Apie Svėdasų kapus: „Kai atvykstame į kapinaites, tai širdis apsiverkia“

Grupėje „Svėdasai – Vaižganto kraštas“ gyventojai iškėlė klausimą dėl to, ar tinkamai prižiūrimos kapinės Svėdasuose. Grupės narė Rasa Grižienė paskelbė savo nuomonę. Publikuojame jos pastebėjimus.

Noriu padiskutuoti su svėdasiškiais, manau, ne vienam aktualia tema ir ,,atverti skaudulį“.
Kalba būtų apie Svėdasų kapinaites. Gal čia labiau būtų akmenukas į seniūno daržą. Labiausiai skaudina ir krenta į akis, tai žolės pjovimas apie kapavietes. Ta bėda aktuali jau tikrai seniai, bet vis tikėjomės, kad bus apgalvota, pastebėta ir priimtas racionalus sprendimas.
Kai atvykstame aplankyti artimuosius į kapinaites, tai širdis apsiverkia nuo vaizdo, kai pamatai, kad visa kapavietė po sudžiūvusios žolės danga. Brangieji, kokiame amžiuje gyvename, šitiek yra įvairiausios technikos (ir žoliapjovės-surinktuvai, ir mini traktoriukai), kodėl kapinaičių takai prie kapaviečių šienaujami trimeriais ir taškoma visa žolė ant brangių žmonių kapų?
Tos sudžiūvusios žolės neįmanoma nurinkti, neįmanoma nuplauti akmeninių tvorelių, nes viskas pridžiūvę. Žinot, stovi prie tokio apteršto kapo ir mąstai, kad geriau rankomis nurausiu tas žoles ant tako, kad tik nedraskytų širdies rastas vaizdas.

Kitas ,,skaudulys“ – šulinys kapinaitėse. Vaizdas dar graudesnis. Vėlgi, gyvename jau ne viduramžiais, kuomet šulinys buvo vienas iš atradimų pasemti vandenį iš telkinio. Gyvename dabar civilizuotame pasaulyje, pilna visokių šiuolaikinių technologijų. Nemanau, kad būtų stebuklas įvesti paprasčiausią vandentiekį su kranu. Pripažinkite, būtų daug saugiau ir patogiau pripildyti vandens talpas tiek vyresnio amžiaus žmonėms, tiek neįgaliems, kad ir visiems čia atvykusiems aplankyti savo artimųjų.


Toli ieškoti pavyzdžių nereikia. Kadangi lankome ir kapinaites, esančias Būtėnų kaimelyje, širdis džiaugiasi nuo tvarkos, priežiūros ir patogumų. Tokios mažos kapinaitės, tokiame mažame kaimelyje, o ir vandentiekį turi, ir dėžė su reikalingais įrankiais (šluotomis, grėbliukais, kibirais) sukalta. Tikrai nušluosto nosį miesteliui ir yra iš ko pasimokyti.
Kreipiuosi į seniūną, čia tokie maži žemiški dalykai, kuriuos sutvarkyti nei daug investicijos, nei daug pastangų nereikia. Tik reikia noro matyti visą tai paprasto žmogaus akimis ir suprasti, kad tai paskutinė gyvenimo stotelė, kur norisi ramybės, tvarkos, švaros ir pagarbos išėjusiems.


Rasa Grižienė

18 komentarų

  1. o ko noret, kai seniūnas ne is vietiniu, o atvaziuojantis?

    • taigi Svėdasuose taip reikalingų vietinių valdžios atstovų yra daugiau negu rankos pirštų. Tai ko nieko neveikia? Ar kiekvienas į atskirą pirštinę taiko? Yra liaudies išrinkti vietinai seniūnaičiai, yra miestelio bendruomenės taryba ir jos pirmininkas, yra savivaldybės tarybos narys. Ko dar trūksta iš valdžios-gal kokio vietinio prezidento, kuris sėdėdamas ant biudžetinės kėdės kaltina vyriausybe, kad nesirūpina privačių savininkų turtu ir turto įveiklinimu sukuriant darbo vietas.
      Viena reikia pasakyti, kad kapines aptarnauja savivaldybės UAB Komunalinis ūkis, vadovaujamas išrinkto į savivaldybės tarybą politiko, pasiėmusio vadovo postą pagal politinę koalicijos sutartį. Taigi pirma apsigraibykite apie
      save kas už ką atsakingi, o tada jau mėtykite akmenis į seniūno daržą, manydami, kad nuo to jūsų lysvės bus švaresnės….

