Botulino toksino injekcijos – ne tik veido kontūrų korekcijai

Dažnas pasižiūrėjęs į lygų, skaistų žmogaus veidą, šyptelna ir tarsi šiek tiek pašaipiai pakomentuoja „matyt, botokso susileido”. Visuomenėje sklando nemažai mitų, jog botulino toksino injekcijos bei hialurono rūgšties užpildai yra tik tuštybės mugės pramanas. Ir vis dėlto, retas susimąsto, kad pasaulyje šie preparatai dažniausiai naudojami siekiant išspręsti tam tikras įgimtas ar gyvenimo eigoje įgytas veido kontūrų estetines bei funkcines problemas. Jie skirti ne tik estetinio grožio atkūrimui, bet ir saugiai naudojami medicinoje.
Botulino toksino preparatai pirmiausiai buvo užsregistruoti ir naudojami kreivakaklystei bei kaktos raukšlėms gydyti. Vėliau atliekant mokslinius ir klinikinius tyrimus jų panaudojimas plačiai išplito medicinoje ir yra naudojamas procedūroms visame kūne. Ši medžiaga blokuoja nervinių impulsų sklidimą į raumenis – tokiu būdu yra pasiekiamas pageidaujamas efektas, pavyzdžiui, dėl raumenų tonuso sumažėjimo lyginasi raukšlės. Tačiau botulino toksinas gali būti naudojamas ir nechirurginiam antakių pakėlimui, mimikos raumenų paralyžiaus korekcijai, prakaitavimo mažinimui, nervinio tiko, migrenos, griežimo dantimis (bruksizmo) gydymui.
Unikalus būdas dantų griežimui gydyti
CLINIC|DPC gydytojas Rokas Perevičius pasakoja, kad daugelis net nesusimąsto, jog botulino toksinas gali būti naudojamas dantų griežimo gydymui: „Iš tiesų bruksizmas – daugeliui žmonių pasireiškiantis nevalingas ar nesąmoningas dantų griežimas ar protarpinis stiprus sukandimas. Tai sąlygoja dantų audinių perkrovas ir vyksta dantų nusidėvėjimas – dyla dantų kandamieji paviršiai, formuojasi plokštumos, apsinuogina gilesnieji dantų audiniai (dėl ko pasireiškia skausmas, dantų jautrumas), ilgainiui žemėja sąkandis, smakras išsikiša į priekį -žmogus akivaizdžiai sensta. Taip pat smarkiai išryškėja kramtomieji raumenys – atsiranda išreikšti žandai, žmogų gali kamuoti nuolatiniai, sunkiai kontroliuojami galvos skausmai. Taip pat pasireiškia smilkininio apatinio žandikaulio sąnario pakitimai – gali atsirasti skausmas, traškesys, ribotas išsižiojimas. Bruksizmas (dantų griežimas) dažnai kontroliuojamas kapomis – specialiomis individualiai pagamintomis dantų apsaugomis – kurių dažnai žmonės netoleruoja, nes negali pilnai sučiaupti burnos, jos yra per kietos, naktį sunku užmigti, kamuoja svetimkūnio jausmas burnoje, pykinimas, žiaugčiojimas.“
Bruksizmo gydymas naudojant botulino toksiną unikalus tuo, kad yra gydoma priežastis, o ne pasekmė (kaip kad nešiojant kapas). „Injekcijos atliekamos į kramtomuosius raumenis specialiai parinktuose taškuose – tokiu būdu sumažėja jų jėga, persitvarko kramtymo judesiai, sumažėja dantų ir raumenų perkrovos. Tokiu būdu sustabdomas dantų (ar protezų) dilimas, veido ir galvos raumenų persitempimas, dėl ko sumažėja galvos ir smilkininio apatinio žandikaulio sąnario skausmai, pagerėja gyvenimo ir miego kokybė. Dėl kramtymo judesių persitvarkymo formuojasi taisyklingi kramtomosios sistemos refleksai ir problema ilgainiui sumažėja arba visai išnyksta. Taip pat šiek tiek pasikeičia veido formos – sumažėja tam tikrų veido dalių apimtis“, – apie bruksizmo gydymo procesą pasakoja gyd. R. Perevičius.
Kai kankina per didelis prakaitavimas
Gyd. Rokas Perevičius išskiria dar vieną problemą, kurią galima panaikinti pasitelkus botulino toksiną. „Botulino injekcijos pasitelkiamos ir gydant padidėjusį pažastų, delnų ar pėdų prakaitavimą. Prakaitavimas yra natūrali organizmo reakcija į padidėjusią aplinkos temperatūrą, fizinį krūvį ar emocinį stresą. Tai yra natūralus ir netgi reikalingas žmogaus organizmui procesas, tačiau dalį žmonių vargina padidėjęs prakaitavimas, tampantis labai nemalonia fizinį bei psichologinį diskomfortą keliančia problema“.
Trumpos ir neskausmingos botulino toksino injekcijos metu į padidėjusio prakaitavimo vietas yra suleidžiamas preparatas, kuris efektyviai sumažina prakaitavimą blokuodamas prakaito liaukų veiklą. Efektas pasimato po maždaug per vieną savaitę nuo injekcijos ir trunka apie 4-6 mėnesius, vėliau atsistačius prakaitavimo intensyvumui, rekomenduojama procedūrą kartoti.
Veido kontūrų korekcijos galimybės


