Duona nebrangs, o daržovės – taip

Anykščių rajono savivaldybės administracijos Þemės ūkio skyriaus vedėjas Antanas Baura šiuos metus rajono žemdirbiams laiko labai nesėkmingais. Peniukšles išguldė afrikinis kiaulių maras (AKM), pienininkystę pribaigė lenkai, o augalininkystę pakirto pati gamta.
Prieš kurį laiką nepakankamai rimtai vertintas AKM iš karto po Naujųjų smogė. Priverstinis skerdimas kol kas nevykdomas tik dvejose – Kurklių ir Kavarsko – seniūnijose. Iki šios savaitės pabaigos turi būti išpjautos visos kiaulės ir netgi paršiukai.
Pienininkai pavojaus varpais jau skambino nuo ankstyvo pavasario. Tuo tarpu sostinėje vykusios protesto akcijos kažkokių rezultatų pradeda duoti tik dabar. Þaliavinio pieno supirkimo kaina po truputį pradėjo didėti. O visos problemos kilo, kai ES panaikino supirkimo kvotas ir vietos perdirbėjai su savo pienvežiais pradėjo lakstyti po Lenkiją, Latviją ir net Estiją.  Karvių augintojai iš šio momentinio pakilimo nesitiki nieko gero ir jau nuo 2020 m., kai bus panaikintos ES išmokos, ketina baigti su jomis terliotis.
Vienintelėje augalininkystėje šiais metais laukta gerų dalykų. Tačiau gražios svajonės sudužo birželį, kai viskas pradėjo džiūti. Liepą – atvirkščiai. Be lietaus – nė dienos, kol viskas ėmė pūti.   
“Palyginus su vakarų Lietuva, tai mes dar neblogai gyvename. Taip pat teko neseniai pabuvoti Pasvalio rajone. Tai ten ištisi laukai javų prigėrę. Technologinėse vėžėse vien vanduo. Pas mus jau visas žieminių ir vasarinių kultūrų derlius nuimtas. Tačiau apie kokybę nėra ką ir bekalbėti. Didžioji dalis maistinių grūdų tapo pašariniais. Tos pačios pupos apniktos ligų ir kenkėjų. O pagrindiniai ankštinių kultūrų pirkėjai Azijos ir arabų šalys. Ir jiems gi tokios produkcijos neįsiūlysi, jei yra pasirinkimas. Labiausiai neapibrėžta tų ūkininkų situacija, kurie neturėjo išankstinių sutarčių. Kur jie dės tą nekokybišką derlių, sunku pasakyti. Smagu tik dėl to, kad orai pasitaisė ir leidžia pradėti žiemkenčių sėją”, – kalbėjo A. Baura.
Vedėjo teigimu, blogi metai lems tai, jog Lietuvoje turėtų nebrangti gaminiai iš miltų, nes šalyje liks daug grūdų. Jei duonos arba picų kaina padidės, tai tik dėl kitų ekonominių veiksnių. Tuo tarpu bulvės ir kitos daržovės jau ir dabar kažkiek pabrango. A. Baura laikosi nuomonės, jog anykštėnų pakilusios daržovių kainos taip smarkiai kaip didmiesčių gyventojų nepalies. Mat pastarieji visą suvartojamą maistą perka prekybos centruose arba turguje.
{mosloadposition trade}

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.