    • Kiek neatvažiuoiančių seniūnų yra Anykščių rajone? Tik Debeikių, Traupio ir Kavarsko. Visi kiti miestiečiai.

  2. seniunas neseniai dirba tai dar nera susipazines su seniunijos problemomis , tikekimes padeti taisys jeigu neuzgrius svarbesni darbai , juk arteja ziema ir reikes pasirupint ir vienisais zmonem ir kad keliai butu nuvalyti , kad parduotuvese netruktu butiniausiu prekiu , nekeltu savininkai kainu ir t.t .

    • Kas tas nesenai? Gal tik mėnesį su keliomis dienomis? Dirba ir jau pakankamai, kad kažką padarytų daugiau nei tai kas kelia reitingus 🙂

      • žinote, einant valstybės tarnautojo pareigas ir užimant politinės organizacijos valdymo oganuose aukštas pareigas negali žmogus savęs atskirti tik valstybės tarnybai. Jis tarnauja partijai ir jos bei savo, kaip partijos valdybos nario interesams ir tikslams,kurių vienas-reitingai. Beje, kai kertasi valdančiosios koalicijos atstovų pareigos ir partijų interesasi-visų pirma žiūrima koalicijos sutarties stabilumo.

  3. Ir medžiai, liepos, vidurinėse kapinėse neaptvarkyti/os. Šakos gula ant kai kurių paminklų. Juk ne visi į kapines važiuoja su pjūklais ir kopėčiomis.
    Iš kur bebūtų seniūnas, bet jei pasiryžo dirbti miestelyje(juk laimėjo vietinė) turi žinoti, pasivaikščioti, pereiti visur. Juk buvo sočiai laiko karantino metu pasivaikščioti, o ne Anykščiuos lindėti…

    • Tai ko tamsta nesikreipi į vietinę seniūnaitę, kuri turi visus įgaliojimus spręsti tokias “ priblemas“.
      Ar seniūnas jau ir už kapinių sargą turi dirbti?

      • Jėzus Marija, nu neapkalbėkit šytap,

        Nevarykit un seniūna, jį mum iš centrą atsiuntė už nuodemes, katras visų amželi Svidasys darem.
        Žmagelis gi banda pradėt dyrpt, va, vysų subatų gyc gys Kamajuos darė, daba pavargis, ilsis.
        Paprašykit anukų kad kakian ty pajabūkan parašytų, bo bobas pirtį kalbaja, jad anus šitų pajabūkų labai ščyrai utaroja, mažu pamatys, mažu ir kakys šakelas pagenės da iki visų Švyntų, mažu ir mes da sulauksma

  4. Apsilankanti Svėdasų kapinėse

    Pritariu straipsnio autorei, kadangi tenka lankytis kapinėse, pastebėjau, kad šulinio būklė prasta(galima neatsargiai įgriūti),taip pat negenėti medziai, bei neprižiūrėta aplinka prie konteinerių. Gal galėtų įsikišti Svėdasų bendruomenė, jei nesutvarko „Komunalinis ūkis“

    • psichologė GG

      reikia pastebėti tai, kad kokia bendruomenė-tokios ir miestelio kapinės-vieta amžino atilsio ir pagarbos įvairių kartų vietinės gyventojų bendruomenės nariams. Čia valdžios atstovų įtaka mažai ką lemia.
      Taigi, kapnės atspindi bendrą visuomenės dalies kultūrą, vietos gyventojų, bei čia palaidotųjų artimųjų tradicijų puoselėjimą, bendrųjų naudojimo plotų ir ūkinių objektų priežiūrą, eksploatavimą ir kt.
      Viena akivaizdu, kad dauguma yra abejingų tiek kitų darbui, tie tvarkos ir švaros palaikymui ten kur tam nereikėtų nei investicijų nei kapitalinių statybinių darbų. Todėl pasitarus, visiems bendrai prisidedant galima ir šioje vietoje sukurti daugiau socialinės kultūros. Tik reikia noro ir pastangų, o ne priekaištų ir ginčų.
      Ramybės visiems ir sveikatos.