Botulino toksino preparatų injekcijos itin populiarios ir efektyvios, kai norima užkirsti kelią raukšlių atsiradimui, arba kai atliekama jau esamų smulkių raukšlelių korekcija. „Pati procedūra yra paprasta, ir nereikalaujanti daug laiko ar specialaus pasiruošimo. Tačiau ji žymiai pagerina paciento išvaizdą ir savijautą, taip pat yra puiki alternatyva brangioms ir invazinėms chirurginėms ar dermatologinėms procedūroms. Galima išskirti kelis pagrindinius botulino toksino preparatų injekcijų privalumus. Veidas atjaunėja, išlyginamos tiek jau vidutinės esamos, tiek besiformuojančios raukšlės, veidas neatrodo toks piktas bei susirūpinęs. Be to, šių preparatų dėka, atprantama nuo perdėtų mimikų, skatinančių raukšlių susidarymą“, – pasakoja gyd. R. Perevičius.
Botulino toksino preparatų injekcijos yra atliekamos greitai ir saugiai. Procedūros metu plona adata atliekami preparato sušvirkštimai į numatytas vietas. Visas procesas trunka apie 15 minučių. Botulino toksino veikimo trukmė paprastai yra iki 6 mėnesių, o poveikis paprastai pasireiškia jau per 2 dienas.
Gyd. Rokas Perevičius pabrėžia, jog „veido kontūrų korekcijos procedūrų metu naudojamos botulino toksino dozės yra palyginti mažos, o rizika sveikatai yra itin minimali. Tačiau verta nepamiršti, jog tai receptinis vaistas, kurį naudoti gali tik kvalifikuotas gydytojas. Reikia būti itin atsargiems, kai šio preparato injekcijas siūlo kosmetologai ar kiti asmenys, neturintys medicininio išsilavinimo, nes rezultatas gali vėliau sukelti labai didelių neigiamų pasekmių“.
Įgimtas ar gyvenimo eigoje įgytas veido veido kontūrų estetines problemas taip pat galima spręsti pasitelkiant į pagalbą hialurono rūgšties užpildus. Jais gali būti atliekamos tokios procedūros kaip veido patempimas, lūpų kampučių pakėlimas, smulkių ir gilių raukšlių veide korekcija, tamsių dėmių po akimis korekcija, lūpų bei skruostų apimties padidinimas bei lūpų kontūro korekcija.
„Oda yra didžiausias žmogaus organas. Hialiurono rūgštis – tai natūrali kiekvieno mūsų odos audinių medžiaga atsakinga už odos struktūros ir drėgmės palaikymą. Viena hialurono rūgšties molekulė sulaiko apie 1000 vandens molekulių. Taip palaikomas odos elastingumas ir ji atrodo jauna. 70 kg sveriančio žmogaus organizme yra apie 15 gramų šios rūgšties. Senstant žmogui, šios rūgšties kiekis odoje mažėja ir tai lemia senėjimą: oda išsausėja, suglemba, praranda elastingumą, atsiranda raukšlelės. Hialurono rūgštis – tai pagrindinis odos komponentas, sąlygojantis jos tobulą struktūrą“, – pasakoja gyd. R. Perevičius.
Suleidus hialurono rūgšties į odą, ji tolygiai pasiskirsto, taip užpildydama natūraliai esančios organizme rūgšties trūkumą ir dėl jo atsiradusias raukšleles, pagražina veido kontūrus ir atjaunina odos spalvą. Efektas yra akivaizdžiai matomas iš karto po procedūros.
Hialiurono rūgštis būna įvairių tipų – nuo skirtų mezoterapijai (veido, kaklo drėkinimui), iki raukšles lyginančių preparatų. Skiriasi jų stangrumas, minkštumas. Raukšles lyginantys preparatai yra skirstomi pagal tai, ką mes norime koreguoti. Kiekvienu atveju – preparatas parenkamas individualiai kiekvienam žmogui, kad būtų kiek įmanoma geresnis rezultatas.
Labai plona adata ir nedideliais kiekiais hialurono rūgštis yra suleidžiama po oda. Pats preparatas sudėtyje turi anestetinių medžiagų, malšinančių skausmą, tačiau, esant poreikiui, gali būti taikomas papildomas vietinis skausmo malšinimas. Procedūros trukmė yra apie 20-30 minučių, o poveikis trunka nuo pusės metų iki metų (ir ilgiau), priklauosmai nuo kiekvieno žmogaus individualaus organizmo.
Gydytojas pabrėžia, kad hialurono rūgšties injekcijos procedūrą gali atlikti tik specialistas, baigęs tam skirtus mokslus ir tiksliai žinantis, kaip naudojamas šis preparatas.
(Užs. a-361)
{mosloadposition trade}

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.