Anykščiuose – ikonos iš kandidatės į Ukrainos prezidentus kolekcijos

 

Gegužės 18 dieną, šeštadienį, Sakralinio meno centre atidaryta paroda „Angelo atvaizdas XVIII-XIX a. Ukrainos liaudies ikonose“.

Ukrainos liaudies ikonų paroda – pirmoji tokia Lietuvoje. Joje eksponuojamos 36 ikonos ir 3 skulptūros, kurios į Anykščius atkeliavo iš privataus Aukščiausiosios Rados narės, medikės ir filosofės Olgos Bogomolec muziejaus.
„Nykščiams“ O. Bogomolec sakė, kad ikonas pradėjo rinkti dar tarybiniais metais, kai tikėjimas buvo draudžiamas. Iš pradžių kolekciją glaudė savo namo rūsyje, o kai Ukraina tapo nepriklausoma, ji įkūrė savo verslą ir dar aktyviau ėmė supirkinėti ikonas. „Kolekcijoje yra daugiau kaip 5 000 ikonų, visos jos pirktos „baracholkėse“. Kai ikonų padaugėjo, ėmiau ieškoti pastato, radau seną malūną 86 kilometrai nuo Kijevo, Radomyslio vietovėje, nupirkau, pradėjome remontuoti, perstatyti. Remonto darbai užtruko 1555 dienas, ikonos dabar eksponuojamos ten. Per 5 metus muziejų aplankė 200 000 lankytojų”, – “Nykščiams” pasakojo muziejaus įkūrėja O. Bogomolec . Muziejuje lankytojai gali savo rankomis pasigaminti popieriaus pagal senoviškas technologijas, nes O. Bogomolec atrado, kad anksčiau buvusio malūno vietoje veikė pirmoji Ukrainoje „papirnia“ – popieriaus virykla.
Pasak kolekcininkės, šios ikonos vadinamos “namų”, nes pirmiausia rodo ne žmonių ryšį su krikščionybe, o greičiau evoliucijos kelią nuo pagonybės į krikščionybę. “Šios ikonos skirtos apsaugoti savo namams, šeimai, jos skiriasi nuo bažnytinių ikonų, tiesa, yra atvejų, kai namų ikonos tapo bažnytinėmis arba atvirkščiai – sunaikinus cerkvę žmonės išgelbėdavo ikonas ir jos tapdavo namų ikonomis”, – pasakojo O. Bogomolec.
Šis Radomyslio pilyje įsikūręs XVII – XX a. Ukrainos liaudies ikonų muziejus – didžiausias Rytų Europoje, kartu tai didžiausias privatus muziejus Ukrainoje. Muziejuje galima ir pernakvoti, o vieni iš apartamentų pavadinti Martyno Mažvydo vardu. „Ieškojome asmenybės, kuri būtų svarbi lietuvių tautai, apsistojome ties Mažvydu“, – aiškino O. Bogomolec.
Beje, O. Bogomolec yra labai spalvinga asmenybė – ji dalyvavo Ukrainos prezidento rinkimuose, vykusiuose kovo 31 dieną. Savo rinkimų kampaniją ji pradėjo žodžiais „mūsų šalis serga“. Rinkimų ji nelaimėjo, tačiau iš politikos trauktis nežada. Moteris apdovanota ir kitais talentais – ji yra gydytoja, filosofijos ir medicinos mokslų daktarė, o jos prosenelio garbei pavadintas Kijevo medicinos universitetas. Be to, ne kartą O. Bogomolec dalyvavo Ukrainos romansų konkursuose ir net yra tapusi laureate.
O. Bogomolec organizavo medicinos punktą Euromaidane, o vėliau išrinkta į Aukščiausiąją Radą su P.Porošenkos bloku. Ji yra viena iš Ukrainos politikų, kuriems Rusija įvedė sankcijas.
Paroda Anykščių Sakralinio meno centre veiks iki rugsėjo 30 dienos.

Plačiau – „Šilelyje“
Linas BITVINSKAS

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.