Artimiesiems gelbėti tinka ir medaliai

Pastaraisiais mėnesiais Anykščių rajone ypač suaktyvėjo telefoniniai sukčiai. Nepaisant policijos pastangų, žiniasklaidos pranešimų, į apgavikų pinkles patenka  ne vienas Anykščių rajono gyventojas. Manipuliuodami jausmais sukčiai iš vyresnio amžiaus gyventojų sugeba išvilioti ne tik pinigus, bet ir vertingesnius daiktus.

Schema panaši
Sukčiai įprastai skambina į laidinius telefonus turinčių gyventojų namus ir daugmaž pasakoja tą pačią istoriją – jų artimasis kažkokiu būdu susižaloja dar ir sužaloja kažkokį nepažįstamą žmogų, dabar jam gresia baudžiamoji byla ir tik artimųjų pinigai gali jį išgelbėti nuo kalėjimo.  Paprastai kalba ir vyrai, ir moterys, o kadangi būna „po avarijos ar sužalojimo“, artimuosius perspėja, kad jų balsai bus pasikeitę.
Sukčiai stengiasi iškvosti artimųjų vardus, pavardes, bankų duomenis, siūlo įvairius
variantus, kaip galima būtų perduoti, pervesti pinigus arba net ima „nuostolių“ atlyginimą auksu, kitomis vertybėmis.
Apie vieną tokių kone klasikinių atvejų, kai pagyvenusi raguvėlietė „gelbėjo“ dukrą monetomis ir medaliais, pasakoja www.paskliautas.lt žurnalisto Dariaus Krasausko straipsnyje „Medalius ir monetas atidavusi pensininkė kaltina hipnozę“.

Savo patiklumo gėdijasi
Anykščių rajone, prie pat ribos su Panevėžio rajonu esančioje Raguvėlėje, gyvenanti 79 metų pensininkė vėlų penktadienio vakarą sulaukė telefono skambučio, apvertusio jos gyvenimą aukštyn kojomis. Ji sukčiams atidavė jaunystės laikų auksinius žiedus, medalių kolekciją ir monetas.
Moteris gyvena viena. Sukčių skaudžiai pamokyta moteris kratosi korespondentų, prisipažįsta, kad savo patiklumo gėdijasi, todėl nesutinka sakyti pavardės. Nenoriai, bet trumpai vis dėlto papasakoja, kaip buvo apgauta.
Pusę dešimtos vakaro paskambinęs nepažįstamas vyriškis neaiškiai kažką suburbėjo. Pensininkė mano, kad balsas ją užhipnotizavo.
Vyras raguvėlietei tarė, kad kalbės jos dukra. Pensininkė nebeatsimena, ar pati ištarė dukros vardą, ar sukčiai jį žinojo. Tariama dukra pirmaisiais žodžiais pasiskundė, kad prasikirto lūpą, todėl balsas kitaip skamba.
Paskui pokalbį tęsė nepažįstamas vyriškis. Nesupratusi, ką šis nori pasakyti, raguvėlietė dar jį perklausė. Tuomet nepažįstamasis prisistatė esąs chirurgas, dirbantis Vilniaus ligoninėje.
Vyriškis pranešė sukrečiančią žinią. Esą sostinėje gyvenanti raguvėlietės dukra pėsčiųjų perėjoje automobiliu partrenkė moterį ir ją sunkiai sužeidė. Sužeistosios būklė esanti labai sunki ir neaišku, ar ji išgyvens. Dabar ji operuojama.
Gydytojas užsiminė, kad jei nukentėjėlės artimiesiems bus atlyginta žala, jie nekelsiantys raguvėlietės dukteriai bylos.

Tiko žiedai, medaliai ir monetos
Spausdami pensininkę į kampą, sukčiai nestokojo išradingumo. Per telefoną raguvėlietė girdėjo tariamas mediko ir savo dukros pokalbio nuotrupas.

