Ieško gelbėtojų palikuonių

„Nykščiai“ gavo laišką, kurį parašė Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Žydų gelbėtojų atminimo įamžinimo skyriaus muziejininkė Jovita Stundžiaitė-Olšauskienė . Muziejininkė kreipiasi į anykštėnus ir prašo padėti surasti Onos ir Kazimiero Baltuškų palikuonis, kurie karo metais gelbėjo devyniolikmetę žydaitę.

„Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje yra Žydų gelbėtojų atminimo įamžinimo skyrius, kurio viena iš pagrindinių veiklų – informacijos apie žydų gelbėtojus ir jų išgelbėtus asmenis Antrojo pasaulinio karo metais kaupimas. Surinkę dokumentuotų įrodymų, mes pristatome žydų gelbėtojus valstybiniam apdovanojimui Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. Deja, praėjus 75 metams nuo kalbamų įvykių dėl objektyvių priežasčių mūsų dienomis dauguma žydų gelbėtojų pristatomi apdovanoti jau po mirties, todėl apdovanojimą paprastai priima vaikai, vaikaičiai, provaikaičiai, kuriuos kartais būna labai sudėtinga rasti, todėl neretai kreipiamės pagalbos į gelbėtųjų kraštiečius.
Šį kartą labai norėtume rasti Onos ir Kazimiero Baltuškų, karo metais gyvenusių netoli Svėdasų, Kunigiškių kaime, ir kartu su kunigu Steponu Galvydžiu išgelbėjusių devyniolikmetę žydaitę Feigę Jofaitę (vėliau ji tapo Stefanija Gudoniene ir gyveno Utenoje prie pirties), palikuonių, jei tokių esama. Galbūt, jei paskelbsite savo laikraštyje ir savo tinklalapyje šią informaciją, atsiras žmonių, kurie pažįsta Baltuškų palikuonius arba ką nors apie tai žino.
Siunčiu Jums 1990 metais „Utenyje“ publikuotą žurnalisto Mindaugo Stundžios parengtą apybraižą apie šią gelbėjimo istoriją“,- rašo Jovita Stundžiaitė-Olšauskienė.

Jei turite kokios nors informacijos apie minėtus asmenis, kreipkitės į „Nykščių“ redakciją arba tiesiai į Gaono žydų muziejų.
NYKŠČIAI

 

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.