Ieva Gražytė: „Visi Anykščių rajono gyventojai turi galimybę gauti jiems reikalingas socialines paslaugas“

Vyriausybė nuolatos rūpinasi savo piliečių gerove. Nuolat didėja dėmesys žmonėms su negalia. Štai rugsėjo 14 dieną savo tinklapyje Socialinės apsaugos ir darbo ministerija džiugiai pranešė, kad Vyriausybė pritarė siūlomoms naujovėms, tarp kurių – tobulesnis negalios vertinimo modelis, didesnis paslaugų ir pagalbos prieinamumas žmonėms su negalia, operatyviau teikiama individualizuota pagalba ir paslaugos, o viešoji informaciją labiau prieinama žmonėms su negalia. 

ES žada naują finansavimo etapą teikiant socialines paslaugas, plečiant jų  įvairovę. Tiesa, tai dar tik planai, perspektyvos, kurių šiandien niekas negali galutinai nei patvirtinti, nei  paneigti ar detalizuoti. Neskrajokime taip aukštai ir toli svajonėmis bei mintimis. Pasižvalgykim, kas mūsų, anykštėnų, laukia artimiausioje ateityje, juolab rajonas, kaip ir visi Lietuvos regionai, gan sparčiai senstantis.  

Socialinės paslaugos orientuojamos į keletą gyventojų grupių: neįgaliuosius asmenis, senyvo amžiaus asmenis, socialinę riziką patiriančius vaikus, socialinę riziką patiriančias šeimas ir be globos likusius vaikus. Kokios šiandien teikiamos paslaugos, kokios bus plėtojamos ateityje, kurioms paslaugų  gavėjų grupėms bus skiriamas prioritetas.

Apie visa tai kalbamės su Anykščių savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Ieva Gražyte.

Kokių socialinių paslaugų šiandien trūksta Anykščių rajono gyventojams?

Šiuo metu visi Anykščių rajono savivaldybės gyventojai turi galimybę gauti jiems reikalingas socialines paslaugas. Užtikrinamas jų teikimas ir visų poreikių patenkinimas visiems socialinių paslaugų poreikių būtiniems asmenims pagal jų pageidavimus bei specialiuosius poreikius. Atsižvelgiant į Anykščių rajono gyventojų senėjimo problemas, kai kuriems asmenims pernai neužteko galimybių teikti socialines paslaugas jų namuose.  Kompleksines ir nuolatinės specialistų priežiūros reikalaujančias pagalbos  problemas pavyko išspręsti Anykščių rajone įsteigiant dar vieną  Anykščių socialinės globos namų Troškūnų padalinį. Jame teikiamos ilgalaikės ar trumpalaikės socialinės globos senyvo amžiaus asmenims, senyvo amžiaus asmenims su sunkia negalia bei laikino atokvėpio paslaugos. Numatytos 26 vietos ilgalaikei socialinei globai, 6 vietos – trumpalaikei ir 4 vietos laikino atokvėpio paslaugoms.

Ar atliekami kokie nors poreikio paslaugoms tyrimai, ar renkama statistika?

Kiekvienais metais, rengiant socialinių paslaugų planą, vertinamas socialinių paslaugų poreikis bei socialinių paslaugų teikimo pakankamumo lygis, atliekama esamos socialinių paslaugų infrastruktūros analizė savivaldybėje, lyginami pastarųjų kelerių metų rodikliai. Taip pat socialinių paslaugų poreikio vertinimas atliekamas ir nuolat, atsižvelgiant į gyventojų poreikius socialinėms paslaugoms gauti. Duomenys apie socialinių paslaugų teikimą vedami į SPIS sistemą.

Plačiau pakomentuokite kaip sekėsi įgyvendinti veiklas, numatytas 2022 metų socialiniame plane?

Kaip minėjau, bene didžiausias nuveiktas darbas – Anykščių socialinės globos namų Troškūnų padalinio atidarymas.

Socialinio darbo ministerija nuolat dirba ir kuria naujas, inovatyvias paslaugas.

 Planuojamos teikti inovatyvios paslaugos, tokios kaip socialinės dirbtuvės, kurios leistų didinti asmens, turinčio psichikos ir intelekto negalią, galimybes įsidarbinti atviroje darbo rinkoje. Socialinėse dirbtuvėse būtų ugdomi, lavinami, palaikomi asmens darbiniai įgūdžiai, siekiant atskleisti asmens galias ir gebėjimus, leistų išmokti konkrečių darbinių įgūdžių realioje darbo aplinkoje Taip pat bendrystę, plėtojant socialinius ryšius, ugdant savarankiškumą darbinėje veikloje. Tam reikalingos patalpos, kvalifikuoti darbuotojai, atitinkama įranga ir finansavimas. Šiandien, galima sakyti, tai perspektyva.

