksploatacijos metu.

Agnė Baranauskaitė, Druskininkų savivaldybės architektrūros ir urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė, sako jau tiesiog neįsivaizduojanti kurorto, apstatyto įprastais atliekų konteineriais. „Akivaizdžiai nukentėtų  ne tik kurorto estetika. Patiems atliekų surinkėjams būtų gerokai sudėtingiau juos prižiūrėti“, - kalba specialistė. A. Baranauskaitė sako, jog per dešimtmetį konteinerių išvaizda praktiškai nepakito, jie nesisudėvėjo ir atrodo kaip nauji.

Anot jos, bene didžiausias trukdis tokiems konteineriams įrengti - požeminės komunikacijos. Kadangi, įrengiant aikštelę, konteinerio kapsulę tenka įkasti į žemę apie pusantro metro, reikia rasti tokią vietą, kurioje po žeme nebūtų nutiesta jokių inžinerinių tinklų.

Image
Lyginant su įprastais antžeminiais, pusiau požeminiai atliekų surinkimo konteineriai nedarko aplinkos, užima mažiau vietos ir yra gerokai talpesni.


Pusiau požeminius atliekų surinkimo konteinerius ketinama įrengti Alytaus, Birštono, Lazdijų ir daugelyje kitų savivaldybių. Todėl įvairių regionų savivaldybių atstovai jau domėjosi Druskininkų ir Vilniaus patirtimi, kuriose tokie konteineriai naudojami jau daugelį metų.

V. Jurgelevičienė linki kolegoms: „Nuoširdžiai linkiu sėkmės plečiant Lietuvoje tokio tipo atliekų surinkimo įrenginius - tikrai taps gerokai švariau ir jaukiau. Juk sutvarkyta aplinka savaime įpareigoja žmones elgtis atsakingiau ir Druskininkų patirtis tai įrodo“.

„Druskininkų komunalinis ūkis“ archyvo nuotr.

Užs. a-329


Komentarai (10)
 
Taip | 2016 11 18
 
būtinai reikia,nes dabartinių net dangčiai neužsidaro.O apie išplovimą-juokaujat,kam vargintis ,svarbu pinigus susirinkt ir vis kainas kelt.
 
 
 
diega | 2016 11 18
 
Sprendimas puikus. Kaimuose tokie irgi praverstų. Tik dėl formos: ar apvalūs ar keturkampiai-vistiek šiukšlės tarp jų rinksis, tad teks tvarkyti, o tarp apvalių ir katėms ar išdykusiems vaikams sunkiau užstrigti :)
 
 
 
s | 2016 11 17
 
suraskit gamintoja Lietuvoje.
 
 
 
va | 2016 11 17
 
3. ir 4. AntZemine dalis (Sonines ir priekine bei galine sieneles): pagaminta i5 atsparaus vandeniui ir 
atmosferos pokyiiams ner[dijandio perforuoto Sliluoto plieno lak5to (ne maZiau nei 1,5 mm storio), arba 
lygiavertes medZiagos, sujungiama i5 keturiq atskirq segmentq (sieneliq), kurie kiekvienas atskirai jei 
b[tq mechani5kai paZeisti galetq blti lengvai pakeidiami, nekeidiant visos konstrukcijos. 
5.
 
 
 
Saulius Rasalas | 2016 11 17
 
Anykščių rajono taryba jau pritarė tokių konteinerių pirkimui. Tik Anykščių bus geresni. Jie nebus apvalus, dėl to tarp konteinerių nesikaups šiukšlės.
 
 
 
Tiesiog | 2016 11 17
 
Šiukšles ruošiasi branginti tai ir konteineriai turi buti plaunami,prižiiūrimi.Gal dešimtmeti nevalyti.Baisu.
 
 
 
Norit, norit | 2016 11 17
 
O ar žinote kiek tai kainuos? Reikia, oi reikia liaudžiai žaidimų. Šiukšlių kaina ir taip greičiausiai kils. Nors iš kitos pusės skaičiuojant bendras išlaidas, tiek atliekų tvarkymo ūkio modernizavimo įrengiant naujoviškas šiukšledėžes, tiek į bendrą krūvą įskaičiavus ir taip ko gero kilsiančias šiukšlių kainas, ko gero neatrodys, kad šiukšlių kaina pakilo, tuo ir valdžios daugelio vietinių žmonių akyse bus geresnis. Turbūt nieko nenustebintų, jei per vieną iš artimiausių rajono tarybos posėdžių toks projektas būtų pasiūlytas. :king :roll :aplaus :aplaus :aplaus
 
 
 
jorana | 2016 11 17
 
NORIM TOKIŲ IR ANYKŠČIUOSE!
 
 
 
Nu jo | 2016 11 17
 
Super, tvarkinga, švaru, jokių iššokančių kačių, kai meti šiukšles, jokių besiknisančių žmogystų. Super 8) Super 8) Super 8)  
Kada Anykščiuose tokią tvarką turėsim???
 
 
 
nu gal | 2016 11 17
 
gal graziai atrodo
 
 

 
Rašyti komentarą

Nyksciai.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Jeigu pastebėjote įžeidžiantį arba šmeižiamojo pobūdžio komentarą, melagingą informaciją, praneškite el. pašto adresu El. paštas saugomas nuo šiukšlintojų, Javascript turi būti įjungta jei norite peržiūrėti - komentarą pašalinsime.

Pastebėjus draudžiamus komentarus, prašome apie juos nedelsiant pranešti „Nyksciai.lt“ redakcijai.


Vardas

Komentaras

 Rugsėjis 2017»
PATKPŠS
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

© 2008-2015 Nyksciai.lt
Visa medžiaga, pateikta Nyksciai.lt interneto svetainėje "www.nyksciai.lt" yra UAB "Atvirai" nuosavybė, jeigu nenurodyta kitaip. Svetainės informaciją arba jos dalis griežtai draudžiama dauginti, atgaminti, perspausdinti ir platinti jokiomis formomis (taip pat ir elektroninėmis) be raštiško UAB „Atvirai“ įgaliotų darbuotojų leidimo.