Anykščiai taikosi tapti lėtu miestu

Gegužės 23 dieną, Anykščių koplyčioje vyko forumas „Kokiuose Anykščiuose norime gyventi?“, kurį organizavo keletas visuomeninių organizacijų. Susirinkusiems į koplyčią anykštėnams  kalbėjo Anykščių savivaldybės meras Kęstutis Tubis, savo vizijas ir poreikius pristatė keletas pranešėjų

Meras teigia, kad į priekį judama stipriai

Į forumą, kurį moderavo  Pasaulio anykštėnų bendrijos atsakingoji sekretorė Monika Peldavičiūtė, atvyko Anykščių savivaldybės administracijos atstovai, dalyvavo meras, vicemeras Sigutis Obelevičius.
M. Peldavičiūtė trumpai pristatė pačią forumo atsiradimo istoriją. Pasak jos, pirmas postūmis buvo anykštėnų suneštinio metu, kuris įvyko vasario 16-ąją. „Buvo iškelta mintis, kad reikia periodinių forumų, girdim poreikį bendradarbiauti iš bendruomenės ir iš savivaldos“, – sakė M. Peldavičiūtė.
Po to žodis buvo suteiktas K. Tubiui, kuris susirinkusiems pateikė nemažai duomenų apie dabartinę Anykščių būklę. „Paprastai Lietuvoje neįprasta džiaugtis tuo, ką turime“ , – kalbėjo meras, vardindamas darbus, kuriuos pavyko per savo kadenciją įgyvendinti.
„Be pinigų nieko nepadarysi, mūsų pozicija tokia, kad niekada nesiskolinam, o savivaldybės įmonės grąžina skolas. Greitai pasieksim, kad 60 namų bus renovuota, kas iš esmės keičia miesto veidą. Sudarome sąlygas anykštėnams gražiai ir gerai gyventi“, – sakė  K. Tubis.
Meras kalbėjo, jog „Žydintys, kvepiantys ir šviečiantys Anykščiai“ nėra tik šūkis, bet jis virsta realybe, kad didelis dėmesys rajone skiriamas investicijoms, kultūrai, o bendruomenės 2018 m. iš rajono biudžeto gaus 182 tūkstančius eurų. „Judėjimas į priekį yra stiprus“, – konstatavo K. Tubis.

Bendruomenės tampa atsigavimo židiniais

Moderatorė Simona Vaitkutė susirinkusiems pristatė, kaip ji supranta, kas yra bendruomenė ir kokius bendruomenių veiklos pavyzdžius ji matė įvairiuose pasaulio vietose.
Ji pateikė pavyzdį iš Meksikos, kur bendruomenė Anykščių dydžio merdinčiame miestuke gavo sandėlį ir pradėjo jame veiklą. Dabar ta vieta tapo viso miestuko atsigavimo garantu. O štai Suomijoje, pasak jos, Kavarsko dydžio miestuke bendruomenės turi net 7 pastatus. Dar vieną bendruomenės veikimo pavyzdį ji pateikė iš Indonezijos Balio salos. Ji pabrėžė, kad šios vietos tapo idėjų inkubatoriais, kurie veikia visą tų miestų gyvenimą.
Pasak S. Vaitkutės, Anykščiuose stiprėja poreikis bendruomenei turėti nuosavą erdvę. „Ką gali benamė bendruomenė?“, – retoriškai klausė S. Vaitkutė.

Galimybė išgarsėti pasaulyje

Apie tai, ko reikėtų jaunimui, kalbėjo J. Biliūno gimnazijos prezidentas Šarūnas Grigonis.  Jis taip pat kalbėjo apie būtinybę jaunimui turėti kuo daugiau saugių erdvių ir apie tai, kad reikalingas  atviras jaunimo centras, kurių Lietuvoje yra jau 36. „Na, jei mieste įvairiose vietose būtų pakabinta 50 hamakų, tai visiems patiktų“, – sakė Š. Grigonis.
Moderatorius Jurijus Nikitinas susirinkusiems kalbėjo apie kaimo ir miesto santykį, išsakė problemas. „Stereotipai, kad kaimas tik geria, o kaime pristatyta pastatų, bet ten niekas nevyksta, neteisingi. Anykščių rajone veikia 50 kaimo bendruomenių, vykdomos įvairios veiklos“, – pasakojo J. Nikitinas.
M. Peldavičiūtė, prieš trejus metus atvykusi gyventi į Anykščius dėl kokybiškos aplinkos, susirinkusiems pristatė Anykščių, kaip lėto miesto, koncepciją. Pasak jos, Anykščiai turi gerą progą tapti pirmuoju Baltijos valstybėse lėtu miestu. „Lėto miesto judėjimas prasidėjo 1989 metais, pasaulyje yra 236 lėti miestai. Lenkijoje jų yra 30, o Pabaltijo  valstybėse nėra nė vieno Tai puiki galimybė Anykščiams pasiekti, kad pasaulyje jie būtų žinomi“, – kalbėjo   M. Peldavičiūtė.
Forume taip pat vyko diskusijos pagal pasirinktas temas grupėse, dalyviai turėjo laiko neformaliai pabendrauti prie kavos puoduko, o baigėsi renginys forumo apibendrinimu. Reikia tikėtis, kad tokie forumai taps tradicija ir paskatins glaudesnį bendruomenių ir savivaldos bendradarbiavimą.
Linas BITVINSKAS

4 Komentarai

 1. I prieky judama stipriai ???
  Ka reikalingo pavogei ar atnaujinai rysius su berniukais ?? Cha !!!!!!!!!
  Juokdarys !!!

 2. I prieky judama stipriai ???
  Ka reikalingo pavogei ar atnaujinai rysius su berniukais ?? Cha !!!!!!!!!
  Juokdarys !!!

 3. Tubi, egoiste tu savimyla prakeiktas, žoles upėj bent kartą išpjauk vietoj to, kad naujus ekranus statytum ir turistam į užpakalį lystum!

 4. administracijoj vien “stabdžiai”.Būsim labai lėti…

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.