Anykščius garsino ne tik kūrėjai, bet ir šokėjai

Anykščių vardas yra neatsiejamas nuo čia gyvenusių ar gyvenančių kūrėjų. Anykščiai yra vadinami literatūros klasikų miestu, literatūros sostine, iškilių asmenybių gyvenimo ir kūrybos vieta. Tačiau ar šiandien kas žino, kad anykštėnai pirmieji Lietuvoje pradėjo populiarinti pramoginius šokius.

Prieš daugiau nei penkis dešimtmečius Anykščiuose kultūros entuziastai Stanislava Bilevičienė ir Juozas Pratkelis aktyvius miestiečius subūrė į sportinių šokių kolektyvą „Verpetas“. Taip anykštėnų kolektyvas pirmasis Lietuvoje pradėjo populiarinti pramoginių šokių meną. Kolektyvo įkūrėja ir vadovė S. Bilevičienė prisimena tuos neužmirštamus 1964-uosius metus ir pasakoja, kad tada kolektyve šoko tik trys suaugusiųjų poros. Bet po metų prisijungė trys mokinių poros. Abiejų vadovų pastangos buvo tokios ryškios, kad dar po vienerių metų šokėjus pakvietė filmuotis televizijos laidai. Tokią veiklos sėkmę, pasak buvusios vadovės, lėmė sunkus ir atkaklus darbas. Kolektyvas ėmė garsėti, tapo plačiai žinomas, todėl tarprajoniniai pramoginių šokių konkursai 1969 m. įvyko būtent Anykščiuose. Juos organizavo ir komisijos pirmininke buvo S. Bilevičienė. 

Prisimindama  konkursus vadovė pasakojo: „Anykščių kultūros namų salė būdavo pilna. Vos sutalpindavo atvykusius dalyvius iš Rokiškio, Panevėžio ir kitų miestų. Nors buvo ankšta, tačiau  tai nė kiek nesumažino nei šokėjų, nei žiūrovų entuziazmo.

Pramoginiai šokiai tapo populiarūs, tik reikalavo be galo daug darbo, ištvermės ir kantrybės. O kur darbas, ten ir sėkmė.“

1967 m. S. Bilevičienė  baigė Vilniaus kultūros mokyklą, įgijo choreografės specialybę. Kalbėdama apie savo mokslus,  sportinių šokių trenerė prisimena: „Lietuvoje tuo metu buvo nemažai gerai dirbančių, tačiau choreografinio išsilavinimo neturinčių šokių kolektyvų vadovų. Iš mūsų surinko 30 žmonių grupę ir Vilniaus kultūros mokykloje neakivaizdžiai baigėme choreografiją. Tokia grupė buvo surinkta vienintelė, kurios studentai choreografijos mokėsi neakivaizdiniu būdu“.

Nuo 1978 m.  kartu su S. Bilevičiene treniruoti vaikus pradėjo vadovės šokių partneris J. Pratkelis. Jis pats ne vienerius metus šokęs poroje su S. Bilevičiene, laimėjęs ne kartą Lietuvos čempiono vardą, turėjo kompetencijos ir patirties mokyti jaunuosius šokėjus. Nors Juozas prisipažįsta, kad niekada negalvojęs savo gyvenimą susieti su pramoginiais šokiais. Jis baigė technikos mokslus, o šokiai buvo tik hobis.

 Abiejų vadovų dėka kolektyvui už kūrybingą veiklą ir aukštą meninį lygį buvo suteiktas „Liaudies kolektyvo vardas“. Per netrumpą gyvavimo laikotarpį pramoginių šokių kolektyvas Anykščių visuomenės gyvenime paliko didelę kultūrinę žymę. Nebuvo to konkurso, iš kurio anykštėnai nebūtų grįžę prizininkais arba nebūtų užėmę vietų pirmajame dešimtuke. O juk varžydavosi ne tik respublikiniuose, bet ir tarptautiniuose konkursuose, kur šalia garsių šokėjų iš Maskvos, Leningrado (Sankt Peterburgo), Varšuvos (Lenkija) bei kitų didžiųjų miestų buvo minimos ir anykštėnų pavardės.

