„Bėk bėk, žirgeli“ šventės metu – šaudymo iš tradicinių japoniškų lankų programa

Birželio 3 dieną įvyksiančios „Bėk bėk, žirgeli“ šventės metu žiūrovai galės ne tik grožėtis Jaroslav Petrulevič atliekamu šou jojant ant žirgo, bet ir stebėti parodomąją „Kyudo“ programą.

Japonijos istorijoje šaudymas iš lanko laikomas svarbiausiu samurajų įgūdžiu, o ši tradicija buvo ritualizuota prieš daugiau nei 2000 metų.

Apie „Kyudo“

Japonijos kovos menai, ypač tokie kaip karatė ar dziudo, yra žinomi visame pasaulyje. Šioje šalyje gyvuoja daugybė kitų kovos tradicijų, kurios yra mažiau žinomos. Viena iš jų – „Kyudo“.

Žodžių Kyu do derinys reiškia „lanko kelią“. „Kyudo“ šaknys slypi senovės Japonijos šintoistinėse tradicijose, kurios ritualizavo lankų ir strėlių naudojimą prieš daugiau nei 2000 metų.

Japonijos istorijoje šaudymas iš lanko laikomas svarbiausiu samurajų įgūdžiu, reikšmingesniu net už kardus, su kuriais jie šiais laikais labiau siejami.

Lankų ir strėlių svarba šalies karuose pradėjo mažėti po to, kai portugalai 1543 m. į Japoniją atgabeno šautuvus.

Tuomet, kai lankas prarado savo reikšmę kaip karo ginklas, jis vis dažniau įtrauktas į ceremonijas, kurios galiausiai išsivystė į ritualizuotą šaudymo iš lanko formą „Kyudo“ .

Kaip ir daugelyje kitų kovos menų, „Kyudo“ praktikuojantys asmenys gali įgyti „dan“ laipsnį, tačiau kai kurie žmonės atmeta bet kokią klasifikaciją ar konkurenciją iš principo, pirmenybę teikdami asmeninio tobulėjimo keliui.

Lankininkai nenešioja spalvotų diržų ar kokių laipsnių raiškos simbolių, kuriuos naudoja kiti kovos menus praktikuojantys asmenys. Daugumai jų „Kyudo“ yra menas, o ne sportas, o tuo užsiimančio nusistatymas ir pagarba dažnai laikomas svarbesniu negu pataikymas į taikinį.

Galbūt tai neįprasta kovos menams, bet vienas iš pagrindinių privalumų, priskiriamų „Kyudo“, yra tai, kad praktikavimas padeda išvengti konfrontacijos ir agresijos.

Iš užsiimančių „Kyudo“ visuomet tikimasi mandagumo, užuojautos ir moralės principų laikymosi, taip pat gebėjimo išlaikyti šaltakraujiškumą ir taktiškumą netgi veikiant psichologiniam spaudimui.

„Kyudo“ lankai paprastai gaminami iš bambuko, atsižvelgiant į šimtmečius tobulintą modelį (nors šiandien galima įsigyti anglies pluošto lankų ir aliuminio strėlių).

Daugelyje japonų vidurinių mokyklų yra „Kyudo“ klubų, todėl įprasta matyti moksleivius, kurie nešasi milžiniškus lankus. Netgi trumpiausi lankai, kuriuos naudoja žemesni nei 1,5 metro aukščio žmonės, yra virš 2 metrų ilgio.

„Kyudo“ užsiėmimas yra ir pavojinga veikla, nes templė gali kliudyti veidą, arba ranką, todėl dažniausia mokytis pradeda ne jaunesni nei 15 metų asmenys.

Šaudymo iš lanko principai yra apibendrinti kaip “shin-zen-bi” (tiesa, gėris ir grožis). Kai lankininkas atlieka teisingą šūvį (tiesa), vadovaudamasis doros dvasia ir teigiamu požiūriu į visus žmones ir daiktus (gėris), gimsta nuostabus šūvis (grožis).

Kai kuriuos žmones „Kyudo“ artina prie religinio ritualo, o kitiems tai – įgūdžių ir tikslo siekimo tobulinimas, tačiau šiame užsiėmime yra filosofinių bei ritualinių elementų, kurie tikrai išskiria „Kyudo“ iš kitų šaudymo iš lanko formų.
akksc.lt

2 Komentarai

  1. Gal birželio 2d.

  2. Ačiū, kad suklaidinote! Jūsų nurodyta data klaidinga

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.