Vienu metu tariama
dukra ėmė garsiai dejuoti, kad labai skauda ranką, o medikas paliepė ją peršviesti rentgenu. Paaiškėjo, esą ranka lūžo. Gydytojas raminęs verkiančią raguvėlietės dukrą.
Moteriai buvo kalama į galvą, kad padėtis sudėtinga ir reikia paskubėti atsiskaityti su nukentėjėliais.
Telefoną perėmusi apsimetėlė dukra suokė turinti sąskaitą banke ir pati neva sumokėtų pinigus, bet esą banke iškilo keblumų. Ji negalinti iš bankomato išsigryninti pinigų ir sumokėti užstatą.
Patikėjusi, kad išties kalba su dukra, raguvėlietė suskubo jai padėti. Grynų pinigų moteris namuose neturėjo, bet sukčiai tarė sutinkantys iš jos paimti auksinius žiedus, kolekcionuojamus medalius ir monetas.
Kalbai pasisukus apie banko sąskaitą, tariama
dukra užsiminė, kad dėl išgąsčio užmiršo motinos kortelės PIN kodą. Nukentėjėlė jį padiktavo.
Užmigti niekaip nesisekė
Pokalbis tęsėsi apie pusantros valandos. Visą tą laiką moteriai buvo liepta nepadėti telefono ragelio.
Sukčiai pareikalavo surašyti į lapą turimos kolekcijos sąrašą. Paskui skambintojas nurodė viską sudėti į dėžutę, ją užklijuoti ir laukti atvykstančio nukentėjusios pėsčiosios sūnaus. Netrukus į raguvėlietės duris pasibeldė jaunas vyras. Atvykėlis daug nekalbėjo, tik pasakė, kad atvyko daiktų.
Paėmęs moters banko kortelę, auksinius žiedus, monetas ir medalius, jis skubiai išėjo ir tekinomis pasileido į gatvę. Nukentėjėlė nematė, ar jis įsėdo į mašiną.
Tik po geros valandos raguvėlietė atsipeikėjo ir teigė supratusi, kad buvo žiauriai apgauta. Nieko nelaukusi, paskambino Vilniuje gyvenančiai dukrai. Ši liepė kreiptis į policiją.
Nukentėjėlė neslėpė, kad praleido bemiegę naktį. Atvykę policininkai ją apklausė, tačiau užmigti niekaip nesisekė. „Svarbiausia, kad likome sveikos ir aš, ir dukra. Ačiū Dievui, kad nebuvau sumušta“, – sakė ji.

Nesitikėjo patekti į spąstus
Moteriai skaudu, kad prarado jai mielus daiktus, ypač – jaunystės laikų žiedus. Ji pasakojo 15 metų kolekcionavusi medalius ir monetas.
Paauksuoti ir sidabriniai medaliai skirti įvairiems įvykiams pažymėti, o proginės dviejų eurų nominalo monetos išleistos įvairiose Europos Sąjungos šalyse. Eksponatus ji įsigijo „Monetų namuose“ Vilniuje.
Patirtus nuostolius pensininkė įvertino per 3,6 tūkst. eurų. Brangiausiai – net 2 tūkst. eurų kainavo auksinė A.Smetonos laikų moneta.
Ji abejoja, ar kada pavyks atgauti prarastus daiktus. Nors medaliai ir buvo sunumeruoti, tačiau jų knygeles moteris atidavė sukčiams.
Moteris dėstė, kad jau ir anksčiau buvo sulaukusi apgavikų skambučių, bet jais nepatikėdavo. Kartą skambino sūnumi apsimetęs vyriškis, bet pasakė neteisingą vardą.
„Iš savo klaidų mokomės. Kiek aplinkui apie tai kalbama, močiutės irgi žino apie apgavikus, bet nesitikėjau pati patekti į spąstus“, – apgailestavo moteris.

Moteris apžavi kalbomis
Kaimynai užjautė sukčių nuskriaustą moterį.
„Bedarbių daug, o dažnas tingi dirbti, tai ir apgaudinėja senus žmones. Dabar reikia saugotis ne tik vagių, bet ir apgavikų“, – sakė jie.
Viena moteris dėstė, kad Elektrėnuose gyvenantis sūnus ją primokė nesileisti telefonu į kalbas su nepažįstamaisiais. Jo nurodymus moteris klusniai vykdo.75 metų raguvietis Edvardas Lukšė sakė, kad, be šios apgautos moters, žinantis dar vieną sukčių auką.
Gretimo kaimo gyventoja irgi buvo apgauta pramanyta istorija. Ji sukčiams atidavė 10 tūkst. litų.
„Jei prasidedi su nepažįstamais žmonėmis, taip ir būna. Nereikia klausyti tokių kalbų. Moterys vyrams galvas apsuka savo grožiu, o vyrai moteris užhipnotizuoja liežuviu“, –
sakė E. Lukšė.
Pakalbinti gatvėje sutikti raguvėliečiai neslėpė, kad dažnas sulaukia neaiškių telefoninių skambučių, tačiau iškart padeda ragelį.

