Anykščiuose – sumaištis dėl gripo vakcinos

Keli žmonės skambino „Nykščių“ redakcijai ir skundėsi, kad norėjo pasiskiepyti nuo gripo, tačiau negalėjo, nes neužteko skiepų Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centre. Paaiškėjo, kad anykštėnai gavo tik pusę užsakyto vakcinos kiekio.

Lietuvoje nuo gripo nemokamai skiepijami į pavojingų gripo komplikacijų rizikos grupes patenkantys asmenys: vyresni nei 65 metų bei jaunesni, sergantys lėtinėmis ligomis (širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ir kt.), taip pat gyvenantieji globos ir slaugos įstaigose žmonės.
„Du kartus bandžiau pasiskiepyti, bet vis nepavyko. Žinojau, kad turi būti gauta skiepų, tačiau paaiškėjo, kad kol susiruošiau, jų neliko, ar negalima užsakyti daugiau vakcinų?“ – klausė į redakciją paskambinusi moteris, baimindamasi, kad gali pradėti sirgti, kol sulauks vakcinos.
„Anykščiams atvežė tik 250 vakcinos dozių, ką tai reiškia tokiam rajonui? Skambinausi į Vilnių, ten visai kita tvarka, per dieną viena poliklinika paskiepija po tūkstantį žmonių“, – sakė vyriškis.
Anykščių PSPC direktoriaus pavaduotojas asmens sveikatos priežiūrai Kęstutis Jacunskas „Nykščiams“ sakė, kad šiek tiek yra sutrikęs vakcinų tiekimas visoje Lietuvoje. „Užsakėme 500 dozių, bet gavome per pusę mažiau. Per porą valandų vakcina buvo išskiepyta, žmonės ir pas mane ėjo. Pirmiausia aprūpintos didžiosios ligoninės, o mažesnėms teko mažiau. Manau, kad pirmadienį gausime dar vieną partiją“, – sakė K. Jacunskas.
Paklaustas, ar yra paskaičiuota, kiek Anykščių rajonui reikėtų skiepų, K. Jacunskas sakė, kad vakcinų vežti pagal skaičiavimus negalima. „Kas iš paskaičiavimų, jeigu po to dalis žmonių neateina? Sakykim, pernai užsakėme daugiau vakcinų, tai jos paskui liko“, – sakė K. Jacunskas. Pasak gydytojo, daugėja ir norinčių skiepytis už savo pinigus. „Buvome užsakę 50 vakcinų, kurios kainavo po 10 eurų. Jos baigėsi, o kito tiekėjo vakcinos kainuoja jau 18 eurų, bet kadangi poreikis skiepytis yra, užsakėme ir jų“, – sakė Anykščių PSPC direktoriaus pavaduotojas..  Pasak K. Jacunsko, norintys pasiskiepyti anykštėnai turės palaukti iki pirmadienio.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centras informavo, kad nuo 40-osios kalendorinės metų savaitės prasidėjo naujas 2019–2020 m. gripo sezonas. Praėjusio 2018–2019 metų gripo sezono metu Lietuvoje buvo užregistruota 49 677 gripo atvejai, iš kurių 26 atvejai baigėsi mirtimi. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, gripu kasmet suserga apie 5–10 proc. suaugusių ir 20–30 proc. vaikų. Nuo gripo, jo sukeltų komplikacijų, lėtinių ligų paūmėjimo, gripo sukelto miokardo infarkto pasaulyje kasmet miršta 500 000 – 1 mln. žmonių, Europos Sąjungoje – vidutiniškai 40 tūkstančių žmonių.
Valstybinė ligonių kasa pranešė, kad 2019–2020 m. gripo sezonui valstybės lėšomis rizikos grupių asmenų skiepijimui numatyta kiek daugiau nei 144 tūkst. keturvalentės sezoninio gripo vakcinos dozių. Praėjusio 2018–2019 m. gripo sezono metu Lietuvoje valstybės lėšomis pasiskiepijo 127 708 tūkst. gyventojų. Iš valstybės biudžeto kompensuojamą sezoninio gripo vakciną sudarantys trijų gripo virusų štamai atitiko gripo sezono metu cirkuliuojančius gripo viruso tipus. Pernai VLK pirkta vakcina skiepijo 286 gydymo įstaigos, o šiemet tai daro net 431 įstaiga.

Linas BITVINSKAS

 

8 komentarai

  1. nesiskiepykit, paskui susirgsit

  2. E!!!A situs dėdė ne iš tą klubą??

  3. Sumaištis dėl gripo vakcinos Anykščiuose siaubinga. Vakar kol per miestą perėjau , tai net keli (nevakcinuoti) pribėgę buvo ir visi paklaikusiom akim klausė , gal kur nors aš vakcinos mačiau. Siaubas kas dedasi…

  4. Vyriškas grožis

    Faina plikė! Kaip manote, ar nuo didelio proto ar nuo svetimų pagalvių? 🙂

  5. BAISU KAS ANYKSCIUSE DEDASI MOKYKLOSE VISI SERGA SIAUBAS

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.