Daugėja sergančių gripu

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių skyrius informuoja, kad 6-ąją šių metų savaitę (vasario 3-9 d.)  palyginus su 5-ąja savaite (sausio 27 d. – vasario 2 d.) sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) Anykščių rajone išaugo vos ne dvigubai. Sergamumo rodiklis yra 85,75 atvejai 10 tūkst. gyventojų, kai 5-ąją savaitę šis rodiklis buvo 48,02 atvejai 10 tūkst. gyventojų. Vaikai  sudaro 64 proc. sergančiųjų. Gripo diagnozė nustatyta tik vienam asmeniui.

Dėl gripo į ligoninę paguldytų asmenų nebuvo

Į Anykščių rajono savivaldybės ligoninę per šešias šių metų savaites dėl gripo nesikreipė ir nebuvo paguldytas nei vienas rajono gyventojas.

Gausiausiai serga Visagino miesto gyventojai

Utenos apskrityje didžiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis 6-ąją savaitę užregistruotas Visagino mieste – 167,06 atvejai 10 tūkst. gyventojų, o mažiausias Zarasų rajone – 26,46 atvejų 10 tūkst. gyventojų. Utenos apskrities sergamumo rodiklis siekia 68,55 atvejų 10 tūkst. gyventojų. Apskrityje užregistruoti 3 gripo atvejai. Didžiąją sergančiųjų gripu ir ŪVKTĮ dalį (73 proc.) sudaro vaikai.

Žmogaus gripo infekcijos šaltinis – sergantis žmogus

Žmogaus gripo infekcijos šaltinis yra sergantis žmogus. Virusas iš organizmo pradeda išsiskirti inkubacijos periodo pabaigoje, tačiau intensyviausiai virusas išskiriamas pirmomis ligos dienomis. Dažniausiai suaugusiems užkrečiamas periodas sudaro 5-7 dienas, o vaikams 10 d. ir ilgiau. Žmonių imlumas gripui yra didelis. Pasirodžius naujam gripo potipiui visi vaikai ir suaugę yra vienodai imlūs šiai infekcijai.

Gripo virusas plinta oru

Gripo virusas nuo žmogaus žmogui gali būti perduodamas oro-lašeliniu ir tiesioginio bei netiesioginio kontakto būdu. Epidemiologiniais tyrimais nustatyta, kad žmonių kolektyvuose dažniausiai užkratas plinta oro-lašeliniu būdu. Su stambesnėmis aerozolio dalelėmis gripo virusas patenka į šeimininko nosies gleivinę, burną ir akių gleivinę. Infekcija greičiau plinta ankštose, blogai ventiliuojamose, užterštose dulkėmis patalpose, taip pat esant didesnei oro drėgmei.

Žmogaus gripo virusas aplinkoje prie 25-49 proc. drėgmės ir 28 0C temperatūros ant lygių paviršių gali išlikti gyvybingas apie 24-48 val., o ant audeklo ar popieriaus – apie 8-12 val. Ant rankų gripo virusas gali išsilaikyti apie 5 minutes, jeigu pateko didelė jo koncentracija. Kontaktiniu būdu, dažniausiai su rankomis, virusas gali būti įneštas į akių gleivinę, nosį ir burną.

Specialistai rekomenduoja

Kadangi gripu užsikrečiama nuo sergančio žmogaus, specialistai rekomenduoja: visiems gyventojams reguliariai plauti rankas, neplautomis rankomis neliesti burnos, nosies ir akių, pasitraukti nuo kosinčių ar čiaudinčių asmenų. Kosint ir čiaudint rekomenduojama užsidengti burną ir nosį vienkartine nosinaite ar rankove (geriausiai – alkūnės linkyje). Taip pat svarbu dažnai vėdinti ir plauti patalpas bei pasirinkti šiam metų laikui tinkamus drabužius bei apavą.

Informaciją parengė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių skyriaus vyriausioji specialistė Roma Savickienė

 

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.