Bažnyčios šventoriuje iškastas prieš tris savaites rastas varpas

Anykščių tremtiniai Šv. Mato bažnyčios šventoriuje ruošėsi statyti paminklą tremtiniams, tad jo pamatui reikėjo iškasti duobę. Tačiau, pradėjus darbus rugsėjo 23 dieną, juos  teko stabdyti, nes prie šventoriaus tvoros kasamoje pamatams duobėje savanoriai vyrai susidūrė su kliūtimi. Pakasus giliau paaiškėjo, kad čia palaidotas masyvus žalvarinis varpas. Tad dalinai atkastas varpas buvo paliktas laukti archeologų.

Kaip tuokart „Nykščiams“  sakė vienas iš paminklo statymo iniciatorių Gerimantas Kaklauskas, kad „dabar neaišku, kada bus galima ir ar iš vis bus galima toje pasirinktoje vietoje pastatyti paminklą anykštėnėms moteris, partizanų ryšininkėms ir pagalbininkėms“.

Šiandien, spalio 17 dieną, iš pat ankstaus ryto būrelis Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės 505 lengvosios pėstininkų kuopos narių savanorių su  vadu kapitonu Edvinu  Žvirbliu laukė atvykstant archeologo anykštėno Gintauto Zabielos. Jam atvykus ir baigus visas privalomas archeologiniamas kasinėjimams procedūras, varpas per porą valandų buvo baigtas iškasti ir iškeltas iš duobės.

Labai gaila, bet buvo rasta tik viršutinė varpo dalis, dugnas nudaužtas, tačiau, kaip tikino savanoriai, jis ir nudaužtas svėrė apie 150 kg. Ant varpo buvo galima įžiūrėti lotynišką užrašą – padėką  Jonui Dominykui  Lopacinskiui, kuris  buvo Anykščių klebonu apie 1743-1762 m. Tad spėjama, kad varpas pagamintas 18 amž. antroje pusėje.

Plačiau „Šilelyje“

Dalina RUPINSKIENĖ

9 komentarai

  1. O kodėl butent šventoriuje būtina statyti šį paminklą? Argi ne geriau rasti jam vietą Anykščių mieste, suformuoti su architektu gražią aplinką ir sukurti dar vieną kultūrinį akcentą? Kam slėpti paminklą už šventoriaus tvoros?

  2. kiek triukšmo ir tarnybų susireikšminimo

    buvo dėl žalvario gabalo.

    • Kam žalvario gabalas,o kai kam Anykščių krašto istorija.Šaunuoliai anykštėnai…kas negerbia praeities ,tas neturi ateities.

  3. Akivaizdu, nors ir neįtikėtina.

    Taigi čia ne varpas, o jo apgailėtinos liekanos. Metalo laužas.

  4. Akivaizdu, nors ir neįtikėtina.

    Ir dar: jei šio varpo likučiai buvo užkasti buvusių kapų šventoriuje vietoje, tai kaip galima ten kasinėti ir kišti paminklą!? Iš tiesų, kodėl paminklą reikia slėpti už šventoriaus tvoros? Argi jam nebėra Anykščiuose geros vietos?! Na kas čia per chaltūra?

  5. Koplyčios kapinaitese ,tinkamiausia vieta .

  6. Mažu kasdami numuše viršu seniai

  7. Jurgis be kepures

    Nesuprantu, ko visi partizanai, tremtiniai, savanoriai, kavalieriai vis lenda i sventoriu. Galima ta paminkla statyti kapinese.

  8. Koks tolimesnis likimas iškasto varpo? Ar jis liks parapijos ir bažnyčios turto žinioje ar bus perduotas muziejui ar radusiems tremtiniams ar kt. ?

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.