Apie dujų balionų keitimą daugiabučiuose, kurie yra trijų ir daugiau aukštų

Keli akcentai trumpai ir, pirmiausia, apie tai, kokią situaciją turime. Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos duomenimis, per metus įvyksta vidutiniškai 4-5 nelaimės dėl dujų balionų sprogimo daugiabučiuose. Šių įvykių pasekmės būna labai skaudžios, neišvengiama ir aukų. Nukenčia ne tik butai, kuriuose nesaugiai naudojami dujų balionai, bet ir daug aplinkinių žmonių. Atlikus analizę, nustatyta, kad Lietuvoje dujų balionai maistui gaminti vis dar yra naudojami daugiau nei 1 600 daugiabučių namų, kuriuose yra apie 42 tūkst. butų. Taigi, problema pasklidusi po visą Lietuvą. Kodėl balionų turi būti atsisakyta būtent trijų aukštų ir aukštesniuose namuose? Pirmiausia dėl to, kad čia nukentėti gali daug gyventojų, antra – gelbėjimo darbai nelaimės atveju daugiabučiuose yra ypač sudėtingi.

Kokios pagalbos sulauks gyventojai? Dujų balionų keitimas daugiabučiuose bus finansuojamas valstybės. Suprantant, kad šis klausimas yra socialiai jautrus ir ypač aktualus regionuose, ieškojome tokio sprendimo, kuris padėtų gyventojams patirti kuo mažiau iššūkių – tiek finansinių, tiek biurokratinių, o valstybė maksimaliai prisidėtų.

Numatyta, kad parama vienam butui sieks iki 600 eurų. Ši parama bus skirta daugiabučio namo vidaus elektros ar dujų tinklų instaliacijai sutvarkyti ir viryklei įsigyti.

Gyventojus, namų bendrijas ir administratorius, taip pat ir pačias savivaldybes raginu būti aktyviais ir šia parama naudotis, nes nepasinaudojus ja dabar, vėliau viską reikės kompensuoti savomis lėšomis.

Iki kada turi įvykti permainos? Pokyčiai dideli, todėl numatytas pereinamasis laikotarpis – dujų balionų 3 aukštų ir aukštesniuose daugiabučiuose turi nelikti nuo 2022 m. pabaigos.

Kūrėme tokią sistemą, kad kompensacijos gyventojus pasiektų greitai ir nesudėtingai. Todėl paraiškas teiks namo bendrijos ar administratorius. Tai bus galima daryti nuo liepos vidurio. Paraiškos bus teikiamos patogiai „vieno langelio“ principu per ESO. Apie tai bus daugiau informacijos jau kitą savaitę.

Nesaugiai naudojamų dujų balionų klausimai Energetikos ministerijos darbotvarkėje yra nuolat. Nuo 2020 m. pradžios, siekiant didesnio gyventojų saugumo ir stiprinant saugos reikalavimus, įsigaliojo griežtesnė suskystintų naftos dujų balionų naudojimo tvarka. Balionai privalo būti naudojami su apsauginiais vožtuvais, apsaugančiais jį nuo sprogimo gaisro metu. Dar 2018 m. buvo sugriežtintos senų balionų periodinės techninės patikros procedūros ir nustatytas senųjų balionų naudojimo laikas – ne ilgesnis nei 40 metų.

Arvydas Nekrošius

3 komentarai

  1. O kodėl ne?

    Yra tokia firma „Saurida“. Ji pastato išorėje saugiai įrengia keletą balionų ir automatiškai stebi juose esantį dujų kiekį, kurį operatyviai papildo. Galima ne tik maistą gaminti, bet ir patalpas šildytis. Kita vertus – o kodėl maisto negaminti elektra? Aš taip darau savo name ir viskas man gerai.

  2. Yra dabar išmanios taupios daug ekonomiškesnės indukcinės elektrinės vyrikles kuria naudoju ir pigu ir saugų

  3. Įdomu kaip veiks elektrinės viryklės bendrabučio tipo namuose?? Juk ten koridoriuose laidų begalės kabo, kai kuriuose butuose pajungus daugiau buitinės technikos, išmeta saugiklius, perdeginėja rozetės. O bendro ploto mokesčiai žymiai viršija didesnių būtų mokesčius, nors dalis rūsių be elektros. Visiems susistačius elektrines viryklės, kada nors užsilieposnos visas penkiaaukštis.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.