Pergalės konkursuose

Vartydami išsaugotą Anykščių kultūros centre  kolektyvo „Verpetas“ archyvą, randame žinių apie anykštėnų šokėjų pergales. 1985 m. Rygos (Latvija) centriniuose sporto rūmuose vykusiame konkurse S. Bilevičienės ir J. Pratkelio mokiniai  pasirodė sėkmingai. „C“ klasės  jaunesniųjų grupėje, S. Repšys ir 
S. Aleksiūnaitė buvo antri. Debiutuojanti „B“ klasės pora  A. Jakštas  ir G. Deniušytė  standartiniuose šokiuose  buvo šešti. Dalius Duknauskas ir Eglė Kuzmaitė  Lotynų Amerikos šokių grupėje buvo antri, o klasikinių šokių grupėje iškovojo pirmąją vietą. Ši talentinga  anykštėnų pora 1987 m. Maskvos (Rusija) sporto rūmuose vykusiame konkurse vienbalsiai buvo pripažinta pirmosios vietos nugalėtoja.

Per daugiau kaip 50 metų, S. Bilevičienės ir
J. Pratkelio pramoginių šokių kolektyvas „Verpetas“ tapo plačiai žinomas, sulaukė gausybės apdovanojimų. 1980 m. jie nuskynė garbingą Lietuvos čempionato laureatų vardą, tapo konkurso „Baltijos gintarėliai“ prizininkais, buvo konkursų „Žemaitijos taurė“, „Gintarinė pora“,  „Aukštaitijos taurė“, „Sostinės taurė“, „Anykščių pavasaris“ laimėtojai ir dalyviai. Abu vadovai savo aukštą meistriškumą įrodė daugybę kartų, kolektyvui dalyvaujant konkursuose. Jų paruošti šokėjai koncertavo ir konkursuose dalyvavo Rumunijoje, Vokietijoje, Čekijoje, Suomijoje, Austrijoje, Prancūzijoje, Latvijoje, Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose šalyse, 1985 m. dalyvavo XIII pasaulio jaunimo ir studentų festivalyje Maskvoje (Rusija).  Dabar tai atrodo sunkiai įtikima: šokių kolektyvas sugebėjo sulaužyti ne itin palankią tada vyravusią nuomonę „jie iš provincijos“ ir nugalėti kolektyvus iš didžiųjų miestų ir demonstruotis užsienio šalyse. O juk didžioji kolektyvo veiklos laiko dalis  praėjo tarybiniais metais ir užsienio šalių sienos buvo labai sunkiai perlipamos…

Dešimt S. Bilevičienės ir S. Pratkelio auklėtinių baigė Klaipėdos universiteto Menų fakultetą ir tapo profesionaliais choreografais, dirba sportinių šokių treneriais. Trys jų ugdytiniai šoko Lotynų Amerikos šokių ansamblyje „Žuvėdra“: Ronaldas Kirvelis – 1989 m. pasaulio čempionato 7-osios vietos laimėtojas,  Kęstutis Bernatavičius –
1994 m. pasaulio čempionato bronzos  medalininkas ir Mindaugas Dimonas – 2001 m. Europos bei 2002 m. pasaulio čempionas.

Įvertinti šalies mastu

Prieš paruošdami naujus šokėjus konkursų nugalėtojais, „Verpeto“ vadovai, šokdami poroje, buvo pripažinti geriausia Lietuvos rajonų šokėjų pora (1967–1968 m.),  tapo respublikinio pramoginių šokių konkurso „D“ klasės laureatais (1968 m.).  J. Pratkelis buvo Lietuvos SSR kultūros žymūnas, nacionalinės kategorijos sportinių šokių treneris, Lietuvos sportinių šokių federacijos narys. Jis apdovanotas Kūno kultūros ir sporto departamento Aukso medaliu „Už nuopelnus Lietuvos sportui“ (2011 m.). Lietuvos Respublikos 100-mečio proga jis apdovanotas Anykščių  rajono savivaldybės „Šimtmečio anykštėno“ atminimo ženklu (2018 m.). 