  5. ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
    Jei humanitariniai mokslai butu remesi direktyva, kaip anot tariamos pschologes, samone (bendruomenine samone) apsprendzia buti. O ne butis samone. Niekad toks mokslas,kaip psichologija nebutu atsirades. Nes psichoanalize nagrineja butent buties, aplinkos itaka asmenybei ir sios aplinkos psichologines traumas.

    O kam kitu atveju reikalingas psichologijos mokslas? Jei jis tik „krapina“ sventu mergeliu nekaltus rutu darzelius. Su sia problema kuo puikiausiai susidoroja teologija ir liturgija… Kaip aukstos pakyletos homo sapiens samones formuotojai buciai ir aplinkai.

    Nors zinant sventos zemes BVP smegduobe, ES lesu investavimas i kultura ir i pakyleta nuo zems samone… Ir kai siai dienai ES klausia o kodel toks didelis kiekis pas jus prie tokios kulturos zemiau skurdo ribos gyvenanciu… Kadangi siai dienai teologijos liturgija atsiskaitymuose nelabai panaudosi, kad tai tautos nusidejeliai nesiojantis velnio sekla. .. Tokiu atveju kuo puikiausiai tinka tokios psichologes, aiskinancios kad samone apsprendzia buti, kad tai siu skurdzia mastysena turinciu asmenybiu asmeninis pasirinkimas ir kad jos pacios pasirinko degradacijos kelia, nesutampanti su aukstosiomis Lietuviskos ES lesomis puoselejamos kulturos perspektyvomis…

    Kadangi Lietuvisku baltuju rumu tribuna atstovaujancios merginos ne tokios iskalbingos, siai situacijai nusakyti kuo puikiausiai pasitelkiamos elementarios savokos kaip: vatnikai, marginalai, mazamoksliai ir tamsos skelideju epitetai.

  6. Burbiškietė

    Visose kaimų kapinaitėse tokia problema dėl nupjautos žolės.

    • Būsimas meras

      mano galva reikia pateikti savivaldybės mero pavaduotojui raštišką prašymą, kreipiantis į jį, kaip jautriai reaguojantį į bendromenės žmonių poreikius, išgyvenimus ir rūpesčius, kylančius dėl pasėkmių, kurios atsiranda dėl paslaugos teikėjo darbo kultūros stokos, o paslaugos teikėjas gauna savivaldybės finansavimą šiems tiksliniams darbams atlikti.
      Taigi, darytina prielaida, kad kol nėra nieko parašyta ant gerbiamo vadovo stalo, tol nėra ir problemos.
      Linkiu sėkmės ir visiems ramybės bei sutraimo ieškant teisingumo ir socelinės gerovės mūsų rajone.
      Anykštėnas

  7. Svėdasiškis

    Turėjom seniūną vietinį, vandentiekio vis tik nebuvo… Kuo dabar tas Rasalas užkliuvo? Prisipilk vandens iš ežero bidoną… Ir taip – nors visą toną…

  8. Kapų lankytoja

    Kokie mini traktoriukai, kokie surinktuvai,pabandykit patys pravažiuoti tarp kapaviečių.Paprašykit kapų prižiūrėtojo,kad apie jūsų kapavietę nepjautų,nusirausit patys ir bus po problemos.O dėl vandens,tai džiaukimės,kad aplamai jo yra.

  9. Pritariu Rasai-norėtusi,kad gal pažiūrėtų kaip kaimynai tvarko kapus.Lankau kapus Utenos r.Daugailiuose ir kiekvienas nuvažiavimas vis stebina ,žolė nupjauta,kapai švarūs.vandentekis vidury kapų,labai patogu. smėlis ir juoda žemė ištisa sezona,iš komposto krūvos padaryta gėlynai, vietoje yra kibirų ir įrankių kapų tvarkymui .Argi negalėtų kažko panašaus būti ,nes dabar ir vandens negalima pasisemt, nes kibiras žiūri į kitą puse ir niekaip neprisipildo………

    • Jedze Svedasų

      Taigi taigi kaipgis, valstiečiai dabra nebe ant bangos… o, Svėdasų kapinių prižiūra priskirta savivaldybės UAB Komunalinis ūkis, vadovaujamai iš valstiečių-žaliųjų sąrašo atėjusio tarybos nario.
      Taip kad , koks UABo gaspadorius, tokie jo ir aptarnaujamo ūkio plotai…ir kibiras kaip viedras kabo prie lenciūgo.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.