Anykščių policija pataria, kaip apsisaugoti nuo sukčių elektroninėje erdvėje

Per karantiną, kai esame namuose, didelę dalį savo laiko praleidžiame elektroninėje erdvėje – dirbame nuotoliniu būdu, apsiperkame interneto parduotuvėse, su artimaisiais ir draugais bendraujame socialiniuose tinkluose. Anykščių policijos pareigūnai pataria elektroninėje erdvėje elgtis saugiai ir neprarasti budrumo.

Bene dažniausiai pasitaikantis sukčiavimo būdas, kai sukčiai prisistato banko arba valstybės institucijų atstovais, mėgina užmegzti kontaktą, kad priverstų  pasidalinti savo asmenine, finansine arba prisijungimo informacija. Tokiu atveju  pareigūnai pataria  nepasiduoti emocijoms ir neskubėti, nespausti ant pridėtų laikmenų arba įterptų nuorodų.

Taip pat dažnai sukčiai naudoja sukčiai naudoja suklastotus banko elektroninius laiškus, kuriuose pateikia nuorodas į nukopijuotas banko interneto svetaines. Paspaudus ant tokios nuorodos, yra surenkama jūsų finansinė ir asmeninė informacija. Tinklalapis atrodo kaip teisėtas tikrosios svetainės analogas, tačiau pastebimi smulkūs skirtumai: pavyzdžiui, dizaino defektai ir tekstų klaidos, raginimai paskubėti, iškylantys langai, kurių tikrose bankų svetainėse niekada nėra. Gavę tokius laiškus, neskubėkite spausti nuorodų. Daug saugiau jausitės, jei prie savo banko svetainės, prisijungsite nesinaudodami atsiųstomis nuorodomis.

Ne vienas esame sulaukę skambučių ar laiškų su įvairiais pasiūlymais investuoti ar įsigyti fantastišką prekę. Pareigūnai pataria tokius pasiūlymus vertinti labai kritiškai – jeigu tai skamba per daug gerai, kad būtų tiesa – ko gero, tai ir yra apgaulė

Dar vienas, paskutiniu metu labai išpopuliarėjęs sukčiavimo būdas, kai sukčiai užmezgę kontaktą socialiniuose tinkluose ar elektroniniu paštu, romantiškai bendrauja, vėliau prašo pasidalinti intymiomis nuotraukomis ar vaizdo įrašais, o tada šantažuoja, prašant pervesti pinigus. Tad dalintis informacija, kuri gali tapti kompromituojančia, virtualioje aplinkoje visai nereikėtų. Taip pat policijos pareigūnai atkreipia dėmesį, kad daug informacijos sukčiai susirenka socialiniuose tinkluose, todėl pataria būti apdairiems, dalinantis paskyrose informacija apie save, savo darbovietę ar artimuosius.

Rūta Avižaitė, Veiklos skyriaus vyriausioji tyrėja

 

 

 

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.