Apie lemiamą Brazausko ir degtinės įtaką laisvėjimo procese

 

Gruodžio 13 dieną Anykščių menų inkubatoriuje socialdemokratai sukvietė minėti 140-ųjų  signataro Stepono Kairio gimimo metinių. Ta proga surengta konferencija, kurioje susirūpinta, kad socialdemokratams derėtų sukti…  į kairę.

Žmonių susirinko visai nemažai, tiesa, renginio pradžia kiek vėlavo, nes buvo laukiama atvykstančių Seimo narių. Anykščių socialdemokratų lyderis Dainius Žiogelis sakė „norime, kad mus kas nors pasveikintų“ ir ieškojo Socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojo Algirdo Raslano, bet pasirodė, kad pastarasis  „paklydo kosmose“ – nuėjo susipažinti su Menų inkubatoriuje teikiamomis pramogomis. Vis dėlto tikro socialdemokrato joks kosmosas negali sulaikyti, tad jis ištrūko, o Seimo nariai Juozas Oleka ir Julius Sabatauskas atvyko. J. Oleka kalbėjo, kad S. Kairys yra „vienas iš tų tvirčiausių inkarų“ atsakant į klausimus, kas yra šiandienos socialdemokratai ir ką jie gali pasiūlyti visuomenei.

J. Sabatauskas nustebino susirinkusius pareiškęs, kad socialdemokratams laikas sukti į kairę, o buvęs ministras Antanas Valionis leidosi į istorinį diskursą apie tai, kaip socialdemokratai dalyvauja svarbiausiuose valstybės įvykiuose.  Ypač jis pabrėžė, kad socialdemokratinės S. Kairio idėjos gyvavo ir Lietuvos komunistų partijoje, o tai leido žengti žingsnius nepriklausomybės link. A. Valionis sulygino S. Kairį, kuris po Nepriklausomybės akto pasirašymo ragino kolegas eiti užkąsti, nes „ko gero, mus suims“, su Algirdu Brazausku. Pastarasis tą patį sakė vykdamas į Maskvą. Bet,  pasak A. Valionio , nei S. Kairio, nei A. Brazausko niekas nesuėmė, o abu istoriniai asmenys ne tik užkando, bet gerokai ir išgėrė ruošdamiesi suėmimui, tik S. Kairys su signatarais, o A. Brazauskas traukinyje „su Beriozovu“.  Ši tema buvo tęsiama ir pasakojime, kaip A. Brazauskas su Borisu Jelcinu susitarė dėl kariuomenės išvedimo. „Kariuomenės dalinys netikėtai Kenoje sustojo, visi išsigando, ką jie daro, kodėl nevažiuoja toliau. Vietiniai iš stoties pranešė, kad rusų kareiviai ieško degtinės kelionei. Brazauskas greitai liepė:  „Duokit jiems kelias dėžes ir tegu važiuoja toliau“, – pasakojo A. Valionis kaip socialdemokratai ir degtinė padėjo atsikratyti rusiškos kariuomenės.

Pranešimus konferencijoje skaitė istorikai  Norbertas Černiauskas, Dobilas Kirvelis. Daugelis laukė  Remigijaus Bimbos pranešimo, kuris turėjo pristatyti Stepono Kairio genealoginį medį. Renginys buvo transliuojamas tiesiogiai.

„Tau, Lietuva, kad būtum laisva ir demokratinė, skyriau visą savo gyvenimą. Tu buvai mano gyvenimo esmė ir prasmė“, – tokius žodžius yra palikęs Steponas, Valstybės Tarybos narys, Nepriklausomybės Akto signataras, politinis ir visuomenės veikėjas, publicistas, inžinierius technologas, kurio jubiliejus ir minimas.  Istorikų liudijimais, S. Kairys, gal vienintelis iš dvidešimties Lietuvos Tarybos narių, turėjo aiškią Lietuvos ateities viziją, paremtą Vakarų Europos demokratinio socializmo (gerovės valstybės) dvasia. Viziją, kuri po Pirmojo pasaulinio karo sėkmingiausiai buvo įgyvendinta Skandinavijos šalyse, o žemyninėse Europos valstybėse – po Antrojo pasaulinio karo. Lietuvoje tokia vizija buvo įgyvendinama tik iki 1926 metų karinio perversmo. S. Kairys buvo  ir pirmasis Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto pirmininkas.

Tiesa, reikia paminėti, kad socialdemokratai kai kada perlenkia lazdą remdamiesi į S. Kairio autoritetą. Šių metų plakate, kviečiančiame  S. Kairio valstybės vizijai aptarti, šiam garbiam anykštėnui buvo uždėta beisbolo kepuraitė su užrašu LSDP.

Linas BITVINSKAS

10 komentarų

 1. Ar neapsikiaulino rajono valdžia ir pasveikino renginio dalyvius?

 2. greičiausiai

  laiko neturėjo. Vienas vyną Vokietijoj gėrė, kiti per jutubį bokalus skaičiavo ir patarinėjo.

 3. Bliacha Mucha !!!

  Koks grandiozinis renginys! O salė tai pustuštė…

  • greičiausiai

   fotkinta buvo dvidešimt minučių iki renginio, kai dar pusė gėrė arbatą ir laukė vėluojančių seimo narių, tai tokios ir objektyvios nuotraukos. Žmonių buvo gerokai virš šimto, o ir renginį transliavo tiesiogiai feisbuku, tai žiūrovų ratas buvo labai platus Lietuvoje.

 4. Nebeliko Brazausko – šlapia vieta iš suskilusių socdemų…

 5. Valioni, skiedi ir neraudonuoji – juk paskutinis ešelonas su rusų armiją pro Kenos stotį pravažiavo nesustodamas, nors buvo suruoštos iškilmingos išleistuvės. Negi visa Jūsų idealogija tokia ? O gal galvoji, kad runkeliams galima bile ką pezelioti ?

 6. olekas savo auksini sauksteli atsiveze

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.