Išaugo besinuodijančių skaičius

Šiais metais Anykščių rajone jau užregistruota 19 apsinuodijimo atvejų. Apsinuodijo 12 suaugusiųjų ir 7 vaikai (0-17 m.). Iš jų 6 – medikamentais, 5 – smalkėmis, 3 – alkoholiu ir vaistais, 4 – kitomis medžiagomis (grilio skystis, raundapas ir kt.) ir 1 apsinuodijo narkotikais. 
Apsinuodijimas – tai nuodingų, žmogaus organizmui kenkiančių ar net gyvybiškai pavojingų medžiagų poveikis, joms patenkant į organizmą per burną, gleivines, įkvepiamą orą, odą. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių skyrius išanalizavo informaciją apie žmonių apsinuodijimo atvejus registruotus rajone per 2015 m. Iš viso užregistruota 33 apsinuodijimų atvejai. Lyginant su ankstesniais metais apsinuodijimų šiek tiek padaugėjo ( 2013 m. registruoti 28, 2014 m. – 24 atvejai). Pernai  apsinuodijo 15 vyrų, 11 moterų ir 7 vaikai (0-17 m).  Beveik visi pernai apsinuodijo namų aplinkoje. Prieš dešimtmetį  vyravo apsinuodijimai alkoholiu, dabar jau eilė metų dažniausiai apsinuodijama medikamentais.
Apgalvotų, tyčinių  apsinuodijimų atvejų, kai siekiama nusižudyti, pagąsdinti,  piktnaudžiaujančių alkoholiu, alkoholiu su vaistais, narkotikais pernai užregistruota 25, tai sudaro 76 proc. visų apsinuodijusiųjų. Dvi penkiolikametės  apsinuodijusios alkoholiu pristatytos į gydymo įstaigą komos būsenos.  Dažniausiai įvardijamos  apsinuodijimo priežastys: jaunuolių  – susipykimas  su draugais, tėvais, norėjimas  juos pagąsdinti, suaugusiųjų – depresija, įvairios sveikatos problemos, nusivylimas gyvenimu, vienišumas. Dalis apsinuodijusiųjų priežasties neįvardija. Jei žmogus bando žudytis, sakosi pavargęs, nemato prasmės gyventi, tokiais atvejais minėtiems asmenims būtina ne tik artimųjų, bet psichologo ar psichiatro  pagalba.
Atsitiktinai, netyčia apsinuodijusiųjų užregistruota 8 atvejai (24 proc.), iš jų 5 – vaikai. Namuose nesaugiai laikomais vaistais, dėl tėvų ir senelių nepriežiūros apsinuodijo 2 mažamečiai vaikai, dar dvi 7 ir 9 metų mergaitės bežaisdamos sugalvojo paskanauti  vaistų, devynmetis berniukas apsinuodijo smalkėmis. Užfiksuoti ir 3 suaugusių vyrų apsinuodijimai, kai netyčia vietoj vandens išgėrė dažų skiediklio, vietoj vaistų – amoniako ir smalkėmis – gaisro metu. Smalkėmis apsinuodijusių žmonių padaugėja žiemą, kai namuose pradedamos kūrenti krosnys.  Šiemet per pirmąją  sausio savaitę  smalkėmis apsinuodijo net 5 asmenys, tame tarpe 9 mėn. kūdikis.
Dideli kiekiai vaistų, alkoholis ir kitos cheminės medžiagos  patekusios  į organizmą  sutrikdo svarbiausių organų ir funkcijų veiklą, gali ištikti mirtis. Ne visi apsinuodijusieji pasveiksta, kitiems lieka įvairių liekamųjų reiškinių. Jei kilo įtarimas, kad vaikas ar suaugęs  žmogus apsinuodijo, reikia nedelsiant kviesti greitąją pagalbą. Neatidėliotiną informaciją apsinuodijus ištisą parą tel. 8 (5 236) 2052 arba 8 687 53378 teikia Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuras Vilniuje.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos  apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių  skyriaus vyresnioji specialistė G. Skardžiuvienė
{mosloadposition trade}

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.