Kupiškėnė pinigus atgavo
Anykščių policijos Veiklos skyriaus vyriausiasis tyrėjas Rimvydas Versinskas sakė, kad nusikaltėliai dar ieškomi.
Neatmetama, kad aukoms skambina pataisos namuose kalintys nuteistieji, o pinigų paimti eina vadinamosios „kojos“. Taip pat nusikaltėliams nesunku paploninti balsą ir apsimesti moterimi.
Dar aiškinamasi, ar šis sukčiavimo atvejis nesusijęs su panašiu įvykiu Kupiškio rajone. Šeštadienio vakare 79 metų moteriai paskambinęs nepažįstamas vyriškis prisistatė gydytoju ir pranešė, kad giminaitė sužeidė moterį ir reikia pinigų gydymui. Iš nukentėjėlės sukčius išviliojo 1 tūkst. eurų.
Šįsyk kupiškėnei pasisekė, nes policininkai prigriebė pinigų paimti atėjusį 17-metį vilnietį. Neabejojama, kad jis buvo vadinamosios „kojos“.
Panevėžio policijos atstovė Karolina Miganovičienė sakė, kad pas įtariamąjį rasti pinigai buvo grąžinti nukentėjėlei. Taip ši situacija išanalizuota www.paskliautas.lt.
Sukčiai aktyvūs visus metus
Anykščių policijos komisariato komisaras Rimantas Čepulis „Šileliui“ sakė, kad gyventojai išties sulaukia nemažai skambučių iš sukčių, tačiau užkimba ne visi. „Kai kurie nebendrauja su nepažįstamais, kai kurie jau yra anksčiau susidūrę ar perpranta pinkles. Bet yra ir tokių, kurie nukenčia“, – sakė R. Čepulis.
Komisaro teigimu, sezoniškumas sukčių veiklai neturi įtakos. „Jie aktyvūs visus metus. Numato teritoriją ir ten darbuojasi. Paprastai veikia organizuota grupė – vieni skambina, kiti atvyksta pinigų. Nepasakyčiau, kad tokių nusikaltimų būtų masiškai. Per 2016 metus Anykščių rajone užfiksuota 19 tokių nusikaltimų, per 2017 m. – 13“, – sakė R. Čepulis.
Pasak komisaro, sukčiai gana efektyviai gaudomi. „Tokių nusikaltimų išaiškinamumas siekia 52 procentus. Yra nustatyti 3 įtariamieji. Jie nėra Anykščių gyventojai, tiriama, ar jie nėra įvykdę daugiau tokių nusikaltimų. Per 2018 m. penkis mėnesius fiksuoti 6 sukčiavimo atvejai“, – sakė R. Čepulis.

Geriausia perskambinti
Paklaustas, ką patartų gyventojams, R. Čepulis sakė, kad patarimų jau tiek pridalino ir policija, ir spauda rašė, o žmonės vis tiek įkliūva. „Ostapas Benderis sakė, kad yra 100 būdų apgauti žmogų. Sukčiai rimtai ruošiasi, jie moka ir balsus pakeisti“,– juokavo R. Čepulis.
O jau kalbėdamas rimtai komisaras patarė bet kuriuo neaiškiu atveju susisiekti su policija, nesakyti pavardžių, nerašyti jokių raštelių, neatskleisti duomenų. „Be to, sukčiai paprastai stengiasi ilgai kalbėti su auka, kol atvyks vadinamosios „kojos“. Patarčiau paprašyti telefono numerio ir pažadėti perskambinti. O tada keiptis į policiją, susisiekti su artimaisiais“, – kaip išsisukti iš padėties, jei pribloškia išgirsta netikėta žinia ir žmogus nebepajėgia blaiviai mąstyti, patarė R. Čepulis.

ŠILELIS 
(ŠILELIS Nr. 28 (1145))

 

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.