S. Bilevičienei 1996 m. suteiktas Lietuvos nacionalinės sporto trenerės vardas. 2007 m. jai įteiktas  Kūno kultūros ir sporto departamento aukso medalis „Už nuopelnus Lietuvos sportui“. 2008 m. jai suteiktas  Lietuvos nusipelniusios trenerės Garbės vardas. 2013 m. vadovė įvertinta  Kūno kultūros ir sporto departamento padėka už sportinių šokių plėtrą Lietuvoje. 2014 m. Anykščių rajono savivaldybė įteikė vardinį medalį „Už nuopelnus kultūrai“. 2018 m. S. Bilevičienė įvertinta Kūno kultūros ir sporto departamento bronzos medaliu „Už nuopelnus Lietuvos sportui“ ir Anykščių rajono savivaldybės „Šimtmečio anykštėno“ atminimo ženklu  Lietuvos Respublikos 100-mečio proga. S. Bilevičienė įrašyta į Anykščių rajono Garbės knygą, apdovanota Lietuvos Respublikos Vyriausybės vardine dovana.

Tai tik trumpa Anykščių kultūros centro pramoginių šokių „Verpetas“  vadovų ir kolektyvo veiklos apžvalga. Turėtume daugiau dėmesio skirti Anykščių kultūrinio gyvenimo praeičiai įvertinti ir nepamiršti to, kas garsino ir garsina Anykščių vardą. Praėjus dar penkiems dešimtmečiams ar kas nors prisimins, kad Anykščius garsino šokėjai?

Tik prisimindami praeitį, vertindami dabartį, galime planuoti ateitį.

 Audronė Berezauskienė ir Bronius Šablevičius

11 komentarų

 1. Gražūs laikai buvo… Pasisekė Anyksciams, kad tokie žmonės dirbo…

 2. Nuostabūs žmonės…Tik sveikatos ir skaistaus atėjusio pavasario Jums, mielieji…

 3. sveikinam puikus vadovai-mokytojai visi juos zino.saunuoliai aciu kas paviesino musu sokeju mokytojus.daugiau kalbet apie musu izymybes

 4. O kas jos antakiams nutiko? Siaubas kažkoks.

 5. pažiūrėk į savo antakius,Staselė labai graži moteris ir su antakiais ir be jų …

  • Ne karta teko susitikti konkursuose, stiprus buvo anykstenu kolektyvas, daugeliui kitu buvo i ka lygiuotis, kas siuo metu vyksta nelabai zinome

  • Graži, nieks nesako, kad ne, bet kam save taip bjauroti nusipiešiant kažkokią bjaurastį ant veido? Kaip iš viešnamio atrodo.

 6. Su nostalgija daugelis anykstenu prisimename ,kaip savo atzalas vesdavome mokyti sokiu zingsneliu,. dar net nepradejusius lankyti mokyklos.Daug Jusu nuosirdaus darbo,kantrybes likdavo uzkulisiuose.Daugeli koncertu,svenciu Anyksciuose ivairindavo “Verpeto“ sokeju pasirodymai.Skoningi,nuotaikingi ir isbaigti.STASELE ir JUOZAI-ACIU JUMS.

 7. su pagarba

  Ačiū už gražų straipsnį. Buvo malonu skaityti. Puikūs žmonės, savo gyvenimą atidavę menui, kitiems žmonėms, išugdę daug stiprių šokėjų. Pagarba jiems.
  p.s. Pikti komentarai kai kuriems anykštėnams kaip oras. Dvasios ubagas kitaip nemoka , tik peikti pasislėpus.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.