Kita, labai reikšminga artimiausios ateities darbų kryptis, – grupinio gyvenimo namai asmenims su negalia (10 vietų), savarankiško gyvenimo namai asmenims su negalia (10 vietų), taip pat planuojama plėsti apsaugoto būsto paslaugų teikimą. 

Pasikeitus Socialinių paslaugų katalogui, nuo š. m. liepos 1 d. atsirado nauja socialinių paslaugų rūšis – prevencinės socialinės paslaugos. Šių paslaugų tikslas – padėti asmeniui ar šeimai, bendruomenei išvengti galimų socialinių problemų, socialinės rizikos atsiradimo, sudaryti sąlygas stiprinti gebėjimus savarankiškai spręsti socialines problemas.

Socialinė priežiūra šeimoms – tai paslaugos teikiamos sunkumų patiriančiai šeimai, turinčiai vaikų (krizę, socialinių įgūdžių stoka, priklausomybės, smurtas, vaikų nepriežiūra ir pan.), siekiant ją įgalinti savarankiškai rūpintis savo vaikais ir tinkamai juos prižiūrėti, savarankiškai spręsti savo problemas.

Kadangi gyvenu šalia Ažuožerių, tai sklinda kalbos, kad kultūros namų pastate bus steigiami globos namai ar tai prieglauda?

Na, kad ir savarankiško gyvenimo namams reikalingos patalpos, tai aišku. Mieste savivaldybė neturi daug tokių patalpų. Mums būtinos patalpos neturėtų būti toli nuo miesto, būtų patogus susisiekimas. Tad šiuo metu svarstome ieškome rajone tinkamų patalpų.

Ar galima išskirti prioritetinę grupę žmonių, kuriems būtinos paslaugos?

Nemanau, kad galėčiau išskirti kažkurią grupę, nes mes rūpinamės visais žmonėmis reikalaujančiais  socialinės globos, stengiamės patenkint nuolat besikeičiančius poreikius.  

Anykščiuose yra keli šimtai ukrainiečių, karo pabėgėlių. Ar jie kreipiasi pagalbos, ir kaip planuojama ją teikti ateityje?

Jiems skiriama visa priklausanti piniginė socialinė parama ir išmokos, teikiama parama maisto produktais, suteikiama pagalba dėl apgyvendinimo ir kitais klausimais.

Karts nuo karto išgirstame mintis, kad reikia labdaros valgyklos ar nakvynės namų.

Jei kokia nevyriausybinė organizaciją ją steigtų, savivaldybė, be abejo, prisidėtų. Gal ir būtų gerai, bet kol kas poreikis nėra aiškus. Šiuo metu nepasiturintys gyventojai gauna paramą maisto produktais ir higienos prekėmis, kurią koordinuoja Anykščių rajono neįgaliųjų draugija. Anykščių rajono socialinių paslaugų centras bendradarbiauja su „Maisto banku“ prisidedant prie nepasiturinčių gyventojų maitinimo.

Nors nakvynės namų nėra, tačiau gyventojai, neturintys gyvenamosios vietos, paslaugas gali gauti Labdaros ir paramos fondo „Prieglobstis“ filialo savarankiško gyvenimo namuose Troškūnuose. Juose paslaugos teikiamos socialiai pažeistiems, turintiems problemų su priklausomybėmis, asmenims. Anykščių rajono socialinių paslaugų centro Debeikių savarankiško gyvenimo namuose gali apsigyventi senyvo amžiaus asmenys.

Artimiausiu metu laukiame naujų, patvirtintų teisės aktų, turėsiančių teigiamos įtakos mūsų tolesnei veiklai teikiant socialines paslaugas Anykščių rajono gyventojams.

Kalbėjosi Algimantas GUDELIS

3 komentarai

  1. Kokiu telefonu jiems skambinti?

  2. Kur teikiamos prevencinės socialinės paslaugos Anykščiuose? Nėra aiškumo.
    Ieškojau būtent mediacijos paslaugų, niekas nepasakė kur. Pasidomėjus kituose rajonuose šios paslaugos yra teikiamos.
    Paieškojus internete anyksciai.lt radau straipsni kuris įkeltas iš SADM informacijos, kad kreiptis savivaldybėje veikiančius bendruomeninius šeimos namus, dėl kompleksinių paslaugų. Kreipiausi, sakė kad paslaugos nebeteikiamos nuo kovo mėnesio, dėl nesamo finansavimo.
    Užburtas ratas. Pridedu nuorodą kurią įkėlė savivaldos klerkai, straipsnis išsamus, tik kur ką rasti visai nebeaišku.
    https://www.anyksciai.lt/naujienos/socialines-paslaugos-seimoms-auginancioms-vaikus-ka-svarbu-zinoti/8575
    Gražus straipsnis su gražia antrašte, tik ne visada randi ko nori

  3. Idomu,ar priklauso kokios kompensacijos,jeigu slaugai suaugusi neigalu vaika?

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.