Anykščių savivaldybės valdomų įmonių skaidrumas neatitinka minimalių reikalavimų

Laisvosios rinkos institutas paskelbė analizę, kurioje teigia, kad savivaldybių valdomų įmonių minimalius skaidrumo: reikalavimus atitinka tik septynios savivaldybės. Anykščių savivaldybė tarp jų neminima, tiesa, ji nenurodoma ir tarp tų, kuriose labiausiai trūksta viešumo.

Tik 7 savivaldybės iš 60 tenkina minimalius Savivaldybių valdomų įmonių skaidrumo reikalavimus, tai yra, tik tiek savivaldybių skelbia minimalią privalomą informaciją apie savo įmones, rodo Lietuvos laisvosios rinkos instituto analizė.

Siekiant skaidrumo, įstatymai nustato, savivaldybės turi teikti svarbiausią informaciją apie savo valdomas įmones – veiklos ir finansinius rezultatus, vadovus, valdybos narius, viešinti įmonių įstatus, veiklos rezultatų bei finansines ataskaitas. Tačiau vidutinis skaidrumo balas, vertinant, ar laikomasi įstatymo, yra tik 3,95 iš 6 galimų.

„Daugiau informacijos garantuoja didesnį skaidrumą, o jos trūkumas sietinas su nepotizmu ir korupcija, kurių apraiškos stebimos savivaldoje. Menkas savivaldybių demonstruojamas skaidrumas yra ženklas, kad jų įmonės veikia kitais tikslais nei kad viešojo intereso tenkinimas“, – sako Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertė Gintarė Deržanauskienė.

Visą įstatyme nurodomą minimalią skelbtiną informaciją savo interneto svetainėse viešina tik Jurbarko r., Klaipėdos r., Kretingos r., Marijampolės, Šiaulių r., ir Švenčionių r. savivaldybės. Skaidrumo ir informacijos apie valdomas įmones labiausiai trūksta Zarasų r., beveik jos nėra ir Alytaus m., Kalvarijos ir Varėnos savivaldybėse.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) skelbia, kad savivaldybės išlieka labiausiai korupcijos paveiktų sričių Lietuvoje – net 37 proc. visų pernai STT pradėtų ikiteisminių tyrimų yra susiję su, galbūt, padarytomis nusikalstamomis veikomis vietos savivaldoje. Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) yra pabrėžusi, kad didesnis savivaldybių valdomų įmonių skaidrumas mažintų korupcijos rizikas, didintų savivaldybių valdomų įmonių efektyvumą ir gaunamą grąžą.

„Kol kas negalime pasidžiaugti ir valstybinių priežiūros institucijų darbu. Kontrolė, kaip savivaldybės ar jų valdomos įmonės išpildo skaidrumo reikalavimus ar rekomendacijas, – nevykdoma. Ne tik nėra žinoma, kiek efektyvios yra savivaldybių valdomos įmonės, apskritai nėra tikslių duomenų, kiek jų veikia“, – teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertė Gintarė Deržanauskienė.

Informaciją apie Savivaldybių valdomas įmones Valdymo koordinavimo centras paskutinį kartą skelbė prieš šešerius metus. Valstybės kontrolė yra pažymėjusi, kad šiuo metu savivaldybių valdomos įmonės neužtikrina Konkurencijos įstatymų laikymosi, įgyvendinti valstybės valdomų įmonių pertvarką Lietuvą ragino ir Europos Komisija.

Asta Narmontė

8 komentarai

 1. 50 proc neskaidriausiu

  Alytaus miesto meras buvo policininkas,
  Zarasų rajono meras – policininkas

 2. Seka buvusio Anykščių rajono mero Dariaus Gudelio pavyzdžiais: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/slaptojo-premjero-patarejo-d-gudelio-laimetuose-konkursuose-istatymo-pazeidimai-56-1137804
  Ne tik Prezidentūroje šitas ponulis „susikrakatūzino“…. 🙂

 3. jeigu būsime skaidrūs, tapsime permatomi. Ką tada rinkėjai pagalvos? Gali pasakyti, kad valdžia nuoga ar dar ką.

 4. Kiek metų sėdės Tubis?

  • Jei daugiau nustatys, tai sėdės tik 4 metus. Toks jau gyvenimas Lietuvoje, kad už vištą sėdi ilgiau, nei už milijoną.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.