Išretėjus kaimams, pokyčiai – neišvengiami

Anykščių rajone dirbantys laiškininkai paliudys, kad šiandien vis dažniau tenka pravažiuoti ištuštėjusias sodybas, o užsukančių į nedidelius kaimo paštelius mažėja. Kaimo žmonės jau įprato, kad namuose, apsilankius laiškininkei, kuri įprastai pristato siuntas ar spaudos leidinius, yra sumokami mokesčiai ar įsigyjama reikalingų buities prekių.
Tiesa, kol kas namuose gyventojai negali priduoti išsiųsti laiškų ir siuntų, nes tam laiškininkai neturi reikiamų darbo priemonių: svarstyklių siuntiniui pasverti, kompiuterinės įrangos, kad būtų užregistruojama siunta, paskaičiuojama įmoka ir t.t.
Sakoma, kad kiekvienas laikmetis diktuoja pokyčius, todėl ir Lietuvos paštas, atsižvelgus į demografinę šalies situaciją, pasiūlė naują pašto paslaugų teikimo formą, kai visas pašto paslaugas namuose teikia mobilieji laiškininkai.
„Įvertinę Radviliškio ir Utenos rajonuose dirbančių mobiliųjų laiškininkų darbo rezultatus ir gyventojų atsiliepimus, matome galimybes įtraukti ir daugiau šalies savivaldybių, kur kaimo žmonėms sudarysime sąlygas prieinamiau naudotis pašto paslaugomis.

Išplėsta mobiliojo laiškininko veikimo geografija leis objektyviau ir visapusiškiau įvertinti naujojo veiklos modelio efektyvumą“, – tvirtino Lietuvos pašto Tinklo direktorė Inga Dundulienė.
Planuojama, kad iki vasaros pabaigos dar dešimtyje šalies savivaldybių, tarp jų ir Anykščių rajone, pradės dirbti mobilieji laiškininkai.
Naujovės gąsdino, bet abejonės išsklaidytos
Utenos rajone Vaikutėnų kaimo gyventojus aptarnaujanti Justina Kaleckienė pasakojo, kad mobiliojo laiškininko darbas jai netapo lyg perkūnu iš giedro dangaus. Anksčiau ji irgi klientus aplėkdavo automobiliu. Tiesa, dabar laiškininkė J. Kaleckienė vairuoja ne nuosavą, o naujutėlaitę pašto mašiną. Šūsnis įvairiausių blankų bei nemažai laiko pareikalaudavusį jų pildymą ranka pakeitė planšetė, kur mielai savo parašus raito ir klientai. Pertvarka J. Kaleckienei atnešė ir daugiau teigiamų pokyčių. Tapus mobiliąja laiškininke dabar J. Kaleckienė dirba visu etatu, kas užtikrina ne tik didesnes pajamas, bet ir leidžia sparčiau kaupti senatvės pensijos stažą. „Iš esmės dirbu įprastą laiškininko darbą, kaip ir anksčiau, tačiau esu mobilesnė. Šiandien klientams namuose galiu pasiūlyti visą pilną komplektą pašto paslaugų, kurias anksčiau žmogus gaudavo pašte“, – pasakojo ji.
Naujovėmis džiaugiasi ir mobiliųjų laiškininkų paslaugomis jau pradėję naudotis kaimo gyventojai. „Iš pradžių bijojome, kad pašto veikla sutriks, o pašto paslaugos išvis pas mus bus nebepasiekiamos. Prisiklausėme visokiausių gandų ir gąsdinimų.

Tačiau dabar su kaimynėmis esame ramios. Štai, tik vakar paskambinau ir išsikviečiau, o šiandien iš pat ryto į namus jau atkeliavo mūsų apylinkės mobilusis paštininkas, be jokio vargo atidaviau siuntą, suruoštą anūkei“, – pasakojo Šaukoto seniūnijos (Radviliškio r.) gyventoja Jadvyga.
„Man gerai, kad nebereikia važiuoti į paštą, nes dabar paštininkas ieškos kelio į mano namus. O anksčiau būdavo ir nepatogumų – nespėjai iki pusės dvyliktos, ir paštą rasdavai jau uždarytą. Arba atvažiuoju į paštą siuntos, o ją jau pasiėmęs paštininkas. Taip ir prasilenkinėdavom", – juokėsi Papušynio kaime (Radviliškio raj.) ūkininkaujantis Ernestas Simonaitis.
Pašto paslaugos – ten, kur patogiausia
Nuo šiol bus galima pasirinkti sau priimtiniausią būdą, kaip pasinaudoti pašto paslaugomis. Paslaugos bus teikiamos namuose, iš anksto išsikvietus laiškininką telefonu 8 700 55 400 (iškviesto laiškininko atvykimas į namus – nemokamas). Ir toliau pašto bei finansinės paslaugos bus teikiamos stacionariai – centrinėse kaimiškų seniūnijų vietose gyventojų antradieniais-šeštadieniais lauks mobilusis laiškininkas.
Apie vietas ir laiką, kur žmones aptarnaus laiškininkai, netrukus bus paskelbta. Informacija bus skelbiama spaudoje, seniūnijos patalpose esančiose skelbimų lentose, ant pašto dėžučių, internetiniame Lietuvos pašto tinklalapyje www.lietuvospaštas.lt arba paskambinus 8 700 55 400.
Taip pat pašto paslaugos, kaip ir dabar, bus teikiamos per laiškininką, kuris kaip įprasta vykdydamas pašto korespondencijos siuntų, prenumeruojamų spaudos leidinių pristatymą į namus, ir toliau lankys visus kaimo žmones.
„Laiškininkai dirbs įprastai, tik skirtumas tas, kad mobilieji kaimo laiškininkai, kurie bus aprūpinti šiuolaikiška įranga, gyventojų namuose galės suteikti ir kitas paslaugas, kurios dabar yra teikiamos tik pašte. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus žmonėms, kurie neturi galimybių pasiekti artimiausią pašto skyrių“, – pabrėžė I. Dundulienė.
{mosloadposition trade}

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.